Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

USA wybiorą ropę z łupków?

Choć kraje skupione w OPEC wraz ze swoimi sojusznikami zdecydowały się produkować w przyszłym roku mniej ropy, aby zahamować spadek cen surowca, to te plany może zniweczyć polityka USA, które w przyszłym roku chcą postawić na ropę z łupków.

USA wybiorą ropę z łupków?
Zdaniem analityków dziennika „Financial Times” w 2019 roku, ceny surowca mogą oscylować wokół 70 dolarów za baryłkę. Z kolei jej cena do końca tego roku, nie powinna przekroczyć poziomu ze stycznia 2018. 

Według gazety wpływ na ceny surowca w mijającym roku miały przede wszystkim, sytuacja w Wenezueli, sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Iranu, twitterowe zaangażowanie Donalda Trumpa, a także odpowiedzialność Arabii Saudyjskiej za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Jednak w bieżącym roku odrodzenie przeżywał sektor łupkowy w USA i to właśnie – w ocenie dziennika – determinowało sytuację cenową na rynku amerykańskim.

W „Financial Times” czytamy, że amerykański sektor łupkowy zaczyna się rozwijać w niewiarygodnym tempie - Stany Zjednoczone kończą rok, jako niekwestionowany lider wydobycia ropy na świecie i choć jest to dobra wiadomość dla firm amerykańskich, to 2019 rok będzie trudnym czasem dla pozostałych państw zależnych od eksportu ropy.