Kontenery Ad-Blue SWIMER

Blokowane odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

Władze hrabstwa Lancashire odrzuciły trzeci już wniosek firmy Cuadrilla o pozwolenie na wykonanie odwiertu ze szczelinowaniem hydraulicznym – to zła wiadomość dla brytyjskiego rządu, który liczy na rychłe uruchomienie wydobycia gazu łupkowego.

Blokowane odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego
Lokalne władze w Wielkiej Brytanii zablokowały odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego, a Cuadrilla jest obecnie jedyną firmą aktywnie starającą się o pozwolenia na wykonanie odwiertów poszukiwawczych w północno-zachodniej Anglii. Spółka od ponad roku stara się o pozwolenia na wykonanie trzech odwiertów w okolicach Blackpool. 

Cuadrilla jest niezadowolona z decyzji samorządu, uważa, że przygotowana przez nią dokumentacja spełniała wszelkie wymogi stawiane przez brytyjskie prawo zarówno od strony formalnej jak i środowiskowej.  Władze uzasadniły swoją decyzję protestami mieszkańców i obawami o wpływ prac poszukiwawczych na natężenie hałasu i „utrudnienia wizualne”.

W ocenie ekspertów pozytywna decyzja lokalnych władz mogłaby stanowić przełom w poszukiwaniach gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii, które utknęły w martwym punkcie wiosną 2011 roku.