Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Poszukiwania łupkowe trwają, ale wytraciły tempo

polskielupki.pl
2014-07-15 / 09:49
Poszukiwania łupkowe trwają, ale wytraciły tempo

Do sukcesu w poszukiwaniach łupkowych jeszcze daleka droga i choć w pierwszej połowie roku liczba odwiertów w Polsce się powiększyła, to ubywa firm zainteresowanych pracami w tej branży.

W I półroczu firmy poszukiwacze wykonały 11 łupkowych odwiertów. W tym samym czasie 2013 r. tylko siedem. Najwięcej, bo cztery, zrealizowało ich PGNiG. Trzy przeprowadził Lane Energy, dwa Orlen Upstream kontrolowany przez PKN Orlen, a po jednym Indiana Investments i Wi-sent Oil & Gaś. Jak z tego wynika, bez spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrost byłby niemożliwy.

Łącznie do dziś w Polsce zrealizowano  64 łupkowe odwierty i zdaniem specjalistów to zdecydowanie za mało, aby myśleć o eksploatacji, zwłaszcza że tylko w kilku odwiertach poziomych wykonano tzw. zabiegi szczelinowania hydraulicznego, niezbędne do oszacowania opłacalności ewentualnej produkcji gazu i ropy.

Niepokojącym - z punktu widzenia rozwoju branży - jest spadająca liczba koncesji w ciągu roku, która spadla z 110 do tylko 76.  

Więcej na temat powodów spadku zainteresowania poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce można przeczytać we wtorkowej „Rzeczpospolitej”, „Pulsie Biznesu” lub giełdowym „Parkiecie”.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Polecamy

Najnowsze wiadomości

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.