Umowa łupkowa wygasła

Z końcem roku wygasła umowa zawarta między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a KGHM, PGE, Tauronem i Eneą – sprawa dotyczyła projektu wydobycia gazu z łupków na 160 km kw. pomorskiej koncesji Wejherowo.

Jak podała „Rzeczpospolita” wygaśnięcie umowy o łupkowej współpracy było kolejnym negatywnym sygnałem, jaki w 2013 r. wysłała branża do decydentów. Krajowe koncerny chciały razem wybudować kopalnie gazu  do 2016 roku, jednak wspólne działania nie będą kontynuowane. Firmom nie 
podoba się zwłaszcza, że od wielu miesięcy nie mogą doczekać się nowych regulacji dotyczących poszukiwań i wydobycia.

Jak podał dziennik, w ubiegłym roku nastąpiło w branży wyraźne spowolnienie. Z danych resortu środowiska wynika, że do grudnia wykonano zaledwie 12 odwiertów. Tymczasem w całym 2012 r. było ich 24. Rok 2014 pod tym względem ma być lepszy i firmy deklarują przyspieszenie w obszarze poszukiwań.

W ocenie głównego geologa kraju i wiceministra środowiska Sławomira Brodzińskiego komercyjne wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w tym roku, wbrew niedawnym zapowiedziom, a termin rozpoczęcia eksploatacji jest na razie trudny do przewidzenia.

Więcej na ten temat można przeczytać dziś w „Rzeczpospolitej” oraz „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Słowa kluczowe: