Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY

Nowe koncesje łupkowe i korzystne prawo

Wielka Brytania zapowiedziała na przyszły rok rozpoczęcie kolejnej rundy koncesyjnej na lądowe złoża ropy i gazu. Dodatkowo dla inwestorów przewidziane są zachęcające ulgi podatkowe.

Nowe koncesje łupkowe i korzystne prawo
Wielka Brytania jest wśród europejskich liderów w zakresie potencjału tego typu złóż, a w ocenie brytyjskich mediów na przetarg mogą trafić obszary stanowiące nawet jedną trzecią powierzchni kraju.

W maju rząd zlecił firmie AMEC przeprowadzenie badania potencjalnego wpływu na środowisko, które ma w dużym stopniu przesądzić o ostatecznym kształcie nowych obszarów koncesyjnych. Według mediów wyniki studium mają być znane jeszcze w tym miesiącu.

Rząd liczy się z możliwością sprzeciwu, a nawet zakłócenia prac firm poszukujących gazu łupkowego ze strony mieszkańców oraz organizacji ekologicznych, dlatego już teraz próbuje więc przekonać potencjalnych przeciwników gazu łupkowego, obiecując lokalnym społecznościom po 100 tys. funtów od każdego odwiertu poszukiwawczego z zastosowaniem szczelinowania hydraulicznego.

Wkrótce opublikowany ma zostać także projekt ustawy wprowadzającej ulgi podatkowe dla spółek wydobywających gaz ze złóż niekonwencjonalnych. 

Zapowiadany podatek od wydobycia to  30 proc. do czasu, w którym zyski ze sprzedaży gazu przez daną spółkę przekroczą 75 proc. kwoty zainwestowanej przez nią w poszukiwania i wydobycie.