Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software

Łupki zrewolucjonizują wydobycie w Rosji?

polskielupki.pl
2013-11-05 / 09:57
Łupki zrewolucjonizują wydobycie w Rosji?

Rosja stoi przed wielką szansą na boom łupkowy - syberyjskie złoża ropy łupkowej mogą kryć dziesiątki miliardów baryłek tego surowca. PAP podała, że w poszukiwania zaangażowały się już rosyjskie i międzynarodowe koncerny.

Złoża ropy w łupkach znajdują się przede wszystkim w Zachodniej Syberii, na obszarze 2,6 mln km kw.  Prace poszukiwawcze chce tam prowadzic Rosnieft wraz ExxonMobil oraz TNK-BP  i GazpromNieft. 

Do wydobywania ropy łupkowej wykorzystuje się tę samą technologię, która jest niezbędna do produkcji gazu z łupków - szczelinowanie hydrauliczne. Firmy będą się jednak musiały zmierzyć z przeciwnikiem jakim jest pogoda   - zimą na Syberii ziemia skuta jest lodem, a latem zamienia się w podmokłe tereny. Przez większą część roku temperatura powietrza utrzymuje się jednak poniżej 0 st. C, więc wyzwaniem mogą stanowić również dostawy wody, która jest niezbędna przy szczelinowaniu.
Słowa kluczowe: Gazpromnieft, Rosja, Syberia

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.