Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Ustawa łupkowa nabiera kształtów

polskielupki.pl
2013-06-13 / 09:57
Ustawa łupkowa nabiera kształtów

Do kancelarii premiera trafił pakiet nowych przepisów dotyczących eksploatowania i opodatkowania gazu łupkowego. Nowe projekty nowelizacji ustawy przekazały Ministerstwa Środowiska i Finansów.

Jednym z pomysłów Ministerstwa Środowiska jest zniesienie koncesji na poszukiwanie złóż za pomocą metod geofizycznych, które nie wymagają wierceń. Pozostałe koncesje ma zastąpić jedna rozpoznawczo-wydobywcza. Ułatwieniu mają ulec także procedury związane z pozyskaniem tzw. decyzji środowiskowej, które obecnie jest niezbędna do otrzymania koncesji. Nowy projekt zakłada, że potrzebna będzie dopiero przed rozpoczęciem odwiertów. Zmiany dotyczą także udziału w zyskach NOKE, która ma wynosić maksymalnie do 5 proc.

W ramach podatku węglowodorowego, Ministerstwo Finansów zakłada dwa rodzaje podatków, pierwszy od wartości wydobywanego gazu i ropy oraz drugi od zysków. Stawki podatkowe mają być o połowę niższe w porównaniu z eksploatacją złóż konwencjonalnych.

Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Polecamy

Najnowsze wiadomości

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.