Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Gaz z łupków znów dzieli ministrów

polskielupki.pl
2013-05-24 / 09:54
Gaz z łupków znów dzieli ministrów

Jak podała piątkowa „Rzeczpospolita” w rządzie nie ma zgody w sprawie wprowadzenia nowych regulacji dotyczących poszukiwań i wydobycia ropy i gazu, w tym ze skał łupkowych. Dziennik zastanawia się czy spór w rządzie m.in. z wicepremierem Jackiem Rostowskim doprowadzi do dymisji ministra środowiska Marcina Korolca i wiceministra Piotra Woźniaka.

Wicepremier Jacek Rostowski obawia się, że rozwiązania proponowane przez resort środowiska będą paraliżować firmy poszukujące złóż ropy i gazu. 

Jego zdaniem wielu ważnych inwestorów obawia się  powstania tzw. Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Boją się, że NOKE będzie paraliżować ich bieżącą aktywność biznesową.

Dziennik zauważa, że to zapewne pierwsza wypowiedź, w której jeden resort oficjalnie krytykuje działania drugiego w obszarze łupków. W tym wypadku chodzi o Ministerstwo Środowiska, które odpowiada za przygotowanie projektu zmian do prawa geologicznego i górniczego. Zawiera ono m.in. właśnie propozycję powołania państwowej firmy NOKE, która ma mieć udziały w części koncesji.

„Rzeczpospolita” ustaliła, że także przedstawiciele innych ministerstw krytykują rozwiązania proponowane przez resort środowiska. 

Być może skutkiem rządowego sporu będą łagodniejsze zapisy w kwestii gazu łupkowego, w szczególności przepisów, które mówią o wykonywaniu pod rządami nowych regulacji koncesji obecnie obowiązujących a także odroczenie z 2015 do 2020 r. nowych danin od wydobycia ropy.

Więcej o sporze w rządzie w kwestii inwestycji w gaz łupkowy można dziś przeczytać na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Polecamy

Najnowsze wiadomości

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.