Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

Firmy rezygnują z łupkowych koncesji

polskielupki.pl
2013-03-06 / 09:54
Firmy rezygnują z łupkowych koncesji

Do 1 lutego 2013 roku Ministerstwo Środowiska wydało 115 koncesji na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, jednak ich liczba może się zmniejszyć. Firmy poszukiwawczo – wydobywcze rezygnują z poszukiwań na nieatrakcyjnych obszarach.

Nie wszystkie tereny objęte pozwoleniami są atrakcyjne pod względem ekonomicznej opłacalności. Jak czytamy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” – liczba podmiotów, które zrezygnują z nieopłacalnych koncesji może być coraz większa.

Obecnie trwa postępowanie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia koncesji Nida. Zrzekła się jej firma Vabush Energy, kontrolowana przez irlandzki koncern San Leon Energy. Spółka wykonała na koncesji dwa odwierty, można więc przypuszczać, że były całkowicie nieudane.
Nie wiadomo też jaką decyzję w sprawie polskich koncesji podejmie kanadyjski Talisman. Nie jest pewne, czy nowa strategia koncernu przewiduje obecność w Polsce.

Resort środowiska zatwierdził już wnioski Exxon Mobil, które dotyczyły zrzeczenia się koncesji: Legionowo, Mińsk Mazowiecki oraz Werbkowice.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.