Kontenery Ad-Blue SWIMER

Firmy rezygnują z łupkowych koncesji

Do 1 lutego 2013 roku Ministerstwo Środowiska wydało 115 koncesji na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, jednak ich liczba może się zmniejszyć. Firmy poszukiwawczo – wydobywcze rezygnują z poszukiwań na nieatrakcyjnych obszarach.

Firmy rezygnują z łupkowych koncesji
Nie wszystkie tereny objęte pozwoleniami są atrakcyjne pod względem ekonomicznej opłacalności. Jak czytamy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” – liczba podmiotów, które zrezygnują z nieopłacalnych koncesji może być coraz większa.

Obecnie trwa postępowanie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia koncesji Nida. Zrzekła się jej firma Vabush Energy, kontrolowana przez irlandzki koncern San Leon Energy. Spółka wykonała na koncesji dwa odwierty, można więc przypuszczać, że były całkowicie nieudane.
Nie wiadomo też jaką decyzję w sprawie polskich koncesji podejmie kanadyjski Talisman. Nie jest pewne, czy nowa strategia koncernu przewiduje obecność w Polsce.

Resort środowiska zatwierdził już wnioski Exxon Mobil, które dotyczyły zrzeczenia się koncesji: Legionowo, Mińsk Mazowiecki oraz Werbkowice.