MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Nie będzie obniżki opłaty zapasowej?

Ministerstwo Gospodarki nie planuje na razie zmniejszać wysokości opłaty zapasowej. Jak informuje rzecznik resortu nowelizacja rozporządzenia w sprawie określenia stawek opłaty zapasowej byłaby obecnie przedwczesna.

Nie będzie obniżki opłaty zapasowej?
Aktualne stawki opłaty zapasowej to 43 złote za tonę ekwiwalentu ropy naftowej i 99 złotych za tonę gazu płynnego. Ministerstwo Gospodarki do wyliczenia stawek na takim poziomie przyjęło w zeszłym roku, że cena jednej baryłki ropy naftowej  w 2015 r. kształtować  się będzie na poziomie ok. 90 USD, natomiast wartość kursu dolara amerykańskiego do złotego na poziomie 3,40 PLN/USD. To oznacza cenę baryłki a poziomie 306 złotych. Po pierwszych sześciu miesiącach tego roku średnia dla notowań surowca jest jednak zdecydowanie niższa i wynosi jedynie 59,35 USD/bbl. Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku notowań dolara – średni kurs NBP dla pary USD/PLN w pierwszej połowie roku jest wyższy od założonego i wynosi 3,7150, ale i tak koszt zakupu baryłki ropy jest o ponad 25 proc. niższy niż rządowe szacunki.

- Ministerstwo Gospodarki wnikliwie monitoruje zarówno poziom wpływów z opłaty zapasowej jak i zmiany cen ropy i paliw w celu przygotowania optymalnych decyzji Ministra Gospodarki dotyczących poziomu stawki opłaty zapasowej uwzględniających konieczność organizacji zakupów ropy naftowej i paliw przy możliwie najmniejszych kosztach dla rynku paliwowego. Mając na względzie konieczność zapewnienia wpływów z opłaty zapasowej w wysokości wystarczającej na pokrycie wszystkich kosztów związanych z tworzeniem i utrzymywaniem zapasów agencyjnych podjęcie decyzji o zmianie wysokości stawki opłaty zapasowej powinno opierać się na analizie przedstawionych przez ARM sprawozdań. Pierwsze sprawozdanie kwartalne - zgodnie z art. 28e pkt 1 ustawy o zapasach - wpłynęło do Ministra Gospodarki na koniec kwietnia i należy podkreślić, że obejmowało tylko dwie wpłaty składki tj. za miesiąc styczeń (opłata do końca lutego) i za miesiąc luty (opłata do końca marca) – informuje Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzecznik resortu.  - Podjęcie decyzji o obniżeniu wysokości stawki opłaty na podstawie tak szczątkowej informacji jest co najmniej przedwczesne – dodaje.

Zdaniem Krzysztofa Romaniuka z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego biorąc pod uwagę obecne notowania ropy naftowej i kurs dolara, a także uwzględniając kwestię popytu rynkowego na paliwa, nie ma potrzeby zmiany stawki opłaty zapasowej w tym roku. – Z analiz Agencji Rezerw Materiałowych wynika, że stawka opłaty jest adekwatna – potwierdza Dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw w POPiHN.

Z walki o redukcję stawki nie rezygnuje Polska Izba Gazu Płynnego, która zwróciła się z do resortu gospodarki z wnioskiem o obniżenie opłaty za magazynowanie gazu płynnego. –  Ministerstwo Gospodarki zobowiązało się, że po III kwartale roku dokona przeglądu danych napływających z Agencji Rezerw Materiałowych. W ocenie Polskiej Izby Gazu Płynnego, ale też całej branży LPG, są uzasadnione podstawy do tego, aby stawka była niższa. Będziemy o to postulować – deklaruje Paweł Bielski, Prezes Rady PIGP.
Słowa kluczowe:
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

PKN Orlen w czwartek na Twitterze podał, że w Trewirze uruchomiono już dziesiątą w Niemczech stację paliw z szyldem Orlen.

Rekord eksportu ropy z Iranu

Rekord eksportu ropy z Iranu

Eksport ropy z Iranu wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat, przekraczając w zeszłym miesiącu 1,3 miliona baryłek dziennie. Poinformował o tym irański minister gospodarki i finansów Ehsan Khanduzi.

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Stanom Zjednoczonym potrzebne będzie kilka lat, aby uzupełnić strategiczne rezerwy ropy naftowej, które uległy zmniejszeniu w wyniku interwencji surowcowych — powiedziała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

Akcja protestacyjna, która zakłóciła pracę francuskich rafinerii, spowodowała, że niektórym stacjom benzynowym brakuje paliwa. Protesty uderzyły także w terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), dostawy energii i konserwację reaktorów jądrowych. Francuskie lotniska także już zaczynają obawiać się o zapasy paliwa lotniczego.

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

PKN Orlen podał w komunikacie, że jego spółka Orlen Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy pierwszych małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce.

Pełne magazyny diesla w Azji

Pełne magazyny diesla w Azji

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły zapasy azjatyckiego oleju napędowego, ponieważ tamtejsze rafinerie nie są w stanie eksportować go na rynki położone na wschód od Suezu, dodatkowo mają też mniejsze możliwości eksportu paliwa do Afryki, bowiem muszą tam konkurować z dostawami z Rosji.