MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Unimot otwiera skraplarnię gazu

W Uniszkach Zawadzkich (woj. mazowieckie) otwarto czwartą w Polsce instalację do skraplania metanu. Inwestycję zrealizowała spółka celowa Unimot S.A.

Unimot otwiera skraplarnię gazu
Obiekt w Uniszkach Zawadzkich ma własne przyłącze do systemu sieciowego Gaz-System i działa w technologii skraplania gazów metodą Joula-Thomsona. Zakładana wydajność instalacji to 750 kg LNG na godzinę, a jej częścią jest również ciąg instalacji do produkcji sprężonego gazu ziemnego (CNG) o wydajności do 600 m3/godzinę. 



Unimot S.A. Przemysław Podgórski
O perspektywach rynku LNG w Polsce i planach rozwoju Spółki w tym obszarze portal e-petrol.pl rozmawiał z Przemysławem Podgórskim, Prezesem Zarządu Unimot S.A.

e-petrol.pl: Panie Prezesie, instalacja w Uniszkach Zawadzkich to dopiero czwarty obiekt tego typu w Polsce. Dlaczego jest ich tak mało?

Przemysław Podgórski: Istotnie, gaz LNG nie był do tej pory zbyt popularny w naszym kraju, ale zainteresowanie tym paliwem rośnie. Na tego typu inwestycje trzeba jednak ponieść nakłady finansowe. Ważny jest również pomysł na wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego. Można próbować sprzedać go na rynku, można też - tak jak planuje UNIMOT S.A. - w sporej części zagospodarować go we własnych instalacjach regazyfikacji LNG.

Czy Unimot S.A. planuje inwestycje w kolejne skraplarnie?

W najbliższym czasie nie mamy takich planów. Nasza aktywność będzie się koncentrować na rozwoju w zakresie handlu gazem ziemnym, budowie kolejnych stacji regazyfikacji oraz lokalnych sieci dystrybucji. W tym ostatni obszarze obecnie prowadzimy prace m.in. nad rozbudową położonego w okolicy [red. w Uniszkach Zawadzkich], ponad 20-kilometrowego odcinka sieci dystrybucyjnej. Nie wykluczamy również dalszych akwizycji sieci.

Jak wygląda grupa odbiorców LNG i perspektywy rozwoju tego rynku? Stacji regazyfikacji w Polsce  jest obecnie około 50-60?

Unimot S.A., w ramach spółek zależnych, posiada dwie takie stacje, a budowę trzeciej właśnie finalizuje. Pracujemy też nad kolejnymi projektami. Dzięki rosnącej konkurencji i inwestycjom tego typu wzrasta też liczba odbiorców, która do tej pory była pozbawiona możliwości korzystania z gazu ziemnego. Są to zarówno odbiorcy indywidualni, jak też producenci, urzędy, szpitale, szkoły.

Blisko 40-50 proc. mieszkańców naszego kraju nie ma dostępu do sieci gazowej. Wciąż istnieje sporo interesujących terenów pod inwestycje, gdzie odbiorcy indywidualni są zainteresowani korzystaniem z gazu ziemnego, a zakłady produkcyjne potrzebują stabilnych źródeł energii. W przypadku gazu skroplonego, poza aspektem ekonomicznym, liczy się też kwestia ekologii. Gaz ziemny, w tym LNG, to paliwo czyste, ekologiczne. Ekologiczność LNG to kolejny czynnik sprzyjający szybkiej rozbudowie rynku i rozwojowi działalności naszej firmy.


Czy LNG będzie realną konkurencją dla gazu płynnego?

Moim zdaniem, są to dwa różne rodzaje paliw, które będą się uzupełniały. Tam, gdzie zapotrzebowanie na energię jest stosunkowo mniejsze, może zapewnić je gaz LPG. Przewaga LNG pojawia się w sytuacji, gdy zużycie energii jest duże. Ostatecznie, dla klienta decydujące znacznie ma końcowy koszt za KWh.


Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

PKN Orlen w czwartek na Twitterze podał, że w Trewirze uruchomiono już dziesiątą w Niemczech stację paliw z szyldem Orlen.

Rekord eksportu ropy z Iranu

Rekord eksportu ropy z Iranu

Eksport ropy z Iranu wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat, przekraczając w zeszłym miesiącu 1,3 miliona baryłek dziennie. Poinformował o tym irański minister gospodarki i finansów Ehsan Khanduzi.

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Stanom Zjednoczonym potrzebne będzie kilka lat, aby uzupełnić strategiczne rezerwy ropy naftowej, które uległy zmniejszeniu w wyniku interwencji surowcowych — powiedziała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

Akcja protestacyjna, która zakłóciła pracę francuskich rafinerii, spowodowała, że niektórym stacjom benzynowym brakuje paliwa. Protesty uderzyły także w terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), dostawy energii i konserwację reaktorów jądrowych. Francuskie lotniska także już zaczynają obawiać się o zapasy paliwa lotniczego.

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

PKN Orlen podał w komunikacie, że jego spółka Orlen Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy pierwszych małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce.

Pełne magazyny diesla w Azji

Pełne magazyny diesla w Azji

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły zapasy azjatyckiego oleju napędowego, ponieważ tamtejsze rafinerie nie są w stanie eksportować go na rynki położone na wschód od Suezu, dodatkowo mają też mniejsze możliwości eksportu paliwa do Afryki, bowiem muszą tam konkurować z dostawami z Rosji.