Zmiany w koncesjach problemem dla producentów biopaliw?
2014-06-05 09:36 | e-petrol.plNowelizacja przepisów w zakresie koncesji na wytwarzanie i obrót paliwami ciekłymi, która ma m.in. pomóc w ograniczeniu nadużyć podatkowych w handlu paliwami, rykoszetem uderza w producentów biopaliw ciekłych.

Trwające obecnie prace nad ustawą o zmianie Ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, wprowadzą istotne zmiany w Prawie Energetycznym w zakresie koncesji. Pojawi się m.in. nowa koncesja na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Warunkiem jej posiadania będzie złożenie zabezpieczenia majątkowego w kwocie 10 mln złotych. Zmiany dotkną też posiadaczy koncesji na wytwarzanie paliw.
- Oni także zostaną objęci dodatkowymi obowiązkami. Ustawodawca przewidział jednak okresy przejściowe. Podmioty wykonujące działalność polegającą na wytwarzaniu paliw ciekłych na podstawie koncesji wydanych przed wejściem w życie nowych przepisów, są zobowiązane do złożenia zabezpieczenia majątkowego w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie projektu pod rygorem cofnięcia koncesji. Tak więc posiadający koncesję na wytwarzanie będą mogli prowadzić działalność na starych zasadach przez maksymalnie 4 miesiące. Z kolei w przypadku przedsiębiorców prowadzących obrót paliwami z zagranicą, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie projektu, przedsiębiorstwa, mające stare koncesje, które zamierzają kontynuować tę działalność, są zobowiązane do złożenia wniosku o udzielenie nowej koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą oraz do złożenia zabezpieczenia majątkowego – informuje Wojciech Kotala z kancelarii DLA Piper
Nowe przepisy dotkną też producentów biopaliw. - Projekt nie obejmuje dodatkowymi obowiązkami koncesji na wytwarzanie, ani na obrót gazem płynnym LPG. Natomiast wszystkie inne paliwa ciekłe, na których produkcję lub obrót potrzebna jest dziś koncesja, będą objęte nowymi regulacjami. Oznacza to np., że wytwarzanie lub sprzedaż za granicę biokomponentów stanowiących samoistne paliwa silnikowe (B100) będzie wymagać złożenia zabezpieczenia w wysokości 10 mln zł – potwierdza Kotala.
W ocenie Adama Stępnia, Dyrektora Generalnego Krajowej Izby Biopaliw (KIB), z perspektywy koncesjonowanej produkcji biopaliw z pewnością wprowadzenie zabezpieczenia koncesji może pogorszyć konkurencyjność B100 w przypadku eksportu tego biopaliwa, zwiększając koszty finansowe takiej działalności.
- Jednak każde działanie, którego celem jest ograniczenie udziału szarej strefy w rynku paliw ciekłych w Polsce Krajowa Izba Biopaliw uznaje za pożądane – zaznacza Stępień. - Z naszej perspektywy jest to o tyle istotne, że podmioty wprowadzające paliwa na rynek w sposób nieoficjalny nie realizują Narodowych Celów Wskaźnikowych, co powoduje de facto zmniejszenie absorpcji rynkowej biokomponentów. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że taka kaucja to dodatkowe, istotne obciążenie także firm, które funkcjonują na rynku paliwowym zgodnie z literą prawa, zatem nowe obowiązki i wynikające z nich prawdopodobieństwo wyeliminowania także części uczciwych przedsiębiorców może dodatkowo ograniczyć i tak już limitowaną liczbę firm dokonujących zakupów biokomponentów od krajowych wytwórców na poczet NCW. Sama konstrukcja nowych przepisów, zgodnie z którą kaucja koncesyjna stanowi zabezpieczenie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych i potencjalnych kar może wydawać się kontrowersyjna i preferuje duże podmioty – dodaje Dyrektor Generalny KIB.
Polecamy

Anwim ma partnera do budowy sieci punktów ładowania
Anwim S.A., właściciel sieci stacji paliw Moya planuje zbudować 4 tysiące własnych punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz szeroką współpracę z innymi operatorami w ramach roamingu.
2023-06-07 / 09:23 | Elektromobilność

Niższe dochody rosyjskiego budżetu z węglowodorów
Dochody budżetu federalnego Rosji z ropy i gazu, które wciąż są siłą napędową rosyjskiej gospodarki, spadły w maju o prawie 36 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku i wyniosły 647,5 mld rubli - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.
2023-06-06 / 09:38 | Ze Wschodu

Umowa OPEC+ przedłużona, ropy będzie mniej
Kraje członkowskie OPEC+ uzgodniły, że w 2024 roku ich produkcja wyniesie 40,46 mln baryłek dziennie. W porównaniu z obecną produkcją spadek wyniesie 1,393 mln baryłek dziennie. OPEC+ podkreśla, że nowa decyzja została podjęta w celu osiągnięcia i utrzymania stabilności na rynku ropy oraz stworzenia długoterminowej przewidywalności.
2023-06-05 / 09:33 | Ze świata
Pozostałe aktualności

Produkcja ropy w USA w 2023 r. wzrośnie bardziej niż oczekiwano
Wydobycie ropy w USA w tym roku wzrośnie szybciej, a zwiększenie popytu na surowiec osłabnie w porównaniu z wcześniejszymi oczekiwaniami, podała we wtorek Energy Information Administration.
2023-06-07 / 09:38 | Ze świata

Niższa produkcja ropy w Kazachstanie
Kazachstan ograniczył dzienne wydobycie ropy naftowej (bez kondensatu gazowego) o 3 proc. w maju w porównaniu z kwietniem do 1,55 mln baryłek dziennie – wynika z wyliczenia agencji Reutera opartego na danych z dwóch źródeł.
2023-06-07 / 09:36 | Ze świata

Wyciek w największej rafinerii w Europie
Shell poinformował we wtorek, że zatrzymał instalację rafinerii ropy naftowej w Pernis w Rotterdamie, największej w Europie, z powodu wycieku.
2023-06-07 / 09:35 | Ze świata

Wzrost gospodarczy nie powstrzyma spadku popytu na olej napędowy
Popyt na diesla w USA spadnie do 2024 r. pomimo rosnącej aktywności gospodarczej, prognozuje Energy Information Administration.
2023-06-07 / 09:32 | Ze świata

Prognozy deficytu na rynku ropy w III kwartale 2023 r
Wiceprezes Rystad Energy, Jorge León, mówi, że wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej spadnie w lipcu nieco poniżej 9 mln baryłek dziennie, czyli najniższego poziomu od czerwca 2021 r.
2023-06-07 / 09:24 | Ze świata

Analitycy z Citi uspokajają
Jest mało prawdopodobne, aby ograniczenie wydobycia ropy naftowej przez Arabię Saudyjską o milion baryłek dziennie stanowiło podstawę trwałego wzrostu cen do 80-90 USD – uważają analitycy z Citi.
2023-06-07 / 09:19 | Ze świata