Zmiany w koncesjach problemem dla producentów biopaliw?
2014-06-05 09:36 | e-petrol.plNowelizacja przepisów w zakresie koncesji na wytwarzanie i obrót paliwami ciekłymi, która ma m.in. pomóc w ograniczeniu nadużyć podatkowych w handlu paliwami, rykoszetem uderza w producentów biopaliw ciekłych.

Trwające obecnie prace nad ustawą o zmianie Ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, wprowadzą istotne zmiany w Prawie Energetycznym w zakresie koncesji. Pojawi się m.in. nowa koncesja na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Warunkiem jej posiadania będzie złożenie zabezpieczenia majątkowego w kwocie 10 mln złotych. Zmiany dotkną też posiadaczy koncesji na wytwarzanie paliw.
- Oni także zostaną objęci dodatkowymi obowiązkami. Ustawodawca przewidział jednak okresy przejściowe. Podmioty wykonujące działalność polegającą na wytwarzaniu paliw ciekłych na podstawie koncesji wydanych przed wejściem w życie nowych przepisów, są zobowiązane do złożenia zabezpieczenia majątkowego w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie projektu pod rygorem cofnięcia koncesji. Tak więc posiadający koncesję na wytwarzanie będą mogli prowadzić działalność na starych zasadach przez maksymalnie 4 miesiące. Z kolei w przypadku przedsiębiorców prowadzących obrót paliwami z zagranicą, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie projektu, przedsiębiorstwa, mające stare koncesje, które zamierzają kontynuować tę działalność, są zobowiązane do złożenia wniosku o udzielenie nowej koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą oraz do złożenia zabezpieczenia majątkowego – informuje Wojciech Kotala z kancelarii DLA Piper
Nowe przepisy dotkną też producentów biopaliw. - Projekt nie obejmuje dodatkowymi obowiązkami koncesji na wytwarzanie, ani na obrót gazem płynnym LPG. Natomiast wszystkie inne paliwa ciekłe, na których produkcję lub obrót potrzebna jest dziś koncesja, będą objęte nowymi regulacjami. Oznacza to np., że wytwarzanie lub sprzedaż za granicę biokomponentów stanowiących samoistne paliwa silnikowe (B100) będzie wymagać złożenia zabezpieczenia w wysokości 10 mln zł – potwierdza Kotala.
W ocenie Adama Stępnia, Dyrektora Generalnego Krajowej Izby Biopaliw (KIB), z perspektywy koncesjonowanej produkcji biopaliw z pewnością wprowadzenie zabezpieczenia koncesji może pogorszyć konkurencyjność B100 w przypadku eksportu tego biopaliwa, zwiększając koszty finansowe takiej działalności.
- Jednak każde działanie, którego celem jest ograniczenie udziału szarej strefy w rynku paliw ciekłych w Polsce Krajowa Izba Biopaliw uznaje za pożądane – zaznacza Stępień. - Z naszej perspektywy jest to o tyle istotne, że podmioty wprowadzające paliwa na rynek w sposób nieoficjalny nie realizują Narodowych Celów Wskaźnikowych, co powoduje de facto zmniejszenie absorpcji rynkowej biokomponentów. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że taka kaucja to dodatkowe, istotne obciążenie także firm, które funkcjonują na rynku paliwowym zgodnie z literą prawa, zatem nowe obowiązki i wynikające z nich prawdopodobieństwo wyeliminowania także części uczciwych przedsiębiorców może dodatkowo ograniczyć i tak już limitowaną liczbę firm dokonujących zakupów biokomponentów od krajowych wytwórców na poczet NCW. Sama konstrukcja nowych przepisów, zgodnie z którą kaucja koncesyjna stanowi zabezpieczenie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych i potencjalnych kar może wydawać się kontrowersyjna i preferuje duże podmioty – dodaje Dyrektor Generalny KIB.
Więcej w kategorii

Przejęcie PGNiG poprawi wyniki PKN Orlen
Płocki koncern przewiduje, że w skonsolidowanym raporcie za IV kwartał 2022 r. znajdzie się zdarzenie księgowe o charakterze jednorazowym – tymczasowy zysk z tytułu okazyjnego nabycia PGNIG S.A.
2023-02-08 09:21 | Z kraju

Orlen obniża cenę oleju napędowego
We wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że na stacjach Orlenu cena oleju napędowego jest niższa średnio o 20 gr za litr.
2023-02-08 09:10 | Z kraju

Ceny maksymalne na paliwa?
W sondażu przeprowadzonym przez agencję IBRiS dla Radia ZET pytano Polaków w jakich obszarach państwo powinno wpływać na ceny usług lub produktów.
2023-02-08 08:55 | Z kraju

Fałszywe faktury ze stacji paliw
Pracownica stacji paliw w Bełchatowie usłyszała 117 zarzutów o wystawianie nierzetelnych faktur za paliwo. Straty poniesione przez Skarb Państwa wyniosły ponad 2 mln złotych.
2023-02-07 09:34 | Z kraju

Embargo na diesla z Rosji bez konsekwencji dla krajowego rynku paliw
W ocenia wiceprezesa PERN Rafała Milanda polscy importerzy paliw byli przygotowani na embargo na paliwa z Rosji, które weszło w życie w niedzielę, 5 lutego. Podczas konferencji EEC Trends w Warszawie podkreślił że ‘’embargo weszło w życie i nic się nie dzieje’’.
2023-02-07 09:33 | Z kraju

Mieszkańcy podzieleni w kwestii powstającej stacji paliw
Przy wjeździe na osiedle Sterowców w Dywitach niedaleko Olsztyna rozpoczęły się przygotowania pod budowę stacji paliw Moya – marki należącej do spółki Anwim.
2023-02-07 09:20 | Z kraju

Pierwsze przewozy oleju napędowego dla klientów firmy Olavion
Spółka Ciech Cargo zorganizowała pierwsze przewozy paliw płynnych, zlecone przez spółkę Olavion, działającą w branży transportu kolejowego – podał serwis nakolei.pl. Firma Olavion jest aktualnie w fazie przejęcia przez Grupę Unimot.
2023-02-07 09:18 | Z kraju
Polecamy

Norwegia wstrzymuje produkcję na jednym z największych pól naftowych
Equinor ogłosił, że wstrzymał wydobycie ropy na jednym z pięciu największych złóż – Johan Sverdrup na Morzu Północnym. Powodem przerwania produkcji były problemy techniczne.
2023-02-07 / 09:14 | Ze świata

Rosja zwiększy eksport oleju napędowego w lutym
Federacja Rosyjska planuje zwiększyć eksport oleju napędowego w lutym, próbując poradzić sobie z unijnym embargiem, pułapem cenowym i brakiem tankowców, wynika z danych handlowców i Refinitiv.
2023-02-06 / 09:32 | Ze Wschodu
Pozostałe aktualności

Ograniczenia w dostawach energii we Francji
Ogólnokrajowy strajk przeciwko planowanym reformom emerytalnym ograniczył we wtorek dostawy prądu we Francji i zakłócił dostawy paliw z rafinerii.
2023-02-08 / 09:06 | Ze świata

Aramco Trading zwiększa handel ropą i paliwami
Saudi Aramco i inni producenci ropy z Bliskiego Wschodu zintensyfikowali swoją działalność handlową aby zwiększyć dochody po załamaniu cen ropy w 2014 roku. Aramco Trading poinformowało we wtorek, że jego dzienny wolumen handlowy wynosi już 6 mln baryłek ropy naftowej i produktów paliwowych.
2023-02-08 / 09:02 | Ze świata

Koncern BP podwoił zyski
W 2022 r. brytyjska firma BP odnotowała rekordowy zysk w wysokości blisko 28 miliardów USD i podwyższyła dywidendę. Jednocześnie wycofała się z planów ograniczenia wydobycia ropy i gazu oraz redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030.
2023-02-08 / 08:54 | Ze świata

Węgierski MOL rozważa sprzedaż stacji benzynowych w Słowenii
Węgierska firma naftowo-gazowa MOL rozważa sprzedaż niektórych ze swoich 53 stacji benzynowych w Słowenii w celu uzyskania zgody Komisji Europejskiej na zakup stacji OMV w tym kraju, podały słoweńskie media.
2023-02-08 / 08:51 | Ze świata

Port w Ceyhan znów przyjmuje tankowce
We wtorek wieczorem w tureckim centrum eksportu ropy naftowej - terminalu Ceyhan, zacumował tankowiec, aby załadować iracką ropę naftową. To pierwsza próba odbioru surowca od serii trzęsień ziemi w poniedziałek.
2023-02-08 / 08:40 | Ze świata

Wielka Brytania znów powołała Departament Energii
W Wielkiej Brytanii z uwagi na rekordowo wysokie ceny energii powstał Departament Energii i Neutralności Węglowej - wynika z komunikatu opublikowanego we wtorek przez kancelarię premiera Rishi Sunaka.
2023-02-08 / 08:38 | Ze świata