Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

POPiHN podlicza wyniki za 2012 rok i ostrzega przed szarą strefą

Spadki, szara strefa, miliardowe straty w budżecie Polski spowodowane niższymi wpływami z podatków od branży paliwowej. To główne tematy, o których rozmawiano podczas prezentacji raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) podsumowującego 2012 rok.

POPiHN podlicza wyniki za 2012 rok i ostrzega przed szarą strefą
Konsumpcja paliw ciekłych spadła w stosunku do 2011 r. o 6 proc. i wyniosła łącznie 25 781 tys. m sześc. (27 540 tys. m sześc. w 2011 r.). Największy spadek, o 9 proc., odnotowano w segmencie ON: 14 289 tys. m sześc. wobec 15 748 tys. m sześć. rok wcześniej. Sprzedaż benzyn silnikowych obniżyła się do 5 024 tys. m sześć., czyli o 5 proc. w stosunku do wyników osiągniętych w 2011 r, w którym wyniosła  5 309 tys. m sześc.. Rekordzistą spadków został lekki olej opałowy. Sprzedano go 1 121 tys. m sześc., czyli o 13 proc. mniej niż w 2011 r. Dystrybucja LPG wyniosła 4 024 tys. m sześc., wobec 3 911 tys. m sześc. rok wcześniej, czyli o 3 proc. więcej. Wzrosty odnotowano także w segmentach: paliwa JET, którego sprzedano 614 tys. m sześć. (606 tys. m sześc. rok wcześniej) oraz ciężkiego oleju opałowego: 709 tys. m sześc. (673 tys. m sześc. w 2011 r.). 

Spadki na rynku paliw ciekłych tłumaczone były m.in.: zmianą stawki akcyzy na ON, spowolnieniem gospodarczym oraz zmniejszeniem zamożności społeczeństwa. Zdaniem autorów raportu najwięcej szkody dla handlu paliwami przyniosło obniżenie dystrybucji oleju napędowego. Podkreślali oni, że jest to zjawisko znacznie głębsze, niż wynikałoby to ze wskaźników gospodarczych. Dlaczego? Analitycy znaleźli wytłumaczenie tej sytuacji – rozszerzanie się szarej strefy. Podkreślali, że skala tego procederu urosła do niebezpiecznych rozmiarów. Z ich danych wynikało, że nieuczciwi sprzedawcy uszczuplili budżet Polski o 3 mld zł. należnych podatków Dla zobrazowania sytuacji przedstawiciele POPiHN wyliczyli, że jest to równowartość budżetu Ministerstwa Zdrowia! I przestrzegali przed dalszym wzrostem tego zjawiska. 

Pod koniec ubiegłego roku sprzedaż paliw prowadzona była w Polsce na 6756 stacjach. Autorzy raportu zwrócili uwagę na kilka interesujących zmian. Jedną z nich jest zmniejszenie liczby stacji pracujących pod własnymi markami lub szyldami prywatnych sieci. Rośnie natomiast liczba stacji niezależnych przedsiębiorców tworzących grupy zakupowe pod wspólną marką. Pod koniec grudnia ubiegłego roku w takiej formie działało 630 placówek, czyli o 50 więcej niż w 2011 r. Systematycznie, choć powoli, rośnie także liczba stacji należących do sieci hipermarketów. 

Jak powszechnie oczekiwano - nie zmienili się liderzy rynku detalicznego handlu paliwem. Na najwyższym miejscu podium pozostał PKN Orlen. W ubiegłym roku koncern z Płocka dodał 19 stacji netto do stanu posiadania głównej marki. Nie rozbudował natomiast tańszej sieci Bliska. Wiceliderem jest Grupa Lotos. Spółka z Gdańska wzbogaciła się o 36 stacji z logo Lotos oraz dodała 51 placówek do ekonomicznej Optimy. Jednak nie rywalizacja miedzy krajowymi gigantami zelektryzowała branżę. Na miano wydarzenia roku zasłużyła deklaracja zakupu sieci NESTE przez koncern Shell. Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2013 r.

Według danych POPiHN krajowe rafinerie wyprodukowały w 2012 r. 24 617 000 m sześć. paliw ciekłych, czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Poza ON zanotowano wzrosty we wszystkich rodzajach paliw. Produkcja ON spadała z 13 199 000 m sześc. w 2011 r. do 13 040 000 m sześc. w ubiegłym roku. POPiHN uważa, że do tego ten stanu rzeczy również przyczyniła się szara strefa.

Długoterminowe prognozy mogą napawać nadzieją. O ile poprawi się sytuacja gospodarcza  kraju, a władzom uda się zapanować nad szarą strefą. W wariancie optymistycznym w 2014 r. można spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na paliwa do około 26  mln m sześć. i systematycznego marszu w górę. Wariant pesymistyczny, zakłada m.in. złą sytuację gospodarczą i wzrost szarej strefy, przewiduje spadek zapotrzebowania do 24 mln m. sześć. w 2013 r. i stagnację w następnych latach. Więcej w kategorii

PERN z kolejnymi inwestycjami w fotowoltaikę
PERN z kolejnymi inwestycjami w fotowoltaikę
Spółka zarządzająca rurociągami oraz bazami magazynowymi dla produktów naftowych planuje budowę trzech kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Mają one powstać w dwóch bazach - w Rejowcu i Emilianowie.
Pozytywna opinia dla planu połączenia Orlenu z PGNiG
Pozytywna opinia dla planu połączenia Orlenu z PGNiG
Biegły rewident ocenił, że plan połączenia Orlenu z PGNiG został sporządzony poprawnie i rzetelnie.
Polska importuje ropę gatunku Murban
Polska importuje ropę gatunku Murban
Polska w sierpniu po raz pierwszy zaimportowała ładunek ropy Murban z Abu Dhabi, wynika z danych Refinitiv Eikon. Jak podała agencja Reutera, Polska szuka alternatyw dla rosyjskiej ropy.
Szacunkowe wyniki Unimotu za II kwartał 2022 r.
Szacunkowe wyniki Unimotu za II kwartał 2022 r.
Niezależny importer paliw ciekłych i gazowych - spółka Unimot, opublikowała szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za II kwartał 2022 r. W komunikacie prasowym podano, że według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA za miniony kwartał była dużo wyższa od wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego.
KOWR nie skorzystał z prawa nabycia akcji połączeniowych PKN Orlen
KOWR nie skorzystał z prawa nabycia akcji połączeniowych PKN Orlen
PKN Orlen poinformował, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie skorzystał z prawa nabycia akcji emisji połączeniowej PKN Orlen skierowanej do akcjonariuszy Grupy Lotos.
Akcje Lotosu zostaną wykluczone z giełdowego obrotu
Akcje Lotosu zostaną wykluczone z giełdowego obrotu
Akcje Lotosu zostaną wykluczone z obrotu na GPW w piątek, 12 sierpnia - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w uchwale zarządu.
Ekopol zwiększył przychody w II kwartale
Ekopol zwiększył przychody w II kwartale
Dostawca technologii do zarządzania gospodarką paliwową przedsiębiorstw - Ekopol Górnośląski Holding opublikował wyniki za II kwartał 2022 r. Spółka podała, że przychody ze sprzedaży wzrosły o 84 proc. rdr., osiągając tym samym wartość 100 mln PLN.

Pozostałe aktualności

Rozwój sieci punktów ładowania musi przyspieszyć
Rozwój sieci punktów ładowania musi przyspieszyć
W ostatnie trzy lata sieć ładowarek w Polsce urosła trzykrotnie, ale na jeden punkt ładowania przypada obecnie dwa razy więcej aut – informuje serwis pb.pl.
Nowe cła na rosyjską ropę
Nowe cła na rosyjską ropę
Od 1 września 2022 r. cła eksportowe na ropę naftową z Federacji Rosyjskiej obniżą się o 1 USD do 52 USD/t - podała agencja Interfax.
Wenezuelska ropa nie płynie do Europy
Wenezuelska ropa nie płynie do Europy
Według informacji agencji Reutera, Wenezuela zawiesiła dostawy ropy naftowej do Europy w ramach umowy „ropa za dług” i poprosiła włoskie Eni i hiszpańskie Repsol o zapłatę za nią produktami naftowymi.
Udane poszukiwania PGNiG na Morzu Norweskim
Udane poszukiwania PGNiG na Morzu Norweskim
Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Newt w północnej części Morza Norweskiego, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway.
Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil
Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil
Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari odmówił zgody na sprzedaż przez Exxon Mobil lokalnych aktywów na płytkich wodach przybrzeżnych firmie Seplat, podały źródła w czwartek.
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od prawie pół roku spadła poniżej 42 koron
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od prawie pół roku spadła poniżej 42 koron
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy spadła poniżej 42 koron (ok. 8,08 zł). Tydzień temu była wyższa o 2,42 korony. Cena oleju napędowego spadła do najniższego poziomu od pierwszego weekendu marca.