Akceptacja kart musi się opłacać
2013-01-28 09:17 | Polska Izba Paliw PłynnychPosługiwanie się bezgotówkowymi formami płatności, to niewątpliwe szereg korzyści osiąganych zarówno przez konsumentów, jak i akceptujących je przedsiębiorców. Gwarantują one nie tylko dużą wygodę, ale również zdecydowanie większe, niż w przypadku płatności realizowanych w gotówce, bezpieczeństwo. Kluczową korzyść dla przedsiębiorców stanowi jednak możliwość zdobycia nowej, bardzo atrakcyjnej grupy klientów.
Niestety mimo szeregu korzyści jakie można dzięki temu osiągnąć, wielu przedsiębiorców nie decyduje się na przyjmowanie kart. Jest to wynik niezwykle wysokich kosztów z jakimi wciąż jest to związane. Mimo wielkiego wysiłku jaki w ubiegłym roku podjął Narodowy Bank Polski, by zmienić tą sytuację, organizacje płatnicze Visa i MasterCard, które dzielą pomiędzy siebie polski rynek kart nie zdecydowały się na obniżkę prowizji Interchange w zakresie rekomendowanym przez bank centralny. Ogłoszone przez nie korekty w cennikach prowizji, które weszły w życie od stycznia 2013 roku, z pewnością nie będą miały większego wpływu na decyzje przedsiębiorców o instalacji terminali. Pod względem wysokości opłat, Polska wciąż pozostaje jednym z najdroższych krajów w Unii Europejskiej, ze średnim poziomem Interchange ok. dwukrotnie wyższym niż średnia UE. Po nowym roku stawka ta dla kart debetowych Visa wynosi 1,25%. Tymczasem, jak wynika z badania FROB, NBP i UW, dopiero obniżenie całkowitej opłaty akceptanta, której Interchange jest głównym składnikiem, do poziomu poniżej 0,5% wartości transakcji może w sposób znaczący przyczynić się do rozwoju rynku płatności bezgotówkowych. Dopóki tak się nie stanie, akceptacja kart po prostu nie będzie się przedsiębiorcom opłacać i polscy konsumenci jeszcze długo będą mogli płacić kartą nie więcej niż w ¼ punktów handlowo-usługowych.
Szansą na zmianę tej sytuacji jest przygotowana przez Senat ustawa zakładająca stopniową redukcję prowizji Interchange do poziomu 0,5% wartości transakcji w 2016 roku. Aby taki poziom prowizji ostatecznie został osiągnięty, ważną rolę do odegrania mają również konsumenci. Poprzez częstsze korzystanie z kart płatniczych oraz innych bezgotówkowych form realizowania transakcji, każdy z nas może się przyczynić do rozwoju sieci akceptacji. Większe zapotrzebowanie klientów na możliwość regulowania płatności kartą, oznacza więcej terminali pojawiających się w sklepach, a co za tym idzie większą liczbę transakcji bezgotówkowych. Taka sytuacja generuje korzyści dla wszystkich uczestników rynku: klientom daje szeroki dostęp do punktów akceptujących karty, sprzedawcom większą sprzedaż, bankom i organizacjom płatniczym zysk odpowiednio wysoki, by skłaniał je do dalszych redukcji wysokości prowizji w celu zachęcenia kolejnych przedsiębiorców do przystąpienia do sieci. Bazując na opisanym schemacie łatwo stwierdzić, że jedynie współpraca wszystkich podmiotów rynku może generować wspólne korzyści. Strategia zawłaszczenia zbyt dużego „kawałka tortu” dla siebie, jaką obecnie stosują organizacje płatnicze, na dłuższą metę szkodzi wszystkim.
Więcej w kategorii
Aplikacja lojalnościowa Orlenu z rekordem transakcji
Orlen poinformował, że trwająca przez całe wakacje akcja promocyjna na stacjach koncernu zakończyła się sukcesem i w sierpniu przyniosła najwyższą w historii liczbę 10 mln transakcji z użyciem aplikacji Orlen Vitay.
2024-09-09 09:54 | Z kraju
Intermarche z kolejną stacją
Sieć handlowa Intermarche poinformowała, że 2 września uruchomiła nową stację paliw w Koninie. Obecnie w Polsce działa już 71 stacji w barwach Muszkieterów, a niebawem sieć powiększy się o kolejny obiekt w Olsztynie.
2024-09-09 09:46 | Z kraju
Pracownik stacji wypłacił sobie kilkanaście tysięcy złotych
Mieszkaniec Warszawy odpowie za przywłaszczenie kilkunastu tysięcy złotych z kasy sklepowej na stacji paliw w powiecie sochaczewskim, gdzie był zatrudniony. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnionych przestępstw.
2024-09-06 09:56 | Z kraju
Na stacjach Auchan kierowcy zatankują taniej
Od 6 września br. przez dziesięć dni na stacjach Auchan Hyperoil będzie można zatankować paliwo w promocyjnej cenie – poinformowała sieć handlowa w komunikacie na swojej stronie internetowej. Klienci będą mieli okazję kupić benzynę 95-oktanową jedynie za 5,60 zł za litr.
2024-09-06 09:46 | Z kraju
Pozostałe aktualności
Ukraińcy ponownie zaatakowali składy paliw
W niedzielę siły ukraińskie zaatakowały skład paliw w obwodzie biełgorodzkim na południu Rosji, co skutkowało pożarami tych obiektów - poinformował w niedzielę na Telegramie gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.
2024-09-09 / 09:48 | Ze Wschodu
Shell sprzedaje sieć stacji benzynowych w RPA
Takie spółki jak saudyjski gigant naftowy Saudi Aramco, ADNOC i trader Trafigura wyraziły zainteresowanie zakupem stacji Shell w Republice Południowej Afryki, podają źródła agencji Reutera.
2024-09-09 / 09:42 | Ze świata
Indie i Chiny obniżają ceny paliw
Indie rozważają obniżenie cen benzyny i oleju napędowego, podała telewizja India Today. Na taki krok zdecydowały się już władze chińskie, które podniosły dotacje i ogłosiły spadek hurtowych cen.
2024-09-09 / 09:39 | Ze świata
Bank JPMorgan aktualizuje prognozy cen dla ropy
JPMorgan uważa, że szansa na ograniczenie produkcji została zaprzepaszczona i do końca 2025 roku ceny spadną do 60 USD za baryłkę, jednak jest to cena nie do przyjęcia dla producentów.
2024-09-09 / 09:35 | Ze świata
Strajk w rafinerii Marathon w Detroit może rozprzestrzenić się na inne zakłady
Marathon Petroleum, jeden z największych koncernów naftowych w Stanach Zjednoczonych, niechętnie podejmuje negocjacje ze związkiem zawodowym Teamsters w rafinerii w Detroit po tym, jak kilka dni temu około 200 pracowników podjęło strajk.
2024-09-09 / 09:33 | Ze świata
Potrzebny przegląd przepisów zakazujących silników spalinowych
Włoski minister przemysłu Adolfo Urso uważa, że Komisja Europejska powinna już w przyszłym roku dokonać przeglądu przepisów, które zakazują sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r.
2024-09-09 / 09:32 | Ze świata