Akceptacja kart musi się opłacać
2013-01-28 09:17 | Polska Izba Paliw PłynnychPosługiwanie się bezgotówkowymi formami płatności, to niewątpliwe szereg korzyści osiąganych zarówno przez konsumentów, jak i akceptujących je przedsiębiorców. Gwarantują one nie tylko dużą wygodę, ale również zdecydowanie większe, niż w przypadku płatności realizowanych w gotówce, bezpieczeństwo. Kluczową korzyść dla przedsiębiorców stanowi jednak możliwość zdobycia nowej, bardzo atrakcyjnej grupy klientów.

Niestety mimo szeregu korzyści jakie można dzięki temu osiągnąć, wielu przedsiębiorców nie decyduje się na przyjmowanie kart. Jest to wynik niezwykle wysokich kosztów z jakimi wciąż jest to związane. Mimo wielkiego wysiłku jaki w ubiegłym roku podjął Narodowy Bank Polski, by zmienić tą sytuację, organizacje płatnicze Visa i MasterCard, które dzielą pomiędzy siebie polski rynek kart nie zdecydowały się na obniżkę prowizji Interchange w zakresie rekomendowanym przez bank centralny. Ogłoszone przez nie korekty w cennikach prowizji, które weszły w życie od stycznia 2013 roku, z pewnością nie będą miały większego wpływu na decyzje przedsiębiorców o instalacji terminali. Pod względem wysokości opłat, Polska wciąż pozostaje jednym z najdroższych krajów w Unii Europejskiej, ze średnim poziomem Interchange ok. dwukrotnie wyższym niż średnia UE. Po nowym roku stawka ta dla kart debetowych Visa wynosi 1,25%. Tymczasem, jak wynika z badania FROB, NBP i UW, dopiero obniżenie całkowitej opłaty akceptanta, której Interchange jest głównym składnikiem, do poziomu poniżej 0,5% wartości transakcji może w sposób znaczący przyczynić się do rozwoju rynku płatności bezgotówkowych. Dopóki tak się nie stanie, akceptacja kart po prostu nie będzie się przedsiębiorcom opłacać i polscy konsumenci jeszcze długo będą mogli płacić kartą nie więcej niż w ¼ punktów handlowo-usługowych.
Szansą na zmianę tej sytuacji jest przygotowana przez Senat ustawa zakładająca stopniową redukcję prowizji Interchange do poziomu 0,5% wartości transakcji w 2016 roku. Aby taki poziom prowizji ostatecznie został osiągnięty, ważną rolę do odegrania mają również konsumenci. Poprzez częstsze korzystanie z kart płatniczych oraz innych bezgotówkowych form realizowania transakcji, każdy z nas może się przyczynić do rozwoju sieci akceptacji. Większe zapotrzebowanie klientów na możliwość regulowania płatności kartą, oznacza więcej terminali pojawiających się w sklepach, a co za tym idzie większą liczbę transakcji bezgotówkowych. Taka sytuacja generuje korzyści dla wszystkich uczestników rynku: klientom daje szeroki dostęp do punktów akceptujących karty, sprzedawcom większą sprzedaż, bankom i organizacjom płatniczym zysk odpowiednio wysoki, by skłaniał je do dalszych redukcji wysokości prowizji w celu zachęcenia kolejnych przedsiębiorców do przystąpienia do sieci. Bazując na opisanym schemacie łatwo stwierdzić, że jedynie współpraca wszystkich podmiotów rynku może generować wspólne korzyści. Strategia zawłaszczenia zbyt dużego „kawałka tortu” dla siebie, jaką obecnie stosują organizacje płatnicze, na dłuższą metę szkodzi wszystkim.
Więcej w kategorii

Czy ustanie turystyka paliwowa przy granicy zachodniej?
Od 7 lipca 2025 roku Polska wprowadza stacjonarne kontrole graniczne na przejściach z Niemcami, co jak podaje serwis MOZ.de, może oznaczać dłuższe kolejki i utrudnienia dla osób regularnie podróżujących do Polski w celu zatankowania paliwa.
2025-07-04 09:51 | Z kraju

Rośnie sprzeciw wobec sprzedaży alkoholu na stacjach
Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 62,1 proc. respondentów popiera całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Największe poparcie deklarują osoby w wieku 18–29 lat (69 proc.) i 50–59 lat (również 69 proc.). Najniższe – w grupie 30–39 lat (58 proc.). Zdecydowany sprzeciw wobec zakazu wyraża 11,3 proc.
2025-07-04 09:28 | Z kraju

MOL Polska uruchamia wakacyjną promocję
Sieć stacji paliw MOL Polska rozpoczęła wakacyjną akcję promocyjną, oferując rabaty na paliwo oraz możliwość udziału w loterii z główną nagrodą – wyjazdem na mecz piłkarski do Barcelony.
2025-07-03 13:14 | Z kraju

Dane finansowe Orlenu za II kwartał 2025
Orlen opublikował kwartalne dane makroekonomiczne za drugi kwartał 2025 roku. Średnia cena ropy Brent wyniosła 67,9 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 20 proc. w ujęciu rocznym oraz o 10 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem br.
2025-07-03 09:48 | Z kraju
Polecamy

Barclays podnosi prognozy cen ropy Brent w związku z wyższym popytem globalnym
Barclays Bank skorygował w górę prognozy cen ropy Brent. Według najnowszych szacunków, średnia cena baryłki wyniesie 72 USD w 2025 r., co oznacza wzrost o 6 USD. Prognoza na 2026 r. została podniesiona o 10 USD, do poziomu 70 USD za baryłkę.
2025-07-04 / 09:35 | Ze świata

Remonty rafinerii wpłynęły na poziom eksportu oleju napędowego z Rosji
Eksport rosyjskiego oleju napędowego drogą morską spadł w czerwcu o 6 proc. w ujęciu miesięcznym, do około 3,35 mln ton – wynika z danych żeglugowych LSEG oraz informacji rynkowych. Głównym powodem spadku była ograniczona produkcja spowodowana planowanymi pracami konserwacyjnymi w rafineriach.
2025-07-03 / 09:39 | Ze Wschodu

Więcej ropy z Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska zwiększyła w czerwcu eksport ropy naftowej do 6,33 mln baryłek dziennie (bbl/d), co oznacza wzrost o 450 tys. baryłek w porównaniu z majem i najwyższy poziom od ponad roku – wynika z danych firmy analitycznej Kpler. W lipcu spodziewany jest dalszy wzrost eksportu do niemal 7,5 mln bbl/d.
2025-07-02 / 09:42 | Ze świata