Samoobsługa przy tankowaniu autogazu - lubimy mieć wybór
2012-06-05 13:57 | e-petrol.plWiele już powiedziano i napisano o walorach wolności wyboru. Niezależnie od tego czy problem sytuowano w górnych rejestrach praw ludzkich czy – zupełnie banalnie – praw konsumenckich. Klient lubi mieć wybór, niezależnie od tego co, gdzie i jak kupuje. Pewien istotny aspekt tego problemu dotyczy możliwości wprowadzenia samoobsługi przy tankowaniu autogazu - powszechnego rozwiązania stosowanego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Unii, choć nie u nas.

- Polski Rynek Paliw Zobacz program Spotkania »
Niemal dokładnie rok temu, w czerwcu 2011, resort infrastruktury zdecydował się urządzić spotkanie z przedstawicielami branży paliwowej zrzeszonymi w POPiHN, POGP i PIPP. Zainteresowane strony po raz kolejny miały możliwość wymiany poglądów i ustalenia podwalin pod zmianę przepisów standaryzujących dystrybucję LPG na stacjach paliw w Polsce. Reprezentanci branżowców podkreślali, iż mimo stanowiska wskazującego, że najistotniejsze jest bezpieczeństwo pracowników i klientów – czas już na zainicjowanie realnego procesu zmian. Słowem, czas najwyższy na ewolucję we wspomnianym acz kontrowersyjnym stylu: „klient sobie sam”. Organizacje postanowiły przejąć inicjatywę w kwestii pożądanych zmian przepisów, przygotowały więc własną propozycję dot. rozwiązań technicznych oraz własne sugestie wprowadzenia zmian prawnych. W toku przeprowadzonych analiz ustalono, iż wprowadzenie możliwości samoobsługi korzystne będzie zarówno dla przedsiębiorstw branży paliwowej, jak i dla ich klientów. Dla pierwszych istotne znaczenie będzie miało obniżenie kosztów związanych ze szkoleniem i egzaminowaniem pracowników poza stacją (nieobecność, koszty dojazdów), możliwy rozwój segmentu stacji działających w systemie 24-godz., skróceniem oczekiwania i kolejek na stacjach szczególnie w godzinach szczytu, uniknięcie kosztów związanych z niektórymi procedurami kontrolnymi oraz większe zainteresowanie klientów autogazem. Dla drugiej strony zachęcające okazać się miały: szersze pole do obniżek cen, a także możliwość wybrania tańszej i szybszej opcji tankowania. Preferuje ją bowiem przynajmniej ta część kierowców, która chce mieć możliwość samodzielnego tankowania swojego pojazdu i ufa, że robi to prawidłowo.
Jak wyjaśniał Marcin Szponder, nie ma jednej dobrej praktyki we wprowadzaniu samoobsługi - istnieje wiele możliwych do przyjęcia, praktykowanych w różnych krajach rozwiązań. W takim przypadku najistotniejsze znaczenie mają fakty - rozwiązania obecnie proponowane są już sprawdzone, skuteczne i – jeśli trzeba - powszechnie dostępne. Mogłoby się wiec wydawać, iż przynajmniej teoretycznie – prawdziwych przeszkód brak, lecz brak też ciągle ostatecznego konsensusu i zadawalającego strony rozwiązania. Dyrektor Andrzej Olechowski, reprezentujący Polską Organizację Gazu Płynnego, akcentuje w swoim komentarzu zarówno problem bezpieczeństwa dystrybucji paliwa, jak i sprawę przygotowania odpowiednio precyzyjnych przepisów: - POGP uważa, że samoobsługa jest możliwa do natychmiastowego wprowadzenia na wielu stacjach funkcjonujących w naszym kraju. Niektóre firmy wdrożyły już rozwiązania techniczne, które z naddatkiem przewyższają wymagania określone w odpowiednich przepisach. Celem nadrzędnym jest niepogorszenie poziomu bezpieczeństwa, a to jest wykonalne przy zrozumieniu problematyki i specyfiki branży przez instytucje państwowe. Dobra wola również odgrywa niebagatelna rolę. W przypadku wątpliwości, do rozważenia jest np. system certyfikacji stacji przez organy kontroli technicznej co do spełniania wymogów technicznych.
Tymczasem wydawać się może, iż sam rynek w jak najbardziej naturalny sposób ewoluuje w kierunku zrównoważenia wszystkich czynników – czyli praktyki, techniki i bezpieczeństwa. Z informacji medialnych wynika na przykład, iż zimą 2011 roku na dużą skalę rozpoczęto wymianę pistoletów do tankowania gazu płynnego. Wymianą objęto wszystkie dystrybutory LPG działające na stacjach Statoil, czyli na blisko 300 obiektach handlowych. Dotychczas używane modele zastępowano niemieckimi pistoletami (Elaflex ZVG 2). Jak informowała rzecznik koncernu, Krystyna Antoniewicz-Sas, decyzja o zakupie powyższego sprzętu została podjęta “po przeprowadzeniu krótkich testów na stacjach i po zebraniu rzetelnych opinii na ten temat”. Z ustaleń technicznych wynikało, iż testowany model jest łatwiejszy i bardziej bezpieczny w użyciu.
Być może więc – jak to już wcześniej bywało – zmiany przepisów wymuszone zostaną przez realia rynkowe. Jeśli bowiem handlowcy okażą się przygotowani a rynek w pełni dojrzały do zmian, decydentom nie zostanie nic innego, jak uznać je odpowiednim zapisem prawnym. Czy wszyscy klienci będę z tego zadowoleni? Miejmy nadzieję. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem wskazać przynajmniej jeden atut: polubią możliwość wyboru sposobu tankowania. Wszyscy lubimy mieć wybór.
*) - wszelkie wspomniane analizy odnoszą się do przepisów szczegółowych zawartych w następujących dokumentach prawnych regulujących temat tankowania LPG na stacjach: Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 14 grudnia 2005 r. ze zm.); Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. z dnia 21 maja 2003 r. ze zm.); Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. z dnia 31 lipca 2001 r. ze zm.) oraz Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych (Dz. U. z dnia 17 września 1999 r. ze zm.)
Więcej w kategorii

MOL Polska uruchamia wakacyjną promocję
Sieć stacji paliw MOL Polska rozpoczęła wakacyjną akcję promocyjną, oferując rabaty na paliwo oraz możliwość udziału w loterii z główną nagrodą – wyjazdem na mecz piłkarski do Barcelony.
2025-07-03 13:14 | Z kraju

Dane finansowe Orlenu za II kwartał 2025
Orlen opublikował kwartalne dane makroekonomiczne za drugi kwartał 2025 roku. Średnia cena ropy Brent wyniosła 67,9 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 20 proc. w ujęciu rocznym oraz o 10 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem br.
2025-07-03 09:48 | Z kraju

Areszt za serię kradzieży paliwa
Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Ostródzie z siedzibą w Morągu prowadzi śledztwo przeciwko 41-letniemu Marcinowi Z. z Elbląga.
2025-07-02 13:58 | Z kraju

Nowa stacja paliw przy A1 już otwarta
Od 27 czerwca działa nowa stacja paliw na Miejscu Obsługi Podróżnych Stobiecko Szlacheckie Zachód przy autostradzie A1, w kierunku Katowic. To kolejne miejsce, w którym kierowcy podróżujący na południe kraju mogą zatankować i skorzystać z infrastruktury drogowej.
2025-07-02 09:30 | Z kraju
Polecamy

Remonty rafinerii wpłynęły na poziom eksportu oleju napędowego z Rosji
Eksport rosyjskiego oleju napędowego drogą morską spadł w czerwcu o 6 proc. w ujęciu miesięcznym, do około 3,35 mln ton – wynika z danych żeglugowych LSEG oraz informacji rynkowych. Głównym powodem spadku była ograniczona produkcja spowodowana planowanymi pracami konserwacyjnymi w rafineriach.
2025-07-03 / 09:39 | Ze Wschodu

Więcej ropy z Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska zwiększyła w czerwcu eksport ropy naftowej do 6,33 mln baryłek dziennie (bbl/d), co oznacza wzrost o 450 tys. baryłek w porównaniu z majem i najwyższy poziom od ponad roku – wynika z danych firmy analitycznej Kpler. W lipcu spodziewany jest dalszy wzrost eksportu do niemal 7,5 mln bbl/d.
2025-07-02 / 09:42 | Ze świata

Ekoen i Tesla zbudują stacje ładowania na MOP-ach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych. Spośród siedmiu oferentów wybrano dwie firmy – Ekoen oraz konsorcjum Tesla Poland i Tesla Germany. Umowy z dzierżawcami mają zostać podpisane jeszcze latem.
2025-07-02 / 09:35 | Elektromobilność
Pozostałe aktualności

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej
Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.
2025-07-03 / 13:07 | Ze świata

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną
Kraje zawarły wstępne porozumienia inwestycyjne o łącznej wartości 27 mld USD w sektorze ropy naftowej, petrochemii i alternatywnych źródeł energii – poinformowała agencja Reutera.
2025-07-03 / 12:54 | Ze świata

Ropa z Iranu ciągle płynie
Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.
2025-07-03 / 09:45 | Ze świata

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum
Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród dotychczasowych.
2025-07-03 / 09:44 | Ze świata

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego
Władze prowincji Szantung – najważniejszego ośrodka rafineryjnego Chin – podniosły ulgi podatkowe na import oleju opałowego (fuel oil) dla sześciu niezależnych rafinerii. Decyzja ma poprawić rentowność tzw. „czajników”, które zmagają się z niskimi marżami i słabym popytem na paliwa.
2025-07-03 / 09:40 | Ze świata

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA
Zapasy ropy naftowej i benzyny w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły w ubiegłym tygodniu, natomiast rezerwy destylatów spadły – wynika z raportu Energy Information Administration (EIA).
2025-07-03 / 09:36 | Ze świata