Raport 2021/2022 już dostępny

Samochodowe środki czystości sprzedawane na stacji paliw

Zdaniem ekspertów z branży okres od marca do września to czas, w którym kierowcy znacznie częściej zaopatrują się w produkty pomagające w utrzymaniu czystości samochodu, a tym samym jest to okazja na zwiększony obrót i zysk z handlu tego rodzaju towarami. Dobrze wyposażona stacja paliw powinna zatem posiadać w swojej ofercie wysokiej jakości artykuły do pielęgnacji samochodu. Są to często drobne, ale potrzebne akcesoria. Ten artykuł e-petrol.pl pomoże przygotować się do kolejnego “sezonu”.

Samochodowe środki czystości sprzedawane na stacji paliw
Środki czystości - to branżowe określenie stosowane w odniesieniu do preparatów oraz substancji wspomagających utrzymanie czystości i pomagających zadbać o wygląd samochodu.

Są to najczęściej:
- środki czyszczące do usuwania brudu drogowego i mycia pojazdu: szampony, preparaty do trudnych zabrudzeń, do szyb, do kokpitu, do tapicerki;
- produkty i preparaty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji powierzchni karoserii: woski, regeneratory lakieru, środki do usuwania rys;
- preparaty służące do mycia i konserwacji: felg, powierzchni z tworzyw sztucznych, silników i plandek;
- środki do usuwania nalotu rdzy z aluminium: płyny odtłuszczające;
- preparaty do mycia rąk;
- zapachy i odświeżacze.


Wyeksponowanie produktów

Eksperci z firm, które zajmują się sprzedażą kosmetyków samochodowych podkreślają, że produkty te powinny znajdować się na osobnej półce, specjalnym regale, by przyciągnąć uwagę klientów. Należy umiejscowić je w centralnym miejscu sklepu, aby zostały łatwo zauważone.
Kupujący powinien mieć do nich łatwy dostęp. Poza tym na najniższych półkach sklepowych powinny być usytuowane produkty o znacznych gabarytach i pojemności, natomiast wyżej - lżejsze i mniejsze towary. W strategicznym miejscu, na wysokości wzroku kupującego, warto ustawić najczęściej sprzedające się środki.
Dobrym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są gondole zewnętrzne, najnowocześniejszy mebel. Jest to rodzaj metalowego regału, który można zamknąć na klucz, dzięki czemu może znajdować się poza sklepem. Takie „wyjście” z produktem do klienta jest skutecznym sposobem na wyeksponowanie towaru.

Pielęgnacja samochodu

Czysta szyba

Samochodowe środki czystościKażdy kierowca doświadczył uciążliwości wynikającej z zaparowania wewnętrznej powierzchni szyb. Jest to zjawisko bardzo częste, zwłaszcza w trakcie silnych opadów deszczu, śniegu, często wentylacja nie nadąża usuwać wilgoci z wnętrza auta. Pomocna w takim przypadku jest specjalna pianka przeciw parowaniu szyb.

Piankę nanosimy cienką warstwą na wewnętrzną, uprzednio wyczyszczoną powierzchnię szyb. Tak zabezpieczone szyby nie ulegają ponownemu zaparowaniu.
W utrzymaniu czystości szyb w samochodzie pomagają również płyny spryskujące, preparaty zapobiegające parowaniu oraz te usuwające zabrudzenia od strony wnętrza samochodu. Z kolei miejsca dodatkowo silnie zabrudzone najlepiej najpierw spryskać odpowiednim preparatem w spray’u, a następnie całość przetrzeć ściereczką.

Dostępne są również substancje czyszczące i chroniące uszczelki znajdujące się na oknach i drzwiach.

Konserwacja uszczelek i części gumowych

Elementy te wystawione są na działanie mechaniczne kurzu i piasku unoszonego przez koła z jezdni oraz na działanie promieni słonecznych. Aby zniwelować działanie tych pierwszych i zabezpieczyć przed tymi drugimi wystarczy zastosować odpowiednie silikony w spray’u, które konserwują gumowe i plastikowe części w samochodzie, ale także zabezpieczają uszczelki w drzwiach przed przymarzaniem.

Tapicerka - czyszczenie i ochrona tapicerki

W dbaniu o wygląd środka auta ważne jest używanie preparatów odpowiednich do zastosowanych materiałów. Do czyszczenia tapicerki wykonanej z naturalnych i syntetycznych materiałów przeznaczone są zazwyczaj pianki. Ożywiają kolor i zabezpieczają przed zabrudzeniami. Inne preparaty (najczęściej są to płyny i mleczka), wykorzystuje się do konserwacji elementów skórzanych, które „odżywiają” i pielęgnują skórzaną tapicerkę. Zastosowanie powłoki ochronnej wytwarza na tapicerce wodoodporną powłokę ochronną, która powoduje, że rozlane płyny zbierają się w postaci łatwych do usunięcia kuleczek i nie wsiąkają w tapicerkę, nie tworząc tym samym plam. Obecne na rynku preparaty są środkami czyszczącym, które nie tylko czyszczą skórę, ale chronią ją przed załamywaniem się.
Dużym zainteresowaniem i skutecznością, zdaniem specjalistów, cieszą się obecnie produkty wykorzystujące nanotechnologię. Zaletą tych preparatów jest długa żywotność powłoki ochronnej, łatwe nakładanie, bezwonność i wydajność. To preparaty szybkoschnące i bardzo wytrzymałe.

Kokpit

Do fragmentów wykonanych z plastików służą najczęściej płyny i spray’e. Mogą one jednocześnie nabłyszczać czyszczone powierzchnie, ważne jest, by nie pozostawiały smug.
Ciekawym rozwiązaniem jest wygodna w użyciu rękawica z mikrofibry przeznaczona do czyszczenia deski rozdzielczej i plastikowych elementów. Ułatwia usuwanie kurzu, brudu, a także sierści czworonożnych przyjaciół z tapicerki.

Karoseria i lakier

Środki czystości powinny zapewniać ochronę powłoki lakierowej karoserii przed: szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (np., kwaśnymi deszczami), pyłkami i żywicą z drzew, pyłami przemysłowymi, a także przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez ptaki, owady, zabrudzenia drogowe, agresywne substancje chemiczne stosowane w myjniach, sól drogową, promieniowanie UV powodujące wypłowienie i utlenienie się powłoki lakierniczej. Dobre preparaty ochronne do karoserii zmniejszają ryzyko powstawania tzw. „wżerów”.

Najczęściej wybieranym przez kierowców preparatem jest szampon z woskiem. Najlepiej wybrać taki, który oprócz właściwości czyszczących nie ma ujemnego wpływu na lakier ani części gumowe. Dobrze gdy zawiera tzw. „nabłyszczacze”, które zapewniają beztłuszczowy połysk. Nie powinien zawierać środków żrących, rozpuszczalników ani fosforanów. Wskazane za to, by posiadał substancje przeciwkorozyjne.

Do trudno usuwalnych zabrudzeń poleca się środki czyszczące przewidziane specjalnie do usuwania „brudu drogowego”. Dobry środek nie wymusza używania szczotki czy skrobaczki. Rozcieńcza się go z wodą i nakłada na powierzchnię, pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje. Zastosowanie gorącej wody, zarówno podczas nakładania jak i spłukiwania, w znacznym stopniu zwiększa jego działanie.

W ofercie sprzedażowej są również środki czyszczące: rozpuszczające tłuszcze, do czyszczenia wyjątkowo zabrudzonych silników, do usuwania oleju, smaru, smoły, świeżej farby, itp. Preparaty te powinny znaleźć na każdej stacji.

Olśniewający połysk

Środki czystości na stacji
Polski klimat nie należy do przyjaznych. Dlatego większość producentów i dealerów samochodów zaleca pokrycie karoserii woskiem ochronnym. Po użyciu wosku lakier samochodu zostaje błyskawicznie pokryty twardą warstwą ochronną, która jednocześnie nadaje mu połysk. Stanowi zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami i chroni karoserię pojazdu przed utratą nasycenia koloru.

Efektowny połysk można uzyskać myjąc raz w miesiącu auto tzw. „konserwerem”. Można go również stosować do miejscowego usuwania niewielkich zabrudzeń, wżerów i odbarwień koloru.

Czyszczenie felg, kołpaków i opon

Do mycia samochodu zazwyczaj używamy specjalnych szamponów. Jednakże niezależnie czy umyjemy go w myjni automatycznej, czy też w ręcznej, okazuje się, że felgi pozostają niedomyte. Pył, który osiada na felgach i kołpakach, tworzy trudny do usunięcia osad. By się go pozbyć trzeba przed myciem samochodu spryskać felgi specjalnym preparatem, odczekać kilka minut, a następnie przystąpić do mycia samochodu.

Dobry efekt daje też środek do czyszczenia i nabłyszczania felg, zawierający specyfik do czyszczenia i konserwacji opon. Dzięki takiej kombinacji uzyskuje się czyste i zakonserwowane koła samochodu.
Nie wszyscy jednak pamiętają o konserwacji opon, które są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest też strona estetyczna, samochód na czarnych, wyglądających jak nowe oponach zdecydowanie lepiej się prezentuje, niż na szarych i spękanych „kapciach”.

Po każdym myciu auta należy więc użyć jednego ze środków konserwujących. Najlepiej w piance, ze względu na łatwość użycia. Wystarczy nanieść piankę na ich powierzchnię i poczekać do wyschnięcia.
Dobrym rozwiązaniem jest także tzw. czernidło, które nadaje się nie tylko do opon, ale również do innych elementów wykonanych z gumy, bądź czarnych tworzyw sztucznych.
Można też wykorzystać preparat w atomizerze, który czyści, konserwuje i zabezpiecza opony. Jego użycie jest również proste, wystarczy spryskać oponę preparatem i odczekać aż ten wyschnie.
Pamiętajmy jednak, by żadnego z powyższych preparatów nie stosować na bieżnik opon!

Ochrona dywaników

Dywaniki w samochodzie są naturalnie znacznie bardziej narażone na zabrudzenia niż inne obszary pojazdu. Wgniecione nieczystości łatwo wnikają we włos dywanika i niszczą go. Tradycyjne odkurzanie nie usuwa całości brudu. Dlatego poleca się specjalne środki ochronne przeznaczone do dywaników samochodowych.

Zimą powinno się zastępować dywaniki welurowe - gumowymi, ponieważ łatwo usuwa się z nich śnieg i wodę. Należy często czyścić dywaniki, gdyż parująca woda powoduje wzrost wilgotności, a to prowadzi do parowania szyb.

Zestawy do zadań specjalnych

Bardzo popularne, zwłaszcza na jesień i zimę są zestawy do pielęgnacji. Zawierają: gąbkę pokrytą irchą syntetyczną, myjkę oraz skrobaczkę do szyb. Drugi zestaw do mycia i woskowania samochodu to: ściereczka samochodowa, gąbka uniwersalna oraz rękawica do woskowania. Wielu kierowców zaopatruje się takie zestawy ze względu na ich funkcjonalność.
Ściereczką samochodową można bez problemów wycierać i polerować karoserię. Włókna pochodzenia naturalnego - bawełna, wiskoza - dobrze zbierają wodę z karoserii.
Bardzo modne są ściereczki z mikrofibry. Jest to włókno 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa, dzięki czemu nylonowo-poliestrowe włókna ściereczki kurcząc się i rozkurczając, pochłaniają kurz i brud. Czyści się nią łatwo, ponieważ nie potrzeba użycia silnego nacisku, nie pozostawia smug oraz nie rysuje powierzchni.

Chętnie używane przez kierowców są także jednorazowe, papierowe ściereczki samochodowe. Wyróżniliśmy aż 7 rodzajów „jednorazówek”, służących do utrzymania samochodu w czystości, z których każda ma inne przeznaczenie: do szyb, kokpitu, tapicerki skórzanej, tapicerki „zwykłej”, karoserii, do usuwania owadów z karoserii, do czyszczenia rąk i usuwania z nich zabrudzeń.
Producenci oferują jednorazowe ściereczki, po kilka sztuk w opakowaniu. Są przydatne, a przede wszystkim poręczne dla kierowców.

Do polerowania i woskowania karoserii doskonale sprawdza się także pucerka samochodowa. Czyści szyby, lusterka i szklane powierzchnie, nie pozostawia smug ani zacieków. Jest wygodna w użyciu - można założyć ją na dłoń, by szybko wypolerować i nawoskować pojazd.
Gąbka samochodowa z frędzlami czyści bez użycia detergentów. Jej długie frędzle rozkurczając się, zwiększają powierzchnię czyszczenia i usuwają zabrudzenia. Co ważne, drobiny piasku wchodzą między frędzle i nie rysują auta. Duża powierzchnia i ergonomiczny kształt zapewniają szybkie i wygodne mycie. Gąbka sprawdza się w myciu zwłaszcza karoserii, felg i reflektorów.
Inny rodzaj gąbki to gąbka do szyby, która jest koniecznym i niezastąpionym elementem. Czyści zaparowane szyby, a tym samym poprawia bezpieczeństwo jazdy. Najlepsze gąbki są powleczone irchą, czyli cienką skórą najczęściej owczą. Ircha naturalna jest miękka, bardzo chłonna, doskonale usuwa opary z szyb, lusterek - wewnątrz i na zewnątrz.
Podobne właściwości wykazuje także materiał syntetyczny z mikroaktywnymi włóknami, który cechuje się dobrym wchłanianiem płynów. Nadaje się do polerowania i czyszczenia szklanych powierzchni, nie pozostawiając żadnych śladów. Po użyciu wystarczy wypłukać lub w przypadku większych zabrudzeń - uprać.

Zapach

Wśród środków czystości służących do pielęgnacji samochodu na stacji benzynowej nie może zabraknąć preparatów zapachowych. Te dostępne na rynku pozwalają nawet usunąć uporczywy, wżarty w tapicerkę czy podsufitkę zapach nikotyny. Jedno „psiknięcie” we wnętrzu samochodu neutralizuje przykre okazjonalne zapachy. Największą popularnością cieszą się zapachy wanilii oraz klasyczne, męskie zapachy.

Co najmniej raz na pół roku, warto zadbać o samochód, generalnie go wysprzątać lub oddać w ręce specjalistów od autokosmetyki. Korzystając ze zdobyczy najnowszych technologii w tej dziedzinie, potrafią oni nadać karoserii salonowy blask. Lśniący lakier, w połączeniu z profesjonalnie wysprzątanym wnętrzem samochodu (od polerowania i czyszczenia elementów kokpitu po gruntowne pranie tapicerki) dadzą efekt „nowego auta”.

Dziękujemy następującym firmom za pomoc w przygotowaniu tekstu: Amtra Sp. z o.o., Constans M, Inter-Global, Kaja-Jakubaszek Sp.j., P.P.H. Parys Sp. z o.o., A Clean Partner.
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Więcej w kategorii

Grupa Orlen ma 10 tys. paneli na farmie PV Gryf
Grupa Orlen ma 10 tys. paneli na farmie PV Gryf
Energa Wytwarzania i Energa Green Development z grupy Orlen zakończyły montaż 10 tys. dodatkowych paneli na farmie PV Gryf, co umożliwi zwiększenie jej mocy z 20 do 26 MW.
Ropa tanieje, a paliwa nie dotrzymują tempa
Ropa tanieje, a paliwa nie dotrzymują tempa
Ceny paliw spadają wolniej niż kurs ropy, który obecnie jest zbliżony do tego z początku stycznia, tymczasem – jak zauważa dziennik ‘’Parkiet’’ paliwa w Polsce są stosunkowo drogie.
Pozew od akcjonariusza PGNiG o uchylenie uchwały NWZ w sprawie połączenia
Pozew od akcjonariusza PGNiG o uchylenie uchwały NWZ w sprawie połączenia
PKN Orlen podał w komunikacie, że otrzymał od Sądu Okręgowego w Łodzi pozew złożony przez akcjonariusza byłego PGNiG o uchylenie uchwały NWZ PGNiG w sprawie połączenia obu spółek.
Orlen wobec doniesień w sprawie zobowiązań podatkowych Lotosu
Orlen wobec doniesień w sprawie zobowiązań podatkowych Lotosu
W poniedziałek portal RMF24 podał, że Orlen przejął od Lotosu aktywa, ale też zobowiązania podatkowe na kwotę 92,5 mln zł. Tego samego dnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że sprawa dotyczy lat 2014-2015 i działających wówczas mafii vatowskich w biopaliwach.
Wrocławskie MPK wybrało dostawcę paliwa
Wrocławskie MPK wybrało dostawcę paliwa
Miejski przewoźnik z Wrocławia zdecydował się, że od grudnia 2022 roku będzie kupował paliwa z Orlenu. Na olej napędowy do swoich pojazdów wyda blisko 100 mln zł.
Sankcje na dostawy ropociągiem „Przyjaźń”?
Sankcje na dostawy ropociągiem „Przyjaźń”?
Polska zabiega o wsparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, podała agencja Reutera, powołując się na dwa źródła.
Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa
Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa
Wojewoda zachodniopomorski, uczelnie i spółki mają być sygnatariuszami listu intencyjnego ws. utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.
Zatrzymany za wyłudzenia VAT w obrocie paliwami
Zatrzymany za wyłudzenia VAT w obrocie paliwami
Kolejna osoba zatrzymana przez CBA w śledztwie przeciwko grupie przestępczej działającej w zakresie obrotu paliwami płynnymi – poinformował zespół prasowy CBA. W śledztwie podejrzanych jest już ponad 200 osób.
Grupa Orlen będzie produkowała biometan
Grupa Orlen będzie produkowała biometan
W Głąbowie na Mazurach powstaje pilotażowa instalacja, która umożliwi produkcję ponad 7 mln m sześc. biometanu rocznie – poinformował PKN Orlen komunikacie prasowym.
Kto wyprodukuje napoje energetyczne dla Orlenu?
Kto wyprodukuje napoje energetyczne dla Orlenu?
PKN Orlen chce wybrać producenta napojów energetycznych sprzedawanych pod marką własną należącą do koncernu Orlen. Napoje weszłyby do oferty sprzedaży w jego punktach detalicznych.
W Elblągu powstanie stacja paliw z myjnią
W Elblągu powstanie stacja paliw z myjnią
Władze miasta wydały decyzję środowiskową w sprawie budowy stacji paliw z myjnią automatyczną przy ul. Mazurskiej. Inwestorem jest firma Cleaner.
Powrót 23 proc. stawki VAT na paliwa bez podwyżek?
Powrót 23 proc. stawki VAT na paliwa bez podwyżek?
W środę podczas wizyty w Sulejówku premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd chce, aby przywrócenie stawek VAT nie wiązało się z podwyżkami na stacjach paliw.
Aneks do umowy na roboty budowlane związane z projektem HBO
Aneks do umowy na roboty budowlane związane z projektem HBO
Spółka Erbud poinformowała, że podpisała aneks do umowy na roboty budowlane związane z projektem Hydrokrakingowego Bloku Olejowego realizowanym na terenie rafinerii Orlenu w Gdańsku.
Wzrost cen detalicznych i spadek sprzedaży paliw
Wzrost cen detalicznych i spadek sprzedaży paliw
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w październiku 2022 r. o 0,7 proc. r/r.
Mieszkańcy Krotoszyna skarżą się na stację paliw
Mieszkańcy Krotoszyna skarżą się na stację paliw
Od siedmiu lat mieszkańcy Krotoszyna walczą z nielegalnie funkcjonującym w mieście parkingiem dla samochodów ciężarowych, nielegalnym składowiskiem odpadów oraz nocną działalnością stacji benzynowej.
Wicepremier będzie apelował do Orlenu o mniejsze zyski
Wicepremier będzie apelował do Orlenu o mniejsze zyski
We wtorek na antenie programu III Polskiego Radia minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany, co stanie się z cenami paliw od nowego roku, gdy przywrócony zostanie na nie VAT, powiedział, że rząd zrobi wszystko, by Polacy jak najmniej to odczuli. Dodał, że zaapeluje do spółek Skarbu Państwa, by redukowały zyski, aby ceny wzrosły jak najmniej.

Pozostałe aktualności

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą produkować więcej ropy
Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą produkować więcej ropy
Zarząd firmy ADNOC w Abu Dhabi zatwierdził w poniedziałek plany przyspieszenia do 2027 r. zwiększenia zdolności wydobywczych spółki o pięć milionów baryłek dziennie z poprzedniego celu zakładanego na 2030 r., aby sprostać rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię.
Transport lotniczy wybierze wodór?
Transport lotniczy wybierze wodór?
Brytyjska firma Rolls-Royce poinformowała, że po raz pierwszy w lotnictwie światowym z powodzeniem uruchomiła silnik samolotu na wodór. Stanowi to ważny krok w kierunku udowodnienia, że gaz może być kluczem do dekarbonizacji transportu lotniczego.
Włochy gotowe do nacjonalizacji rafinerii Lukoil
Włochy gotowe do nacjonalizacji rafinerii Lukoil
Rząd Włoch zamierza znacjonalizować należącą do Lukoil rafinerię ISAB na Sycylii i zwróci się do rządu o podjęcie decyzji w tej sprawie na posiedzeniu zaplanowanym na czwartek, poinformował dziennik ‘’La Repubblica’’, powołując się na źródła zaangażowane w sprawę.
ADNOC zmniejszy wolumeny dla nabywców w Azji
ADNOC zmniejszy wolumeny dla nabywców w Azji
Firma Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) podała w poniedziałek, że zmniejszy o 5 proc. grudniowe dostawy ropy naftowej niektórym podmiotom w Azji, ale zapewni pełne wolumeny kontraktowe w styczniu 2023 r.
Shell kupi duńską firmę Nature Energy
Shell kupi duńską firmę Nature Energy
Shell poinformował w poniedziałek, że przejmie duńskiego producenta biogazu Nature Energy za prawie 2 miliardy USD, ponieważ chce zwiększyć swoją działalność niskoemisyjną w obliczu rosnącego zainteresowania biogazem.
Indie największym odbiorcą rosyjskiej ropy
Indie największym odbiorcą rosyjskiej ropy
W listopadzie do Indii trafiło około 40 proc. całego wolumenu eksportu morskiego gatunku Ural – wynika z poniedziałkowych danych Refinitiv i informacji od traderów.