Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Samochodowe środki czystości sprzedawane na stacji paliw

Zdaniem ekspertów z branży okres od marca do września to czas, w którym kierowcy znacznie częściej zaopatrują się w produkty pomagające w utrzymaniu czystości samochodu, a tym samym jest to okazja na zwiększony obrót i zysk z handlu tego rodzaju towarami. Dobrze wyposażona stacja paliw powinna zatem posiadać w swojej ofercie wysokiej jakości artykuły do pielęgnacji samochodu. Są to często drobne, ale potrzebne akcesoria. Ten artykuł e-petrol.pl pomoże przygotować się do kolejnego “sezonu”.

Środki czystości - to branżowe określenie stosowane w odniesieniu do preparatów oraz substancji wspomagających utrzymanie czystości i pomagających zadbać o wygląd samochodu.

Są to najczęściej:
- środki czyszczące do usuwania brudu drogowego i mycia pojazdu: szampony, preparaty do trudnych zabrudzeń, do szyb, do kokpitu, do tapicerki;
- produkty i preparaty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji powierzchni karoserii: woski, regeneratory lakieru, środki do usuwania rys;
- preparaty służące do mycia i konserwacji: felg, powierzchni z tworzyw sztucznych, silników i plandek;
- środki do usuwania nalotu rdzy z aluminium: płyny odtłuszczające;
- preparaty do mycia rąk;
- zapachy i odświeżacze.


Wyeksponowanie produktów

Eksperci z firm, które zajmują się sprzedażą kosmetyków samochodowych podkreślają, że produkty te powinny znajdować się na osobnej półce, specjalnym regale, by przyciągnąć uwagę klientów. Należy umiejscowić je w centralnym miejscu sklepu, aby zostały łatwo zauważone.
Kupujący powinien mieć do nich łatwy dostęp. Poza tym na najniższych półkach sklepowych powinny być usytuowane produkty o znacznych gabarytach i pojemności, natomiast wyżej - lżejsze i mniejsze towary. W strategicznym miejscu, na wysokości wzroku kupującego, warto ustawić najczęściej sprzedające się środki.
Dobrym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są gondole zewnętrzne, najnowocześniejszy mebel. Jest to rodzaj metalowego regału, który można zamknąć na klucz, dzięki czemu może znajdować się poza sklepem. Takie „wyjście” z produktem do klienta jest skutecznym sposobem na wyeksponowanie towaru.

Pielęgnacja samochodu

Czysta szyba

Samochodowe środki czystościKażdy kierowca doświadczył uciążliwości wynikającej z zaparowania wewnętrznej powierzchni szyb. Jest to zjawisko bardzo częste, zwłaszcza w trakcie silnych opadów deszczu, śniegu, często wentylacja nie nadąża usuwać wilgoci z wnętrza auta. Pomocna w takim przypadku jest specjalna pianka przeciw parowaniu szyb.

Piankę nanosimy cienką warstwą na wewnętrzną, uprzednio wyczyszczoną powierzchnię szyb. Tak zabezpieczone szyby nie ulegają ponownemu zaparowaniu.
W utrzymaniu czystości szyb w samochodzie pomagają również płyny spryskujące, preparaty zapobiegające parowaniu oraz te usuwające zabrudzenia od strony wnętrza samochodu. Z kolei miejsca dodatkowo silnie zabrudzone najlepiej najpierw spryskać odpowiednim preparatem w spray’u, a następnie całość przetrzeć ściereczką.

Dostępne są również substancje czyszczące i chroniące uszczelki znajdujące się na oknach i drzwiach.

Konserwacja uszczelek i części gumowych

Elementy te wystawione są na działanie mechaniczne kurzu i piasku unoszonego przez koła z jezdni oraz na działanie promieni słonecznych. Aby zniwelować działanie tych pierwszych i zabezpieczyć przed tymi drugimi wystarczy zastosować odpowiednie silikony w spray’u, które konserwują gumowe i plastikowe części w samochodzie, ale także zabezpieczają uszczelki w drzwiach przed przymarzaniem.

Tapicerka - czyszczenie i ochrona tapicerki

W dbaniu o wygląd środka auta ważne jest używanie preparatów odpowiednich do zastosowanych materiałów. Do czyszczenia tapicerki wykonanej z naturalnych i syntetycznych materiałów przeznaczone są zazwyczaj pianki. Ożywiają kolor i zabezpieczają przed zabrudzeniami. Inne preparaty (najczęściej są to płyny i mleczka), wykorzystuje się do konserwacji elementów skórzanych, które „odżywiają” i pielęgnują skórzaną tapicerkę. Zastosowanie powłoki ochronnej wytwarza na tapicerce wodoodporną powłokę ochronną, która powoduje, że rozlane płyny zbierają się w postaci łatwych do usunięcia kuleczek i nie wsiąkają w tapicerkę, nie tworząc tym samym plam. Obecne na rynku preparaty są środkami czyszczącym, które nie tylko czyszczą skórę, ale chronią ją przed załamywaniem się.
Dużym zainteresowaniem i skutecznością, zdaniem specjalistów, cieszą się obecnie produkty wykorzystujące nanotechnologię. Zaletą tych preparatów jest długa żywotność powłoki ochronnej, łatwe nakładanie, bezwonność i wydajność. To preparaty szybkoschnące i bardzo wytrzymałe.

Kokpit

Do fragmentów wykonanych z plastików służą najczęściej płyny i spray’e. Mogą one jednocześnie nabłyszczać czyszczone powierzchnie, ważne jest, by nie pozostawiały smug.
Ciekawym rozwiązaniem jest wygodna w użyciu rękawica z mikrofibry przeznaczona do czyszczenia deski rozdzielczej i plastikowych elementów. Ułatwia usuwanie kurzu, brudu, a także sierści czworonożnych przyjaciół z tapicerki.

Karoseria i lakier

Środki czystości powinny zapewniać ochronę powłoki lakierowej karoserii przed: szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (np., kwaśnymi deszczami), pyłkami i żywicą z drzew, pyłami przemysłowymi, a także przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez ptaki, owady, zabrudzenia drogowe, agresywne substancje chemiczne stosowane w myjniach, sól drogową, promieniowanie UV powodujące wypłowienie i utlenienie się powłoki lakierniczej. Dobre preparaty ochronne do karoserii zmniejszają ryzyko powstawania tzw. „wżerów”.

Najczęściej wybieranym przez kierowców preparatem jest szampon z woskiem. Najlepiej wybrać taki, który oprócz właściwości czyszczących nie ma ujemnego wpływu na lakier ani części gumowe. Dobrze gdy zawiera tzw. „nabłyszczacze”, które zapewniają beztłuszczowy połysk. Nie powinien zawierać środków żrących, rozpuszczalników ani fosforanów. Wskazane za to, by posiadał substancje przeciwkorozyjne.

Do trudno usuwalnych zabrudzeń poleca się środki czyszczące przewidziane specjalnie do usuwania „brudu drogowego”. Dobry środek nie wymusza używania szczotki czy skrobaczki. Rozcieńcza się go z wodą i nakłada na powierzchnię, pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje. Zastosowanie gorącej wody, zarówno podczas nakładania jak i spłukiwania, w znacznym stopniu zwiększa jego działanie.

W ofercie sprzedażowej są również środki czyszczące: rozpuszczające tłuszcze, do czyszczenia wyjątkowo zabrudzonych silników, do usuwania oleju, smaru, smoły, świeżej farby, itp. Preparaty te powinny znaleźć na każdej stacji.

Olśniewający połysk

Środki czystości na stacji
Polski klimat nie należy do przyjaznych. Dlatego większość producentów i dealerów samochodów zaleca pokrycie karoserii woskiem ochronnym. Po użyciu wosku lakier samochodu zostaje błyskawicznie pokryty twardą warstwą ochronną, która jednocześnie nadaje mu połysk. Stanowi zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami i chroni karoserię pojazdu przed utratą nasycenia koloru.

Efektowny połysk można uzyskać myjąc raz w miesiącu auto tzw. „konserwerem”. Można go również stosować do miejscowego usuwania niewielkich zabrudzeń, wżerów i odbarwień koloru.

Czyszczenie felg, kołpaków i opon

Do mycia samochodu zazwyczaj używamy specjalnych szamponów. Jednakże niezależnie czy umyjemy go w myjni automatycznej, czy też w ręcznej, okazuje się, że felgi pozostają niedomyte. Pył, który osiada na felgach i kołpakach, tworzy trudny do usunięcia osad. By się go pozbyć trzeba przed myciem samochodu spryskać felgi specjalnym preparatem, odczekać kilka minut, a następnie przystąpić do mycia samochodu.

Dobry efekt daje też środek do czyszczenia i nabłyszczania felg, zawierający specyfik do czyszczenia i konserwacji opon. Dzięki takiej kombinacji uzyskuje się czyste i zakonserwowane koła samochodu.
Nie wszyscy jednak pamiętają o konserwacji opon, które są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest też strona estetyczna, samochód na czarnych, wyglądających jak nowe oponach zdecydowanie lepiej się prezentuje, niż na szarych i spękanych „kapciach”.

Po każdym myciu auta należy więc użyć jednego ze środków konserwujących. Najlepiej w piance, ze względu na łatwość użycia. Wystarczy nanieść piankę na ich powierzchnię i poczekać do wyschnięcia.
Dobrym rozwiązaniem jest także tzw. czernidło, które nadaje się nie tylko do opon, ale również do innych elementów wykonanych z gumy, bądź czarnych tworzyw sztucznych.
Można też wykorzystać preparat w atomizerze, który czyści, konserwuje i zabezpiecza opony. Jego użycie jest również proste, wystarczy spryskać oponę preparatem i odczekać aż ten wyschnie.
Pamiętajmy jednak, by żadnego z powyższych preparatów nie stosować na bieżnik opon!

Ochrona dywaników

Dywaniki w samochodzie są naturalnie znacznie bardziej narażone na zabrudzenia niż inne obszary pojazdu. Wgniecione nieczystości łatwo wnikają we włos dywanika i niszczą go. Tradycyjne odkurzanie nie usuwa całości brudu. Dlatego poleca się specjalne środki ochronne przeznaczone do dywaników samochodowych.

Zimą powinno się zastępować dywaniki welurowe - gumowymi, ponieważ łatwo usuwa się z nich śnieg i wodę. Należy często czyścić dywaniki, gdyż parująca woda powoduje wzrost wilgotności, a to prowadzi do parowania szyb.

Zestawy do zadań specjalnych

Bardzo popularne, zwłaszcza na jesień i zimę są zestawy do pielęgnacji. Zawierają: gąbkę pokrytą irchą syntetyczną, myjkę oraz skrobaczkę do szyb. Drugi zestaw do mycia i woskowania samochodu to: ściereczka samochodowa, gąbka uniwersalna oraz rękawica do woskowania. Wielu kierowców zaopatruje się takie zestawy ze względu na ich funkcjonalność.
Ściereczką samochodową można bez problemów wycierać i polerować karoserię. Włókna pochodzenia naturalnego - bawełna, wiskoza - dobrze zbierają wodę z karoserii.
Bardzo modne są ściereczki z mikrofibry. Jest to włókno 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa, dzięki czemu nylonowo-poliestrowe włókna ściereczki kurcząc się i rozkurczając, pochłaniają kurz i brud. Czyści się nią łatwo, ponieważ nie potrzeba użycia silnego nacisku, nie pozostawia smug oraz nie rysuje powierzchni.

Chętnie używane przez kierowców są także jednorazowe, papierowe ściereczki samochodowe. Wyróżniliśmy aż 7 rodzajów „jednorazówek”, służących do utrzymania samochodu w czystości, z których każda ma inne przeznaczenie: do szyb, kokpitu, tapicerki skórzanej, tapicerki „zwykłej”, karoserii, do usuwania owadów z karoserii, do czyszczenia rąk i usuwania z nich zabrudzeń.
Producenci oferują jednorazowe ściereczki, po kilka sztuk w opakowaniu. Są przydatne, a przede wszystkim poręczne dla kierowców.

Do polerowania i woskowania karoserii doskonale sprawdza się także pucerka samochodowa. Czyści szyby, lusterka i szklane powierzchnie, nie pozostawia smug ani zacieków. Jest wygodna w użyciu - można założyć ją na dłoń, by szybko wypolerować i nawoskować pojazd.
Gąbka samochodowa z frędzlami czyści bez użycia detergentów. Jej długie frędzle rozkurczając się, zwiększają powierzchnię czyszczenia i usuwają zabrudzenia. Co ważne, drobiny piasku wchodzą między frędzle i nie rysują auta. Duża powierzchnia i ergonomiczny kształt zapewniają szybkie i wygodne mycie. Gąbka sprawdza się w myciu zwłaszcza karoserii, felg i reflektorów.
Inny rodzaj gąbki to gąbka do szyby, która jest koniecznym i niezastąpionym elementem. Czyści zaparowane szyby, a tym samym poprawia bezpieczeństwo jazdy. Najlepsze gąbki są powleczone irchą, czyli cienką skórą najczęściej owczą. Ircha naturalna jest miękka, bardzo chłonna, doskonale usuwa opary z szyb, lusterek - wewnątrz i na zewnątrz.
Podobne właściwości wykazuje także materiał syntetyczny z mikroaktywnymi włóknami, który cechuje się dobrym wchłanianiem płynów. Nadaje się do polerowania i czyszczenia szklanych powierzchni, nie pozostawiając żadnych śladów. Po użyciu wystarczy wypłukać lub w przypadku większych zabrudzeń - uprać.

Zapach

Wśród środków czystości służących do pielęgnacji samochodu na stacji benzynowej nie może zabraknąć preparatów zapachowych. Te dostępne na rynku pozwalają nawet usunąć uporczywy, wżarty w tapicerkę czy podsufitkę zapach nikotyny. Jedno „psiknięcie” we wnętrzu samochodu neutralizuje przykre okazjonalne zapachy. Największą popularnością cieszą się zapachy wanilii oraz klasyczne, męskie zapachy.

Co najmniej raz na pół roku, warto zadbać o samochód, generalnie go wysprzątać lub oddać w ręce specjalistów od autokosmetyki. Korzystając ze zdobyczy najnowszych technologii w tej dziedzinie, potrafią oni nadać karoserii salonowy blask. Lśniący lakier, w połączeniu z profesjonalnie wysprzątanym wnętrzem samochodu (od polerowania i czyszczenia elementów kokpitu po gruntowne pranie tapicerki) dadzą efekt „nowego auta”.

Dziękujemy następującym firmom za pomoc w przygotowaniu tekstu: Amtra Sp. z o.o., Constans M, Inter-Global, Kaja-Jakubaszek Sp.j., P.P.H. Parys Sp. z o.o., A Clean Partner.

Więcej w kategorii

Napad na stację paliw w Wielkopolsce

Napad na stację paliw w Wielkopolsce

Policja w Kępnie cały czas poszukuje sprawcy napadu, do którego doszło w sobotnią noc na terenie stacji paliw BP w mieście.

Rząd poszukuje źródeł finansowania budżetu

Rząd poszukuje źródeł finansowania budżetu

Ministerstwo Finansów, aby zwiększyć wpływy budżetowe, może zdecydować się na podniesienie akcyzy na paliwa.

Orlen może przemodelować swój biznes

Orlen może przemodelować swój biznes

Nowy zarząd Orlenu prowadzi audyty i przeglądy w blisko 10 kwestiach lub projektach – podaje serwis rp.pl. Wątpliwości budzi rozwój małego atomu i petrochemii.

Słabszy pierwszy kwartał w Grupie Orlen

Słabszy pierwszy kwartał w Grupie Orlen

W pierwszym kwartale 2024 r. płocki koncern zanotował słabsze wyniki w pięciu z sześciu kluczowych obszaru biznesu. Największe spadki dotknęły segment wydobycia i rafinerii, a wzrost dotyczył segmentu detalicznego.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes
Pozostałe aktualności
Tankowiec floty cieni utknął w Dardanelach

Tankowiec floty cieni utknął w Dardanelach

Tankowiec płynący z rosyjską ropą do Indii z powodu awarii silnika utknął u wybrzeży Turcji. Jednostka zablokowała ruch w cieśninie Dardanele.

Kolumbia zamierza zwiększyć produkcję ropy

Kolumbia zamierza zwiększyć produkcję ropy

Według ministerstwa energii tego kraju, pomimo odważnego stanowiska w sprawie klimatu Kolumbia zamierza zwiększyć wydobycie ropy do 1 miliona baryłek dziennie, zachęcając firmy do zwiększenia działalności w niewykorzystanych blokach poszukiwawczych.

Kończą się dotacje w programie ‘’Mój elektryk’’

Kończą się dotacje w programie ‘’Mój elektryk’’

Liczba samochodów elektrycznych ma wzrosnąć z 127,9 tys. w 2024 roku do blisko 1 mln 504 tys. w 2030 roku, prognozuje resort klimatu i środowiska.

Sankcje wobec Rosji będą rozszerzane

Sankcje wobec Rosji będą rozszerzane

Komunikat końcowy spotkania G7 zawiera zapewnienia, że państwa należące do grupy niestrudzenie kontynuują prace nad zapewnieniem przestrzegania na całym świecie pułapów cenowych na objętą sankcjami rosyjską ropą naftową.

Chorwacka INA chce eksportować więcej paliw

Chorwacka INA chce eksportować więcej paliw

Koncern INA planuje inwestować około 400 milionów dolarów rocznie w modernizację swojej rafinerii w Rijece, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz w działalność wydobywczą.

Iran zwiększy produkcję do 4 mln baryłek dziennie

Iran zwiększy produkcję do 4 mln baryłek dziennie

Iran zamierza zwiększyć wydobycie ropy do 4 mln baryłek dziennie – podała irańska agencja informacyjna Tasnim.