Shell Franczyza

Stabilna konsumpcja paliw, rośnie popyt na LPG

Konsumpcja paliw płynnych w Polsce po I kwartale 2024 roku nieznacznie różniła się od wyników z poprzedniego roku – wynika z raportu kwartalnego przygotowanego przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Słaba dynamika polskiej gospodarki, wysokie ceny paliw oraz dostosowanie do nowych kierunków zaopatrzenia w ropę i gotowe paliwa po wprowadzeniu sankcji na zakup ropy i paliw z Rosji, oraz trwająca wojna w Ukrainie miały wpływ na rynek paliw w kraju.

Mimo trudnej sytuacji, konsumpcja paliw płynnych utrzymała się na stabilnym poziomie. Potrzeby paliwowe Ukrainy generują duże dostawy oleju napędowego z Polski, co sprawia, że eksport tego gatunku paliwa jest opłacalny. Zjawisko tzw. turystyki paliwowej, czyli tankowania w Polsce ze względu na niższe ceny, również miało miejsce, chociaż w mniejszym stopniu niż w poprzednich kwartałach.

Wyniki sprzedaży benzyn silnikowych, oleju napędowego, gazu płynnego LPG oraz paliwa lotniczego Jet były zbliżone do ubiegłorocznych. 
W przypadku gazu płynnego LPG zapotrzebowanie wzrosło o 7 proc. w porównaniu z I kw. 2023 r., do 1,2 mln m sześc. Natomiast konsumpcja benzyn silnikowych i oleju napędowego pozostała na podobnym poziomie - wyniosła 8,9 mln m sześc. Udział importu w tej wielkości wyniósł 3,7 mln m sześc. i zaspokajał potrzeby krajowe na poziomie 42 proc.

Rynek polski był zaopatrywany głównie przez firmy członkowskie POPiHN, jednak pozostali operatorzy również odgrywali istotną rolę w rynku paliw. Wprowadzane importowane paliwa uzupełniały krajową produkcję, aby zaspokoić zapotrzebowanie na rynku.

Nadwyżka importu nad eksportem paliw płynnych po I kwartale 2024 roku wyniosła 2,6 mln m3. Bilans obrotów międzynarodowych pokazał, że Polska nadal jest ważnym hubem zaopatrującym Ukrainę w paliwa niezbędne do prowadzenia działań wojennych.

Eksperci z POPiHN zauważyli także, że szara strefa pozostawała pod kontrolą, a tym samym prezentowane wyniki w pełni odzwierciedlają obraz rynku.

Więcej w kategorii

Nowy pomysł w sprawie ograniczeń sprzedaży alkoholu na stacjach

Nowy pomysł w sprawie ograniczeń sprzedaży alkoholu na stacjach

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w czwartek, że resort przedstawi projekt ustawy zakazującej nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Kto dostarczy kawę dla Orlenu?

Kto dostarczy kawę dla Orlenu?

Wizyta na stacji paliw poza tankowaniem często kojarzy się z zakupem kawy. Orlen – posiadający największą sieć stacji paliw w Polsce ogłosił postępowanie, w którym chce przeanalizować rynek dostawców kawy ziarnistej do sprzedaży w jego punktach detalicznych pod marką własną.

W tym roku MOL Polska będzie miał 69 punktów Fresh Corner

W tym roku MOL Polska będzie miał 69 punktów Fresh Corner

Obszar gastronomiczny jest bardzo ważny dla stacji paliw. Nowy gracz na polskim rynku – MOL Polska informuje, że do końca roku koncept gastronomiczny Fresh Corner zwiększy się o 18 punktów.

Spółki Naftoserwis i Naftor z Grupy PERN zostaną połączone

Spółki Naftoserwis i Naftor z Grupy PERN zostaną połączone

PERN planuje połączenie swoich spółek zależnych – podała Polska Agencja Prasowa. Ich zarządy uzgodniły już plan fuzji. W ocenie PERN fuzja wpisuje się w globalne trendy w branży paliwowej i energetycznej.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.