MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Unimot opublikował wyniki kwartalne

Skonsolidowana EBITDA skorygowana Grupy Unimot wyniosła w drugim kwartale 62,8 mln zł, a skonsolidowany zysk netto ukształtował się na poziomie 31,9 mln zł – podała spółka w komunikacie prasowym.

W komunikacie dotyczącym wyników finansowych i operacyjnych Unimot podał, że drugi kwartał tego roku jak w soczewce pokazał jak ważna jest dywersyfikacja biznesu. Spółka zaznaczyła, że był to jej cel strategiczny, który zrealizowała.

Podano, że Grupa Unimot wypracowała w II kwartale 2023 r. przychody ogółem w wysokości 3 249 mln zł. Skonsolidowana EBITDA skorygowana (o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego paliw płynnych i gazowych, uzasadnione przesunięcia w czasie kosztów i przychodów oraz zdarzenia jednorazowe) w II kwartale 2023 r. ukształtowała się na poziomie 62,8 mln zł, wobec 74,3 mln zł w II kwartale 2022 r. Skonsolidowany zysk netto Grupy Unimot wyniósł w raportowanym okresie 31,9 mln zł.

- W wymagającym otoczeniu rynkowym, które znacząco wpłynęło na wynik segmentu oleju napędowego, wynik Grupy Unimot utrzymaliśmy na dobrym poziomie, wypracowując około 60 proc. EBITDA za pomocą wszystkich nowych podmiotów przejętych od początku 2023 r. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na biznes asfaltowy, który świetnie sobie radzi i wyrasta na jednego z liderów wśród segmentów naszej grupy kapitałowej. Licząc na jak najszybsze zakończenie wojny za naszą wschodnią granicą, widzimy, że to również biznes niezwykle perspektywiczny z uwagi na potrzeby odbudowującej się w przyszłości Ukrainy – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

W II kwartale na wyniki Grupy Unimot miały wpływ przede wszystkim nowe biznesy, które weszły w jej skład w 2023 r.

Unimot podał, że w przypadku segmentu oleju napędowego, który do tej pory generował około 75 proc. zysku EBITDA Grupy, wynik II kwartału był niższy w porównaniu do założeń. Początkowo firma obawiała się braku dostępności paliwa po wprowadzeniu embarga na towary z Rosji, a w kolejnych miesiącach spadała tzw. premia lądowa, będąca wyznacznikiem opłacalności importu.

W materiałach prasowych podano, że w II kwartale 2023 r. Grupa Unimot wypracowała wolumen sprzedaży oleju napędowego, benzyn i biopaliw na poziomie 509,9 tys. m sześc. (spadek o 4 proc. r/r) oraz zwiększyła sprzedaż gazu LPG o 7 proc. r/r do 68,7 tys. ton. Jeśli chodzi o wolumen sprzedaży produktów asfaltowych, to wg raportu Unimotu wyniósł on w raportowanym okresie 113,8 tys. ton.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023
Pozostałe aktualności
Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Według analityków ceny benzyny w USA są najniższe od stycznia, a do Bożego Narodzenia mogą spaść poniżej 3 dolarów za galon po raz pierwszy od 2021 roku, co powinno skłonić konsumentów w okresie świątecznych zakupów do większych wydatków.