MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Problemy paliwowe w branży transportowej

Sektor transportowy z niepokojem obserwuje zaburzenia na rynku paliw – pisze Maciej Wroński, prezes związku Transport i Logistyka Polska i zwraca się z apelem do Prezesa Rady Ministrów oraz kluczowych członków rządu o pilną interwencję. Jej celem powinno być wprowadzenie mechanizmów osłonowych dla polskich przewoźników.

Koszty paliw są jednym z najważniejszych składowych kosztów firm transportowych, a wszelkie wahania w tym zakresie wpływają nie tylko na opłacalność usług, ale również na rentowność przedsiębiorstw. Branża zwraca uwagę na dwa aspekty problemu z dostępnością paliw. Po pierwsze przewoźnicy mają brak możliwości hurtowego zakupu niezakontraktowanego oleju napędowego, a po drugie ceny dostępnego diesla w sprzedaży hurtowej są wyższe o ponad 60 groszy na litrze.

Konsekwencją tej sytuacji jest brak możliwości skorzystania przez przewoźników z tzw. opcji paliwowych zawartych w kontraktach długoterminowych, gdyż odnoszą się one tylko do ceny bazowej SPOT, która jest obecnie nierynkowo zaniżona. Przewoźnicy stają więc przed dylematem kontynuowania świadczenia usług i generowania ujemnej marży w nadziei na poprawę sytuacji lub zerwania kontraktu i zapłaty wysokich kar umownych.

Maciej Wroński w apelu do premiera napisał, że w przypadku utrzymania się tego stanu rzeczy w najbliższych tygodniach, branża liczy się z utratą dotychczas obsługiwanych rynków oraz licznymi upadłościami polskich przewoźników drogowych. Dlatego też zwraca się z apelem o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu sanację sytuacji na rynku paliw lub wdrożenie mechanizmów osłonowych dla polskich przewoźników.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023
Pozostałe aktualności
Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Według analityków ceny benzyny w USA są najniższe od stycznia, a do Bożego Narodzenia mogą spaść poniżej 3 dolarów za galon po raz pierwszy od 2021 roku, co powinno skłonić konsumentów w okresie świątecznych zakupów do większych wydatków.