MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Co w kwestii reaktywacji rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk?

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny – czytamy w serwisie portalsamorzadowy.pl.

Co w kwestii reaktywacji rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk?
Zdaniem Roberta Draby, byłego szefa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ten rurociąg może być kluczowym elementem polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Na pytanie o to, czy rurociąg pozwoliłby na całkowite odcięcie się od rosyjskiej ropy naftowej Draba powiedział, że nowa infrastruktura w ogóle zmieniłaby sytuację jeżeli chodzi o dostawy ropy do Polski dlatego, że cała sztuka polega na tym, żeby dywersyfikować dostawy surowca. Odnosząc się do informacji o tym, że PKN Orlen chce reaktywować projekt rurociągu ocenił, że to "znakomity pomysł". 

Projekt rurociągu transportującego ropę naftową z regionu Morza Kaspijskiego do Europy Zachodniej powstał na początku lat 90. 15 lutego 1993 r. Leonid Krawczuk, ówczesny prezydent Ukrainy, podjął decyzję o budowie terminalu naftowego Pivdenny, który był początkiem rurociągu Oddesa-Brody. W 2002 roku rurociągiem popłynęła pierwsza ropa dostarczona tankowcem przez Morski Terminal Naftowy Pivdenny. W kolejnych latach Unia Europejska uznała projekt za strategiczny dla bezpieczeństwa Starego Kontynentu. Kluczowym elementem było jednak dobudowanie do rurociągu polskiego odcinka do Płocka, a następnie Gdańska. Inwestycję miała zrealizować zarejestrowana w Warszawie spółka Sarmatia, którą w lipcu 2004 r. stworzyły: ukraiński koncern Uktransnafta i polskie przedsiębiorstwo PERN. Inwestycja miała być współfinansowana przez Unię Europejską, która przeznaczyła na ten cel blisko pół miliarda złotych. Projekt jednak zaczął być wygaszany po 2010 roku, kiedy rząd Donalda Tuska, po katastrofie smoleńskiej, zdecydował o resecie relacji z Rosją. Niewygodny dla Kremla projekt polskiego odcinka rurociągu Odessa-Brody zaczął być torpedowany.

W ubiegłym roku, po rosyjskim ataku na Ukrainę, zaczęto zastanawiać się nad reaktywacją projektu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jego realizacja to obecnie jeden z priorytetów polityki PKN Orlen, jednak ze względu na działania wojenne plany przedłużenia rurociągu do Płocka i Gdańska nie są ujawniane. 
Słowa kluczowe:
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!