17 Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Unimot ma za sobą dobry pierwszy kwartał

Niezależny importer paliw ciekłych i gazowych podał, że według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła w okresie od stycznia do marca 104,9 mln zł, a przychody od klientów zewnętrznych 2 989 mln zł.

Wyniki Grupy w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniosły odpowiednio: 85,1 mln zł skonsolidowanej EBITDA skorygowanej i 2 320,7 mln zł przychodów od klientów zewnętrznych.

Przywołany w komunikacie Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A. mówi, że Unimot wykorzystuje swoją elastyczność i szybkość reagowania, by każde wyzwanie przekuć w szansę biznesową. Prezes dodaje, że rekordowy wynik wypracowany przez Grupę w 2022 r. będzie trudny do powtórzenia, jednak firma stara się, aby był on jak najwyższy.

Unimot w materiałach prasowych podał, że główny wpływ na skonsolidowaną EBITDA skorygowaną w I kwartale 2023 r. miał utrzymujący się wysoki poziom marż w segmencie oleju napędowego, który był konsekwencją sytuacji rynkowej związanej z wprowadzeniem od 5 lutego 2023 r. embarga na olej napędowy pochodzący z Rosji i obawami o dostępność tego produktu po wdrożeniu sankcji. Grupa Unimot efektywnie wykorzystała tę sytuację dzięki przyjętej strategii handlowej oraz zwiększonemu potencjałowi logistycznemu, m.in. wykorzystaniu zakupionych cystern kolejowych oraz działaniu przy wsparciu spółki Olavion (będącą częścią Grupy Unimot od marca 2023 r.) operującej w branży transportu kolejowego. 

Wolumenowo, jeśli chodzi o olej napędowy, benzyny i biopaliwa w I kwartale 2023 r. Unimot  sprzedał 506 tys. m sześc. (wzrost o 56 proc. r/r) oraz zwiększył sprzedaż gazu LPG o 47 proc. r/r do 78 tys. ton w efekcie wzmożonego popytu na rynku krajowym oraz zaspakajania potrzeb gospodarki ukraińskiej i ludności Ukrainy w zakresie dostaw paliw (dostawy do Ukrainy rozpoczęły się pod koniec I kwartału 2022 r.). 

Sikorski zaznaczył, że w związku z dywersyfikacją kierunków dostaw paliw przez Ukrainę ubiegłoroczny, rekordowy eksportowany na ten rynek wolumen nie będzie już pewnie osiągalny. Prezes spółki dodał, że Unimot wykorzystuje przejęty 7 kwietnia 2023 r. terminal w Jaśle, do tej pory przeznaczony przede wszystkim do przechowywania zapasów obowiązkowych, do eksportu paliwa na rynek ukraiński i produkt z tego terminala cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Ostateczne dane zostaną przekazane do wiadomości publicznej w raporcie za I kwartał 2023 r., który zgodnie z przyjętym harmonogramem zostanie opublikowany 23 maja 2023 r.

Więcej w kategorii

Anwim ze stratą w 2023 roku

Anwim ze stratą w 2023 roku

Ubiegły rok nie był udany dla importera paliw i operatora sieci Moya. Z opublikowanego przez spółkę sprawozdania finansowego wynika, że pomimo wyższych przychodów, 2023 rok Aniwm S.A. zamknął stratą wynoszącą blisko 26 mln złotych.

Żabka na stacji paliw

Żabka na stacji paliw

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. Jak podał serwis Newseria.pl, to druga placówka sieci tego typu przeznaczona nie tylko dla zmotoryzowanych klientów.

Właścicielka stacji paliw walczy z fiskusem

Właścicielka stacji paliw walczy z fiskusem

Czwartkowy „Puls Biznesu” publikuje nowe informacje dotyczące historii zmagań z fiskusem Lidii Ziółkowskiej, właścicielki stacji paliw spod Częstochowy, która po 13 latach usłyszała korzystne dla niej orzeczenie w NSA.

Zatrzymano obcokrajowca okradającego stacje paliw na Pomorzu

Zatrzymano obcokrajowca okradającego stacje paliw na Pomorzu

Policjanci zatrzymali 36-letniego obywatela Gruzji, który ukradł łącznie 435 litrów oleju napędowego o wartości blisko 3 tysięcy złotych. Dodatkowo 36-latek odpowie za używanie cudzych tablicy rejestracyjnych, za co grozi nawet 5 lat więzienia.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.