Shell Franczyza

Do kogo trafiają zyski Orlenu?

Orlen za ubiegły rok odnotował zysk rzędu 21,5 mld zł i w tym kontekście główny ekonomista Orlenu był pytany o utrzymywanie pod koniec 2022 roku wysokich cen paliw na stacjach.

Do kogo trafiają zyski Orlenu?
Adam Czyżewski, główny ekonomista Orlenu pytany w TVN24 o to, ile będzie kosztował surowiec w tym roku powiedział, że to trochę zależy od koniunktury, ale generalnie przewidywania są takie, że ceny ropy będą wahać się w przedziale między 70 a 90 USD. Czyżewski w odpowiedzi na pytanie, dlaczego przy odnotowaniu rekordowych zysków spółka nie zdecydowała się zejść z ceny i obniżyć ceny na stacjach, odparł, że chodziło o stymulowanie popytu. Wyjaśnił również, że niższe ceny paliw mogłyby doprowadzić do ich braku na stacjach. Ekonomista stwierdził, że Orlen nie jest od pomocy Polakom.    

Nieco później prezes spółki Daniel Obajtek zapewnił, że PKN Orlen zawsze pomaga Polakom, realizując cele społeczne i konsekwentnie będzie tę pomoc kontynuował. Dodał, że koncern dzieli się z Polakami wypracowanymi zyskami, angażując się życie lokalnych społeczności, wyrównywanie szans społecznych oraz wspieranie wizerunku Polski na sportowej i kulturalnej mapie świata. Według Obajtka, wypowiedź głównego ekonomisty nie odnosiła się do realizacji przez spółkę celów społecznych.  

Tylko w ubiegłym roku - jak wyliczył prezes Orlenu - pomoc w formie m.in. darowizn finansowych, rzeczowych, czy grantów na rzecz osób fizycznych i organizacji wyniosła ok. 288 mln zł. e-petrol.pl