System Contect+ uszczelni transport towarów akcyzowych

Resort finansów uszczelnia system podatkowy. Teraz fiskus przygotowuje kolejne rozwiązania, które pozwolą na jeszcze dokładniejsze monitorowanie przewozu towarów akcyzowych, takich jak paliwa.

System Contect+ uszczelni transport towarów akcyzowych
Katarzyna Kapczyńska na łamach czwartkowego „Pulsu Biznesu” pisze, że nowe przepisy, które na razie resort finansów nazywa roboczo Connect+, zaostrzą przepisy dotyczące monitorowania przewozu towarów. Dziennik zauważa, że trudniej będzie zatankować pojazdy budowlane oraz spełnić wymogi dotyczące monitoringu dostaw papierosów, paliw czy smarów.

Działające od kilku lat przepisy wprowadzające system SENT, w znacznym stopniu ograniczyły proceder nadużyć w obszarze VAT i akcyzy, ale obecny stan prawny nie zadowalał fiskusa, który szykuje kolejne rozwiązania pod roboczą nazwą Connect+. Jak podał „Puls Biznesu”, firmy sprzedające towary akcyzowe, budowlane i motoryzacyjne protestują, bo zmiana prawa utrudni im prowadzenie biznesu i np. maszyny, np. drogowe, będą musiały być tankowane na stacjach paliw.

Zastrzeżenia firm – odbiorców paliwa budzą także zmiany dotyczące terminu zgłaszania danych do SENT. Obecnie podmiot odbierający towar musi uzupełnić zgłoszenie nie później niż następnego dnia po dostawie. Według nowelizacji trzeba to będzie zrobić tego samego dnia. Zdaniem Orlenu zmiana może doprowadzić do zatorów logistycznych. Dziennik wylicza, że Connect+ wydłuży także listę informacji, które muszą przekazywać firmy, np. o stanie liczników i mierników na dystrybutorach paliwowych, których na stacjach bywa nawet kilkanaście.Dowiedz się więcej o planowanych, radykalnych zmianach przepisów dla dostawców paliw, posiadaczy zbiorników i stacji zakładowych. Skutecznie przygotuj swój biznes i swoich klientów do dalszego działania. Dedykowane warsztaty, prowadzone przez doświadczonych prawników. Więcej informacji na www.consulting.informationmarket.pl
XVI Spotkanie Branży Paliwowej
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.