MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim
Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych i daje skarbowi państwa prawo pierwokupu akcji firm położonych na terenie portów morskich.

Celem noweli - jak podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP - jest "poprawa bezpieczeństwa żeglugi, zwiększenie efektywności działań administracji morskiej w imieniu państwa bandery, usprawnienie nadzoru nad czynnościami uznanych organizacji upoważnionych do wykonywania zadań administracji morskiej, uproszczenie i zaktualizowanie ram prawnych w zakresie dopełniania formalności sprawozdawczych z wykorzystaniem Krajowego Pojedynczego Punktu Kontaktowego przez statki wchodzące do portów morskich i z nich wychodzące, usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony żeglugi i portów oraz umożliwienie budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych".

Jak podał „Puls Biznesu” organizacje zrzeszające nadbałtyckich przedsiębiorców wysłały do Andrzeja Dudy apel o zablokowanie ustawy dającej skarbowi państwa prawo pierwokupu akcji firm, ale prezydent nie przychylił się do ich prośby.

Zmiany w ustawie o portach i przystaniach morskich polegają z kolei m.in. na przyznaniu Skarbowi Państwa prawa pierwokupu udziałów albo akcji w spółce handlowej, która dysponuje prawami do nieruchomości położonej w granicach portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, a także na "umożliwieniu ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej wskazania, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw klimatu, w drodze rozporządzenia, portu przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych".
 
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim, że w ramach G7 jest „niewiele zainteresowane” rewizją pułapu cen rosyjskiej ropy, podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Dyskusja na ten temat będzie się toczyć nadal, ale odbędzie się po szczycie UE w tym tygodniu.

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Strajk francuskich naftowców wesprą ich koledzy z Wielkiej Brytanii, choć brytyjscy przedstawiciele przemysłu naftowo-gazowego mają inne problemy: protestują przeciwko odmowie indeksacji ich wynagrodzeń w odniesieniu do inflacji i spadających dochodów.

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Wytyczona została trasa dla kazachskiej ropy przez Morze Kaspijskie. Azerbejdżańskie Towarzystwo Żeglugi Kaspijskiej (ASCO) podało, że tankowiec Akademik Khoshbakht Yusifzade przewozi 6 900 ton ropy przez Morze Kaspijskie ze złoża Kaszagan z Aktau do Baku. Do tej pory kazachska ropa była wysyłana wyłącznie rurociągiem.

Ograniczenia w eksporcie paliw

Ograniczenia w eksporcie paliw

Indie planują przedłużenie ograniczeń na eksport oleju napędowego i benzyny, aby zapewnić ich dostępność na rynku krajowym – poinformowała agencja Reutera.

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran z zadowoleniem przyjmie wszelkie oferty zagranicznych inwestycji w swoje projekty naftowe i gazowe – poinformowało ministerstwo ropy naftowej tego kraju.