Problem z czasem pracy maszynistów

Zmiany dotyczące czasu pracy na kolei mogą przynieść nieoczekiwane konsekwencje na krajowym rynku paliw. Na możliwe problemy zwracają uwagę PERN i PKN Orlen.

Problem z czasem pracy maszynistów
Resort infrastruktury od ponad dwóch lat prowadzi konsultacje dotyczące przepisów określających czas pracy kierowców – przypomina na łamach „Pulsu Biznesu” Katarzyna Kapczyńska. W ramach poprawy bezpieczeństwa na kolei minerstwo przedstawiło kolejną wersję projektu - określającą, ile pracować i odpoczywać powinny osoby kierujące pociągami.

Dziennik zauważa jedna, że ograniczenie czasu pracy maszynistów może niekorzystnie wpłynąć na magazynowanie i dystrybucję paliw płynnych, zagrażając bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Zdaniem przedstawicieli PERN mogą niemal sparaliżować system magazynowania i dystrybucji paliw płynnych. Przedstawiciele spółki podkreślają, że zaproponowany przez resort infrastruktury projekt może skutkować koniecznością zmiany całego systemu magazynowania i dystrybucji paliw. W skrajnym przypadku ułożenie czasu pracy w systemie zmianowym w bazie paliwowej będzie niemożliwe.

Zastrzeżenia zgłosił także PKN Orlen, który zauważył, że warunki sumowania czasu pracy nie odpowiadają specyfice działalności dotyczącej wsparcia produkcji paliwowej grupy. Płocki koncern także wskazuje na ryzyko zmian czasu pracy maszynistów dla bezpieczeństwa państwa.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział dziennikarzom, że decyzja o zmianie limitu cen rosyjskiej ropy nie została jeszcze podjęta ani przez kraje UE, ani przez G7.

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Rafineria w Mozyrzu, która oprócz paliw produkuje dość duży asortyment produktów, choć nadal działa zgodnie z planem, to przygotowuje się do generalnego remontu wiążącego się z całkowitym zamknięciem.

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Diesel na stacjach benzynowych w Czechach kosztuje najmniej od stycznia ubiegłego roku, bo zaledwie 35,01 koron za litr. Benzyna Natural 95 kosztowała w środę średnio 36,95 koron - najmniej od prawie dwóch miesięcy - wynika to z danych CCS, które monitoruje ceny paliw.

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft jest zainteresowany współpracą z firmami Sasol i Transnet z Republiki Południowej Afryki. Rosyjska spółka jest gotowa zaoferować technologie do obsługi infrastruktury transportu ropy i gazu.

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

Koncern PetroChina przekazał w czwartek, że spodziewa się wzrostu popytu na chińskie paliwa w tym roku o 3 proc. w stosunku do poziomu sprzed pandemii COVID w 2019 r., a gazu ziemnego o 5,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

Agencja Reutera rozmawiała z pięcioma delegatami grupy producentów ropy i ustaliła, że OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie będzie trzymał się istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.