Shell Franczyza

Posłowie uruchomili kalkulator strat na paliwie

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej z Gdańska w poniedziałek pokazali przygotowany przez siebie kalkulator strat związanych z tzw. cudem na Orlenie. Dzięki temu narzędziu każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, ile szacunkowo miał przepłacić za paliwo po tym, jak spółka - co zarzuca jej opozycja - zawyżała ceny paliw.

Posłowie uruchomili kalkulator strat na paliwie
Na zorganizowanej w poniedziałek w Gdańsku konferencji prasowej, poseł Aziewicz stwierdził, że ostatnie doświadczenia w kwestii zachowania PKN Orlen pokazują, że można rozmawiać w Polsce o sytuacji, w której ceny paliw ustala monopolista, nie licząc się z konkurencyjnym rynkiem.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej - Tadeusz Aziewicz i Agnieszka Pomaska, zaprezentowali także stronę internetową aferaorlenu.pl, na której można wyliczyć orientacyjne straty wynikające z tego, że PKN Orlen zawyżał marże na paliwa w Polsce, co sprawiło, że Polacy płacili na stacjach benzynowych więcej niż powinni.

W ubiegłym tygodniu Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął postępowanie wyjaśniające ws. cen paliw. Urząd wystąpił o informacje do PKN Orlen, jako "podmiotu posiadającego największy udział w rynku", w kolejnych tygodniach będzie występować o to samo do podmiotów mniejszych. Powstępowanie potrwa prawdopodobnie kilkanaście tygodni, wtedy UOKiK będzie decydować o dalszych krokach.
Słowa kluczowe:
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział dziennikarzom, że decyzja o zmianie limitu cen rosyjskiej ropy nie została jeszcze podjęta ani przez kraje UE, ani przez G7.

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Rafineria w Mozyrzu, która oprócz paliw produkuje dość duży asortyment produktów, choć nadal działa zgodnie z planem, to przygotowuje się do generalnego remontu wiążącego się z całkowitym zamknięciem.

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Diesel na stacjach benzynowych w Czechach kosztuje najmniej od stycznia ubiegłego roku, bo zaledwie 35,01 koron za litr. Benzyna Natural 95 kosztowała w środę średnio 36,95 koron - najmniej od prawie dwóch miesięcy - wynika to z danych CCS, które monitoruje ceny paliw.

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft jest zainteresowany współpracą z firmami Sasol i Transnet z Republiki Południowej Afryki. Rosyjska spółka jest gotowa zaoferować technologie do obsługi infrastruktury transportu ropy i gazu.

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

Koncern PetroChina przekazał w czwartek, że spodziewa się wzrostu popytu na chińskie paliwa w tym roku o 3 proc. w stosunku do poziomu sprzed pandemii COVID w 2019 r., a gazu ziemnego o 5,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

Agencja Reutera rozmawiała z pięcioma delegatami grupy producentów ropy i ustaliła, że OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie będzie trzymał się istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.