Grupa Unimot coraz bliżej przejęcia kolejowej spółki

Grupa Unimot poinformowała, że podpisała umowę przedwstępną zakupu 100 proc. udziałów w spółce Olavion, działającej w branży transportu kolejowego.

Grupa Unimot coraz bliżej przejęcia kolejowej spółki
Unimot intensyfikuje inwestycje w logistykę, by móc wychodzić naprzeciw potrzebom rynku. Przejęcie Olavionu kolejny krok do rozszerzania infrastruktury kolejowej, tym samym uzupełnienia łańcucha wartości Grupy w obszarze logistyki – napisał Unimot w informacji prasowej.

W ocenie Unimotu obecnie największym wyzwaniem jest nie tyle dostępność produktu, co możliwość jego szybkiego i efektywnego kosztowo transportu, a ta inwestycja pozwala spółce zabezpieczyć ten aspekt działalności biznesowej.

Spółka Olavion, którą zamierza przejąć Grupa Unimot, świadczy na podstawie posiadanej licencji usługi transportu kolejowego w Polsce, a także usługi spedycyjne w kraju i za granicą. Olavion dysponuje 16 lokomotywami i zatrudnia 69 pracowników, w tym 42 maszynistów. W ciągu całego 2022 roku spółka Olavion przewiozła towary o łącznej masie 1 105 tysięcy ton, a jej roczny potencjał przewozowy szacowany jest na około 1,5 miliona ton. Olavion zawarł umowy najmu kolejnych 5 nowoczesnych lokomotyw ze spalinowym silnikiem dojazdowym, które zostaną włączone do eksploatacji w drugiej połowie 2023 roku, co zwiększy potencjał przewozowy i znacznie poprawi możliwości operacyjne spółki.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku w grudniu do Unimotu miało trafić 100 proc. akcji Lotos Terminale w ramach realizacji środków zaradczych wyznaczonych przez Komisję Europejską. Termin na realizację tej transakcji został jednak przesunięty. Jako powód wskazywane były wyzwania operacyjne związane z ułożeniem struktury współpracy.
Słowa kluczowe:
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim, że w ramach G7 jest „niewiele zainteresowane” rewizją pułapu cen rosyjskiej ropy, podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Dyskusja na ten temat będzie się toczyć nadal, ale odbędzie się po szczycie UE w tym tygodniu.

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Strajk francuskich naftowców wesprą ich koledzy z Wielkiej Brytanii, choć brytyjscy przedstawiciele przemysłu naftowo-gazowego mają inne problemy: protestują przeciwko odmowie indeksacji ich wynagrodzeń w odniesieniu do inflacji i spadających dochodów.

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Wytyczona została trasa dla kazachskiej ropy przez Morze Kaspijskie. Azerbejdżańskie Towarzystwo Żeglugi Kaspijskiej (ASCO) podało, że tankowiec Akademik Khoshbakht Yusifzade przewozi 6 900 ton ropy przez Morze Kaspijskie ze złoża Kaszagan z Aktau do Baku. Do tej pory kazachska ropa była wysyłana wyłącznie rurociągiem.

Ograniczenia w eksporcie paliw

Ograniczenia w eksporcie paliw

Indie planują przedłużenie ograniczeń na eksport oleju napędowego i benzyny, aby zapewnić ich dostępność na rynku krajowym – poinformowała agencja Reutera.

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran z zadowoleniem przyjmie wszelkie oferty zagranicznych inwestycji w swoje projekty naftowe i gazowe – poinformowało ministerstwo ropy naftowej tego kraju.