Czy w Polsce zabraknie oleju napędowego?

Najbliższa przyszłość może przynieść w Polsce problemy z dostępnością diesla – pisze w „Rzeczpospolitej” Tomasz Furman. Utrzymywana stabilizacja cen paliw przez Orlen na niewiele może się zdać, gdyż głównym problemem są ograniczone dostawy paliw na krajowy rynek.

Czy w Polsce zabraknie oleju napędowego?
„Rzeczpospolita” zauważa, że realnym problemem polskiego rynku paliw są konsekwencje pożaru Instalacji Hydroodsiarczania Gudronu w płockiej rafinerii, oddanie części produkcji Saudi Aramco, niewystraczające zapasy i mające wkrótce wejść w życie embargo na import z Rosji. Ten splot niekorzystnych okoliczności może doprowadzić do tego, że w I kwartale ceny oleju napędowego poszybują do 10 zł za litr.

Zdaniem Andrzeja Sikory z Instytutu Studiów Energetycznych trudności z dostępnością diesla widać w relacji cenowej wobec benzyny. Zauważa on, że kiedyś standardową sytuacją było, że za olej napędowy płaciliśmy o około 1 zł mniej niż za benzynę, a od paru miesięcy relacje te są dokładnie odwrotne. Choć - jego zdaniem na świecie jest dużo diesla, to problem polega jednak na jego utrudnionej i drogiej logistyce, co jest konsekwencją wojny w Ukrainie.  
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.