PERN chce usprawnić przesył ropy

Spółka zarządzająca siecią rurociągów i baz magazynowych testuje środek, który ma zmniejszyć opory w tłoczeniu ropy naftowej. Te działania mają poprawić możliwości przesyłowe rurociągu na Odcinku Pomorskim.

PERN chce usprawnić przesył ropy
Substancją, który ma zmniejszyć opory w tłoczeniu surowca jest Drag Reducing Agent – DRA.

 - To substancja, której skład opiera się na długich łańcuchach polimerów o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej, drobno rozproszonych w substancji nośnej. Środek ten redukuje opory ropy naftowej powstające w dużym stopniu przy burzliwym przepływie za każdą pompownią rurociągu, dzięki czemu powoduje zmniejszenie strat powstałych wskutek tarcia i w efekcie umożliwia zwiększenie przepływu surowca magistralą nawet o około jedną trzecią w momentach szczytowych - podał serwis PAP, powołując się na Pawła Stańczaka, prezesa PERN. 

Spółka ma obecnie prowadzić rozmowy z dostawcami DRA z Europy i USA, a ostatecznie wybierze partnera do współpracy w drodze przetargu.
 

Pozostałe aktualności
Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim, że w ramach G7 jest „niewiele zainteresowane” rewizją pułapu cen rosyjskiej ropy, podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Dyskusja na ten temat będzie się toczyć nadal, ale odbędzie się po szczycie UE w tym tygodniu.

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Strajk francuskich naftowców wesprą ich koledzy z Wielkiej Brytanii, choć brytyjscy przedstawiciele przemysłu naftowo-gazowego mają inne problemy: protestują przeciwko odmowie indeksacji ich wynagrodzeń w odniesieniu do inflacji i spadających dochodów.

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Wytyczona została trasa dla kazachskiej ropy przez Morze Kaspijskie. Azerbejdżańskie Towarzystwo Żeglugi Kaspijskiej (ASCO) podało, że tankowiec Akademik Khoshbakht Yusifzade przewozi 6 900 ton ropy przez Morze Kaspijskie ze złoża Kaszagan z Aktau do Baku. Do tej pory kazachska ropa była wysyłana wyłącznie rurociągiem.

Ograniczenia w eksporcie paliw

Ograniczenia w eksporcie paliw

Indie planują przedłużenie ograniczeń na eksport oleju napędowego i benzyny, aby zapewnić ich dostępność na rynku krajowym – poinformowała agencja Reutera.

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran z zadowoleniem przyjmie wszelkie oferty zagranicznych inwestycji w swoje projekty naftowe i gazowe – poinformowało ministerstwo ropy naftowej tego kraju.