Shell Franczyza
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Terminale Baltchemu zmieniły właściciela

Fundusz Inwestycyjny Warsaw Equity Group poinformował, że sprzedał 100 proc. udziałów w firmie Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne. Piątkowy „Puls Biznesu” pisze więcej o nowych właścicielach i przyszłości terminali.

Terminale Baltchemu zmieniły właściciela
Z materiałów prasowych wynika, że Baltchem S.A. jest liderem wśród niezależnych terminali paliwowych w Polsce. Oferuje przeładunki z wykorzystaniem transportu drogowego, kolejowego i morskiego w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Dysponuje blisko 170 tys. m sześc. pojemności magazynowych i najbardziej nowoczesnym terminalem samochodowym w Polsce. Szczegóły transakcji nie są podane do publicznej wiadomości.

O tym, że jeden z dwóch ogólnodostępnych dotychczas nadmorskich terminali paliwowych zmienił właściciela – donosi piątkowy „Puls Biznesu”. Jak podała gazeta, informacja ta wywołała poruszenie w polskiej branży paliwowej.

W dzienniku czytamy, że nabywców jest dwóch, z których jeden widnieje już w bazie Krajowego Rejestru Sądowego, a o drugim mówi się na razie nieoficjalnie. Z danych dostępnych w KRS wynika, że właścicielami są Jan Bobrek, prawdopodobnie syn szczecińskiego biznesmena paliwowego Jana Edwarda Bobreka. Dziennik wyjaśnia, że syn zarządza dziś firmami założonymi przez ojca, czyli m.in. spółkami paliwowymi Oktan Energy i Arcturus. O ojcu było głośno przy okazji afery paliwowej, opisanej przez „Rzeczpospolitą” w 2002 r. Jeśli chodzi o drugiego właściciela, to informacje mają charakter nieoficjalny – dziennik napisał, że nieco ponad 50 proc. kupiła podobno ukraińska firma Ukrpaletsystem, założona w 2003 r. i zarządzająca siecią stacji pod marką UPG. Właścicielem firmy jest Wołodymyr Petrenko, ale sama UPG zaprzeczyła jakoby inwestowała w Polsce.

Baltchem, który ma terminale paliwowe w Świnoujściu i Szczecinie, dotychczas współpracował z wieloma zewnętrznymi kontrahentami, ale wypowiedział im umowy. Teraz pracuje wyłącznie dla nowego właściciela, czyli wozi towar w kierunku Ukrainy. 

Jak dowiedział się „Puls Biznesu” w branży można natomiast usłyszeć, że Ukraińcy z UPG są bardzo aktywni na polskim rynku paliw i są dużym graczem na rynku dostaw na Ukrainę, a zmiany właścicielskie w Baltchemie branża paliwowa uważa za wydarzenie znaczące, tym bardziej, że sieć UPG była znaczącym dystrybutorem paliw białoruskich w Ukrainie, a te powiązania nie budzą entuzjazmu wśród przedstawicieli polskiej branży paliw. Wątpliwości budzi też to, że transakcja była prywatna i nie jest prawdopodobnie objęta żadnymi regulacjami dotyczącymi ochrony infrastruktury krytycznej. Problemem jest też fakt, że jeden z dwóch terminali morskich nie będzie działać na zasadach rynkowych, tylko będzie zaspokajać potrzeby Ukrainy, a to oznacza, że polskie możliwości importowe zostaną ograniczone. 

Więcej w kategorii

Będą kontrole spółek skarbu państwa
Będą kontrole spółek skarbu państwa
Sąd w Gdańsku uznał, że Najwyższa Izba Kontroli (NIK) ma prawo kontrolować spółki z udziałem skarbu państwa. Decyzja sądu dotyczyła co prawda kontroli w grupie Energa, ale dziś w serwisie rp.pl czytamy, że szef NIK Marian Banaś zapowiada wejście z kontrolą do Orlenu.
Embargo na rosyjski diesel nie zaszkodzi Polsce
Embargo na rosyjski diesel nie zaszkodzi Polsce
Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski uważa, że w Polsce, ale i Unii Europejskiej mamy możliwości zastąpienia oleju napędowego z Rosji paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin. Podobnie uważa rzecznik rządu Piotr Müller, który powiedział, że nie przewiduje żadnych zakłóceń na rynku paliwowym w związku z wprowadzeniem od 5
Zatrzymany za kradzież paliwa
Zatrzymany za kradzież paliwa
Policjanci z komisariatu w Ożarowie Mazowieckim kontrolę pojazdu zakończyli zatrzymaniem kierowcy. Funkcjonariusze rozpoznali bowiem samochód i mężczyznę, którego wizerunek został utrwalony kilka dni wcześniej na jednej ze stacji paliw podczas kradzieży paliwa.
Uruchomiono rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia
Uruchomiono rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia
W środę 1 lutego PKN Orlen uruchomił wspólnie z PERN, rurociąg paliwowy na trasie Boronów-Trzebinia, którym rocznie będzie transportowane 1,5 mln m sześc. paliw.
Kiedy poznamy nową strategię Orlenu?
Kiedy poznamy nową strategię Orlenu?
Orlen opublikuje zaktualizowaną strategię powiększonego koncernu do 2030 roku na przełomie lutego i marca 2023 roku, poinformował prezes Daniel Obajtek.
Naftoport zostanie rozbudowany
Naftoport zostanie rozbudowany
Styczeń 2023 r. okazał się rekordowym miesiącem w historii terminalu pod względem wolumenu ładunkowego. Naftoport obsłużył 3 mln ton przeładunków. Spółka podpisała też umowę dotyczącą rozbudowy.
Bez podatku od nadmiarowych zysków od branży energetycznej
Bez podatku od nadmiarowych zysków od branży energetycznej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiadając na pytanie PAP podało, że nie prowadzi prac dotyczących nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej.
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!
Pozostałe aktualności
Branża paliwowa w Polsce dobrze przygotowana na unijne sankcje dotyczące zakazu importu rosyjskich paliw

Branża paliwowa w Polsce dobrze przygotowana na unijne sankcje dotyczące zakazu importu rosyjskich paliw

5 lutego wchodzą w życie unijne sankcje obejmujące import rosyjskich paliw gotowych. Jest to odpowiedź na kontynuację działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Ukrainie. Celem embargo jest ograniczenie możliwości finansowania rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów.

Zysk Shella w 2022 roku przebił szacunki

Zysk Shella w 2022 roku przebił szacunki

Shell poinformował, że w 2022 roku osiągnął rekordowy zysk w wysokości 40 miliardów USD. Koncern energetyczny potwierdził, że na wynik i wysokie dywidendy pozwolił gwałtowny wzrost cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

ConocoPhillips także z rekordowym zyskiem

ConocoPhillips także z rekordowym zyskiem

Koncern ConocoPhillips poinformował w czwartek, że jego zysk wzrósł ponad dwukrotnie do 18,7 mld USD w 2022 r. To największy zysk, osiągnięty przez firmę od czasu wydzielenia działalności rafineryjnej w 2012 r.

Parlament Europejski wezwał UE do przyjęcia dziesiątego pakietu antyrosyjskich sankcji

Parlament Europejski wezwał UE do przyjęcia dziesiątego pakietu antyrosyjskich sankcji

W przededniu szczytu UE-Ukraina, w czwartek 2 lutego, Parlament Europejski przyjął na sesji plenarnej rezolucję, w której zaapelował do krajów Unii Europejskiej o jak najszybsze przyjęcie dziesiątego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

Co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import paliw z Rosji?

Co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import paliw z Rosji?

Na rynku europejskim brakuje podaży średnich destylatów i nie wiadomo jeszcze, co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import rosyjskich produktów naftowych - powiedział na konferencji prasowej szef Shell Wael Sawan, odpowiadając na pytanie, czy po 5 lutego Europa będzie miała wystarczającą ilość oleju napędowego.

Rosja zmniejszyła przerób ropy

Rosja zmniejszyła przerób ropy

Przerób ropy w Federacji Rosyjskiej w 2022 roku spadł o 3,5 proc. w stosunku do 2021 roku, do 276 mln ton - poinformował w materiałach Rosstat.