Shell Franczyza
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Sankcje na dostawy ropociągiem „Przyjaźń”?

Polska zabiega o wsparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, podała agencja Reutera, powołując się na dwa źródła.

Sankcje na dostawy ropociągiem „Przyjaźń”?
Źródła agencji podały również, że obie strony zbliżają się do porozumienia w sprawie koordynowania przez Polskę dostaw ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część rurociągu „Przyjaźń”, aby ułatwić Polsce zakup rosyjskiej rafinerii Schwedt w Niemczech.

UE zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy dostarczanej szlakami morskimi od 5 grudnia, ale dostawy rurociągowe są obecnie zwolnione z sankcji. Stanowi to problem dla PKN Orlen, który ma długoterminową umowę na zakup rosyjskiej ropy rurociągiem i musiałby zapłacić kary za zerwanie umowy. Gdyby UE nałożyła sankcje na "Przyjaźń” – a przynajmniej na jej północny odcinek zaopatrujący Polskę i Niemcy – oba kraje mogłyby bezkarnie zrezygnować ze swoich zobowiązań dotyczących importu rosyjskiej ropy.

Południowy odcinek rurociągu zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy, które w przeciwieństwie do Polski i Niemiec miałyby trudności z dywersyfikacją importu ropy.

Według źródeł agencji Reutera, polskie ministerstwo klimatu i niemieckie ministerstwo gospodarki są w końcowej fazie rozmów na temat memorandum w sprawie logistyki ropy naftowej, które mogłoby odblokować przepływy pozarosyjskie i pomóc polskiemu kocernowi w realizacji zainteresowania przejęciem udziałów w Schwedt.

Według piątkowych zpowiedzi rzeczniczki ministerstwa gospodarki w Berlinie, Niemcy nadal zobowiązują się nie używać rosyjskiej ropy od 2023 roku i pracują nad rozwiązaniem z Polską w celu zabezpieczenia dostaw do Schwedt. Spełnienie zobowiązań Polski i Niemiec dotyczących zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy wymaga regulacji na szczeblu UE, a oba kraje współpracują, aby to osiągnąć - poinformowało w piątek polskie ministerstwo klimatu.

Niemcy objęły zakład w Schwedt sześciomiesięcznym zarządem powierniczym, powstrzymując się przed nacjonalizacją rafinerii i szukają sposobów na zaopatrzenie jej w ropę.

Polska i Niemcy obiecały wiosną, że spróbują zakończyć import rosyjskiej ropy przez północną nitką „Przyjaźni” do końca roku, ale Orlen pozostaje związany kontraktem z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatneft. Zgodnie z umową polska rafineria podała warunki zaopatrzenia dostaw w 2023 r., ale zostałyby wstrzymane, gdyby rurociąg został dotknięty sankcjami.

Koncern ograniczył już swoją zależność od rosyjskiej ropy do 30 proc. swojego zapotrzebowania, zastępując ją dostawami m.in. z Arabii Saudyjskiej i Norwegii.
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!
Pozostałe aktualności
Branża paliwowa w Polsce dobrze przygotowana na unijne sankcje dotyczące zakazu importu rosyjskich paliw

Branża paliwowa w Polsce dobrze przygotowana na unijne sankcje dotyczące zakazu importu rosyjskich paliw

5 lutego wchodzą w życie unijne sankcje obejmujące import rosyjskich paliw gotowych. Jest to odpowiedź na kontynuację działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Ukrainie. Celem embargo jest ograniczenie możliwości finansowania rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów.

Zysk Shella w 2022 roku przebił szacunki

Zysk Shella w 2022 roku przebił szacunki

Shell poinformował, że w 2022 roku osiągnął rekordowy zysk w wysokości 40 miliardów USD. Koncern energetyczny potwierdził, że na wynik i wysokie dywidendy pozwolił gwałtowny wzrost cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

ConocoPhillips także z rekordowym zyskiem

ConocoPhillips także z rekordowym zyskiem

Koncern ConocoPhillips poinformował w czwartek, że jego zysk wzrósł ponad dwukrotnie do 18,7 mld USD w 2022 r. To największy zysk, osiągnięty przez firmę od czasu wydzielenia działalności rafineryjnej w 2012 r.

Parlament Europejski wezwał UE do przyjęcia dziesiątego pakietu antyrosyjskich sankcji

Parlament Europejski wezwał UE do przyjęcia dziesiątego pakietu antyrosyjskich sankcji

W przededniu szczytu UE-Ukraina, w czwartek 2 lutego, Parlament Europejski przyjął na sesji plenarnej rezolucję, w której zaapelował do krajów Unii Europejskiej o jak najszybsze przyjęcie dziesiątego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

Co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import paliw z Rosji?

Co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import paliw z Rosji?

Na rynku europejskim brakuje podaży średnich destylatów i nie wiadomo jeszcze, co stanie się po wejściu w życie unijnych sankcji na import rosyjskich produktów naftowych - powiedział na konferencji prasowej szef Shell Wael Sawan, odpowiadając na pytanie, czy po 5 lutego Europa będzie miała wystarczającą ilość oleju napędowego.

Rosja zmniejszyła przerób ropy

Rosja zmniejszyła przerób ropy

Przerób ropy w Federacji Rosyjskiej w 2022 roku spadł o 3,5 proc. w stosunku do 2021 roku, do 276 mln ton - poinformował w materiałach Rosstat.