Shell Franczyza
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Nowe rozwiązania zamiast tarczy antyinflacyjnej

W trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd planuje zastąpić obniżki stawek VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej innym mechanizmem, który nie będzie budził sprzeciwu Unii Europejskiej.

Nowe rozwiązania zamiast tarczy antyinflacyjnej
Morawiecki dodał, że tarcza zostanie utrzymana, ale będzie miała inny kształt. Rząd chce zastąpić doczasowe rozwiązania innym mechanizmem obrony przed inflacją. Premier poinformował, że dopóki będzie to możliwe, to rząd chce utrzymać zerowe stawki VAT na żywność.

Premier wyjaśnił, że na stosowanie obniżek VAT rząd nie ma zgody ze strony Komisji Europejskiej, a wręcz są groźby, możliwych kar, jeżeli polski rząd nie wycofa się z dotychczasowych działań osłonowych.

Morawiecki powiedział, że jednym z mechanizmów jest zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych (obniżona stawka) w kwocie 693 zł za MWh powyżej 2.600 lub 3.000 kWh zużycia rocznego, a także zamrożone ceny na stosukowo niskim poziomie w porównaniu do poprzednich proponowanych cen, czyli 785 zł za MWh dla MŚP, szpitali i szkół.

Obecnie w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r. obowiązują obniżone stawki VAT: do 0 proc. VAT na żywność objętą wcześniej 5 proc. podatkiem, do 0 proc. na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą zamiast 8 proc., do 0 proc. VAT na gaz ziemny zamiast 23 proc., do 5 proc. VAT na energię elektryczną i cieplną zamiast 23 proc., do 8 proc. VAT na paliwa silnikowe zamiast 23 proc. W przypadku paliw dodatkowo dochodzi jeszcze obniżona akcyza do minimum na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energię elektryczną, zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, zwolnienie sprzedawców paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.
Tankuj na stacjach z logo HUZARA
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Badania „Przyszłość stacji paliw” zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw Moya, wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe mając na uwadze dobro środowiska oraz zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych. Aż 95% respondentów deklaruje, że na co dzień dba o środowisko, a 60 proc. ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za produkty ekologiczne. Badania posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia zachowań i oczekiwań konsumentów w związku z transformacją energetyczną transportu.

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Zgodnie z danymi ze źródeł branżowych i wyliczeniami agencji Reutera, rosyjskie zdolności rafineryjne w 2023 roku mają wzrosnąć o 29 proc., czyli o 5,976 mln ton, do 26,55 mln ton.

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek ustawę ograniczającą zdolność prezydenta USA Joe Bidena do uwalniania ropy ze strategicznych rezerw kraju. Za inicjatywą opowiedziało się 221 kongresmanów, przeciw - 205.

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Francuskie strajki, które miały trwać 48 godzin w elektrowniach jądrowych i rafineriach, zakończyły się po jednym dniu, a związek CGT przekazał, że pracownicy zdecydowali do przyłączenia się do strajku narodowego w najbliższy wtorek.

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

W sobotę w Duesseldorfie szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. Podkreśliła, że nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.