Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Handel paliwami będzie dalej uszczelniany

e-petrol.pl
2021-12-08 / 09:50
Handel paliwami będzie dalej uszczelniany

Resort finansów planuje wdrożyć kolejne rozwiązania uszczelniające obrót paliwami – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu podano.

Zmiany dotyczą systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

W zakresie systemu monitorowania i przewozu najistotniejsze to zmiany mają pozwolić na wprowadzenie do systemu prawnego obowiązku rejestracji miejsc dostarczenia paliwa napędowego (obecnie rejestrowane są wyłącznie miejsca dostarczenia paliwa opałowego), obowiązku przekazywania przez stacje paliw stanu liczników urządzeń pomiarowych/odmierzaczy z dystrybutorów, objęcie systemem SENT każdego przewozu paliwa (analogicznie jak w przypadku paliw opałowych - również do podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej i bez względu na ilość paliwa w przesyłce), oraz sankcje za nieprzestrzeganie projektowanych regulacji.

W obszarze prawa energetycznego, resort finansów chce wprowadzić obowiązek uzyskania koncesji kolejnych grup wyrobów, objęcie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nadzoru nad działalnością stacji zakładowych, rozlewu gazu do butli oraz rozszerzenie zakresu stosowania opłaty koncesyjnej.

Resort finansów podał, że uszczelnienie systemu dystrybucji benzyn i olejów napędowych pozwoli na prowadzenie tej działalności w podobnych warunkach istotnie wpływając na konkurencyjność. Przewidywany okres wdrożenia projektowanych rozwiązań ze względu na potrzebę dostosowania przedsiębiorców, do wprowadzania proponowanych zmian to minimum 6 miesięcy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.