Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Wzrosło zużycie paliw w Polsce

e-petrol.pl
2021-09-02 / 09:42
Wzrosło zużycie paliw w Polsce

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) po sześciu miesiącach 2021 r. wzrosło o 7 proc. rdr i wyniosło 15.558 tys. m sześc.

W materiałach analitycznych POPiHN napisał, że w II kwartale bieżącego roku wyniki konsumpcji paliw były już znacznie lepsze niż w II kwartale 2020 r i tym samym cały wynik I półrocza 2021 r. pokazał poziom znacznie przewyższający stan po 6 miesiącach ubiegłego roku.

W stosunku do I półrocza 2020 r. konsumpcja paliw płynnych w Polsce wzrosła o 6 proc., przy czym popyt na paliwa samochodowe był jeszcze o 1 punkt procentowy większy. POPiHN prognozuje, że druga połowa roku – pod warunkiem, że nie będzie nowych restrykcyjnych ograniczeń związanych z kolejną falą epidemii - powinna przynieść dobre wyniki sprzedaży i tym samym bilans dla całego roku powinien być porównywalny z rekordowy jak do tej pory 2019 r.

Oficjalna konsumpcja oleju napędowego w I półroczu 2021 r. była wyższa niż w I półroczu 2020 r. o 7 proc. Dostawy rynkowe w relacji r/r paliwa do silników wysokoprężnych wzrosły o 700 tys. m sześc. Zapotrzebowanie krajowe na olej napędowy wyniosło 10,3 mln m sześc., z czego 3,7 mln m sześc. pochodziło z importu.

Konsumpcja benzyn silnikowych wzrosła o 10 proc. i jest to zwyżka dynamiki w stosunku do I kwartału 2021 r. o 17 punktów procentowych. Kierowcy kupili ponad 3 mln m sześc. tego gatunku paliwa – o 288 tys. m sześc. powyżej wyniku z I półrocza 2020 r.

Lepszy od osiągniętego po 6 miesiącach 2020 r. był też w I półroczu br. popyt na gaz płynny LPG. Organizacja podała, że dynamika tego rynku była jednak mniejsza niż w przypadku benzyn silnikowych, czy oleju napędowego. Zapotrzebowanie na ten alternatywny dla benzyn produkt było o 4 proc. większe niż przed rokiem i wyniosło 2,2 mln m sześc.
Słowa kluczowe: konsumpcja paliw, POPiHN
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.