Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Terminal w Świnoujściu działa już pięć lat

e-petrol.pl
2021-06-16 / 09:45
Terminal w Świnoujściu działa już pięć lat

W czerwcu 2021 roku mija pięć lat od momentu, gdy należący do Gaz-System Terminal LNG w Świnoujściu odebrał pierwszy komercyjny ładunek skroplonego gazu ziemnego zamówiony przez PGNiG.

Wydarzenie to utorowało drogę dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw tego surowca do Polski. Po raz pierwszy możliwe stało się wówczas sprowadzanie w ilościach komercyjnych gazu innego niż rosyjski.

Pierwsza komercyjna dostawa LNG miała miejsce 17 czerwca 2016 roku. Gaz transportowano wówczas z Kataru. Niemal pięć lat później, 15 czerwca br. do terminalu w Świnoujściu przypłynął - również pochodzący od Qatargas - 130. ładunek skroplonego gazu ziemnego.

- Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu pozwala na import gazu z różnych kierunków, pomagając w dywersyfikacji, zmniejszeniu zależności od jednego dominującego dostawcy i zwiększeniu w ten sposób bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. W 2020 roku LNG stanowiło już ponad 25 proc. gazu importowanego do Polski - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG i dodał, że spólka będzie dalej rozwijać działalność w zakresie LNG. Dlatego zarezerwowała dodatkowe moce regazyfikacyjne w terminalu w Świnoujściu, a także podjęła decyzję o wyczarterowaniu dwóch gazowców do obsługi części kontraktów.

Obecnie terminal pozwala odbierać 5 mld metrów sześc. gazu rocznie. Po zakończeniu programu rozbudowy instalacji, który realizuje spółka Gaz-System, moce regazyfikacyjne obiektu dla potrzeb komercyjnych zwiększą się o ponad połowę.

W terminalu odebrano przez 5 lat ok. 10,6 mln ton zamówionego przez PGNiG gazu skroplonego, co po regazyfikacji odpowiada prawie 15 mld m sześc. gazu ziemnego. Większość ładunków pochodziła z Kataru i USA, kilkanaście z Norwegii, a pojedyncze z Nigerii oraz Trynidadu i Tobago.
Słowa kluczowe: terminal w Świnoujściu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.