Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Nowela ustawy o podatku akcyzowym wejdzie w życie w maju

e-petrol.pl
2021-04-16 / 09:37
Nowela ustawy o podatku akcyzowym wejdzie w życie w maju

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wejdzie w życie w maju tego roku - przypomina w czwartkowym komunikacie resort finansów i dodaje, że pakiet akcyzowy uszczelni system i pomoże wyeliminować nieprawidłowości dotyczące opodatkowania wyrobów akcyzowych, w tym oleju opałowego i paliwa żeglugowego.

Zdaniem Ministerstwa Finansów uszczelnienie systemu uzyskiwania oraz cofania zezwoleń akcyzowych znacznie utrudni uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi przez tzw. "słupy". Ustawa zawiera pakiet kilkunastu rozwiązań uszczelniających system podatku akcyzowego, które pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania uczciwie działających przedsiębiorców i znacznie utrudnią proceder firmom działającym w tzw. szarej strefie. Najważniejsze zmiany, które wprowadzi nowelizacja, to wdrożenie obowiązku składania elektronicznych deklaracji akcyzowych (z wyłączeniem tych, które są składane przez osoby fizyczne), ewidencji i innych dokumentacji w związku z obrotem wyrobami akcyzowymi.

Dzięki uszczelnieniu systemu poboru akcyzy w zakresie paliw opałowych łatwiejsze będzie zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych, np. w samochodach.  Wprowadzone zostanie też uszczelnienie system poboru akcyzy dotyczące paliw żeglugowych. Zmiany ograniczą oszustwa w zakresie paliwa zwolnionego z akcyzy na potrzeby statków śródlądowych i rybackich, które często jest wykorzystywane do innych pojazdów.

Zmiany wprowadza ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.