Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Lotos zanotował mniejszy zysk, akcjonariusze muszą liczyć się ze stratą

e-petrol.pl
2021-04-06 / 09:52
Lotos zanotował mniejszy zysk, akcjonariusze muszą liczyć się ze stratą

Oczyszczona EBITDA LIFO Grupy Lotos w 2020 roku spadła o 52,6 proc., do 1,36 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółka wyjaśniła, że spadek oczyszczonej EBITDA LIFO, czyli kluczowego z punktu widzenia oceny działalności miernika finansowego jest spowodowany znaczącym pogorszeniem się notowań surowców dla segmentu wydobywczego oraz niższych marż dla czterech głównych produktów segmentu produkcji i handlu (benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego, lekkiego oleju opałowego).

W ubiegłym roku przychody Lotosu spadły o 29,1 proc., do 20,9 mld zł wobec 29,5 mld zł rok wcześniej.

Strata EBIT w 2020 roku w przypadku spółki z Gdańska sięgnęła 1,4 mld zł wobec 1,97 mld zł zysku operacyjnego przed rokiem. Na wynik operacyjny składały się zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu w wysokości 260,6 mln zł, strata operacyjna segmentu wydobywczego -62,1 mln zł oraz korekty konsolidacyjne w wysokości -4,4 mln zł.

Lotos poinformował także o zanotowanej w 2020 r. stracie netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, która wyniosła 1,15 mld zł wobec 1,15 mld zł zysku przed rokiem.

W minionym roku Lotos miał jednak niskie koszty operacyjne - 21,4 mld zł, które były niższe o 22,5 proc. w ujęciu rok do roku.
Słowa kluczowe: Grupa Lotos, wyniki finansowe

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.