Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen przewiduje, że cena ropy naftowej wyniesie ok. 60 USD

e-petrol.pl
2021-03-02 / 09:32
Orlen przewiduje, że cena ropy naftowej wyniesie ok. 60 USD

W ocenie głównego ekonomisty PKN Orlen Adama Czyżewskiego, notowania ropy naftowej w horyzoncie najbliższych dwóch lat powinny utrzymywać się w granicach 60 USD za baryłkę, poinformował ISBnews.

Obecnie cena ropy Brent wynosi ok. 65 USD za baryłkę i według eksperta, już przy takiej cenie ropy wydobycie surowca w USA ponownie staje się opłacalne i może znacząco się zwiększyć, więc jeśli cena pójdzie wyżej, to rosnąca podaż zachwieje równowagą rynku i ponownie zepchnie notowania w dół. Czyżewski zaznaczył też, że ceny ropy powyżej 60 USD skłonią wiele krajów OPEC do zwiększenia eksportu.

W rozmowie z ISBnews ekonomista powiedział, że w perspektywie 2021-2022 roku, w scenariuszu bazowym, zakładającym sukces szczepień przeciwko COVID-19 i otwieranie gospodarek, prognozuje, że popyt będzie ożywał, a podaż będzie reagować na cenę powyżej 60 USD wzrostem, który sprawi, że surowiec potanieje i będzie kosztował poniżej 60 USD za baryłkę. Zdaniem Czyżewskiego w latach w 2021 i 2022 średnia cena ropy powinna oscylować wokół 60 USD/bbl.

Czyżewski powiedział też, że w opinii Orlenu średnie ceny paliw w kolejnych kwartałach nie muszą być wcale wyższe od poziomów cen paliw obserwowanych obecnie.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.