Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Dobra pogoda umożliwiła przeładunek ropy na Bałtyku

e-petrol.pl/fot. Grupa Lotos
2021-01-26 / 09:55
Dobra pogoda umożliwiła przeładunek ropy na Bałtyku

W miniony weekend na złożu B8 na Bałtyku odbyła się pierwsza w tym roku operacja przeładunku ropy na morzu pomiędzy zbiornikowcami, zwana operacją STS ("ship to ship") - informuje Grupa Lotos w komunikacie. W ciągu 16 godzin przepompowano prawie 19 tys. m sześc. surowca.

Grupa Lotos podała, że ropa wydobyta ze złoża B8 i magazynowana w tankowcu Apatyth została przepompowana na statek armatora norweskiego Songa Jade, którym popłynęła do Naftoportu na rozładunek do zbiorników Grupy Lotos W operacji wzięły udział 4 statki - wspomniane 2 zbiornikowce, statek ahts Bazalt, który stabilizował tankowce i trzymał je na holu oraz statek asystujący Kambr, który również zapewniał osłonę przeciwrozlewową.

Operacje STS wymagają dobrych warunków pogodowych o co szczególnie trudno w okresie jesienno-zimowym, ze względu na często występujące silne wiatry a także sztormy. W czasie takiego przeładunku prędkość wiatru nie może przekraczać 10 m/sek., a wysokość fali 2 m, zaś widzialność musi wynosić co najmniej 1 milę morską.
Operacje STS wykonuje się w Lotos Petrobaltic S.A. od 2014 roku. Wcześniej każde odpięcie tankowca po jego napełnieniu a następnie transport ropy do portu wiązało się ze wstrzymaniem produkcji na złożu prawie na dwie doby. Przeładunek "ship to ship" nie tylko nie wstrzymuje wydobycia, dodatkowo unika się dzięki niemu także spadku wydajności i trudnego procesu ponownego rozruchu złoża.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.