Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

PGNiG zapłaciło ponad miliard złotych podatku

e-petrol.pl
2020-07-22 / 09:49
PGNiG zapłaciło ponad miliard złotych podatku

W lipcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapłaciło ponad 1,1 mld zł zaliczki na podatek CIT. Tak rekordowy poziom wpłaty podatku to efekt wygranego przez spółkę arbitrażu o ceny gazu w kontrakcie jamalskim.

Kwota zaliczki od Podatkowej Grupy Kapitałowej PGNiG to rezultat głównie rozliczenia nadpłaty za dostawy gazu w latach 2014-2020 pomiędzy PGNiG i Gazpromem. Należności Gazpromu z tytułu tych dostaw zostały ponownie przeliczone zgodnie z nową formułą cenową określoną w wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 roku. W efekcie rozliczenia, PGNiG SA uzyskało 1,5 mld dolarów (ok. 6 mld złotych).

- To prawdopodobnie najwyższa zaliczka w historii poboru CIT w Polsce. Ponad miliard złotych podatku, który zapłaciliśmy po otrzymaniu ok. 6 mld złotych od Gazpromu, zasili budżet państwa i tą drogą sfinansuje wydatki na m.in. edukację, ochronę zdrowia czy budowę dróg - powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG i dodał, że płatności PGNiG z tytułu CIT zasilają również budżety jednostek samorządu terytorialnego - nie tylko w Warszawie, ale w innych miastach, gdzie mieszczą się siedziby spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową PGNiG, np. te, gdzie zlokalizowane kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego oraz magazyny gazu.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.