Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Start budowy instalacji visbreakingu

e-petrol.pl
2020-07-07 / 09:24
Start budowy instalacji visbreakingu

PKN Orlen rozpoczął budowę instalacji visbreakingu w rafinerii w Płocku. Dzięki inwestycji o wartości około 1 mld zł zakład znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego, podała spółka.

Instalacja visbreakingu pozwoli wytwarzać więcej produktów wysokomarżowych, a tym samym w szybkim tempie generować wyższe zyski. Wzmocni to pozycję PKN Orlen na konkurencyjnym, międzynarodowym rynku paliwowym. Po zakończeniu inwestycji pod koniec 2022 roku, EBITDA koncernu ma wzrosnąć nawet o 415 mln zł rocznie.
Prace inwestycyjne związane z instalacją visbreakingu zakończą się za 30 miesięcy - produkcja z tej instalacji powinna ruszyć jeszcze w grudniu 2022 roku. Równolegle będzie realizowana infrastruktura podłączenia visbreakingu do reszty rafinerii.

W instalacji pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe - benzynę i olej napędowy. Oznacza to, że rafineria będzie mogła prowadzić jeszcze bardziej pogłębiony przerób ropy naftowej, a tym samym uzyskiwać większe o kilka punktów procentowych ilości paliw z baryłki niż dotychczas.

Według szacunków PKN Orlen, łącznie po zakończeniu wszystkich inwestycji, które realizowane są w rafinerii w Płocku, czyli po 2022 roku, zysk operacyjny EBITDA koncernu wzrośnie o ponad 600 mln zł rocznie.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.