Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Odpływa ostatni tankowiec z zanieczyszczoną rosyjską ropą

e-petrol.pl
2019-06-13 / 09:43
Odpływa ostatni tankowiec z zanieczyszczoną rosyjską ropą

Od chwili wstrzymania przez PERN odbioru dostaw rosyjskiej ropy z białoruskiego sytemu przesyłowego do Gdańska przypłynęło nawet 17 tankowców z zanieczyszczoną ropą. W najbliższych dniach na Litwę odpłynie z Gdańska ostatni statek, który ma na pokładzie taki surowiec.

Polskie koncerny naftowe po tym jak w kwietniu wstrzymano odbiór ropy z Białorusi podjęły decyzje o rozpoczęciu zwiększonych dostaw drogą morską przez gdański Naftoport. Nie uchroniło ich to jednak przed zanieczyszczonym surowcem. Wysokie stężenie zanieczyszczeń w surowcu na tankowcach spowodowało, że nie mógł on zostać przepompowany. W efekcie przez półtora miesiąca na wodach Zatoki Gdańskiej stał m.in. statek „Mendeleev Prospect” - nie wpłynął on do Naftoportu, bo na jego rozładunek nie zgodził się PERN obawiając się, że zanieczyszczony surowiec może uszkodzić instalacje.

Dziś już wiadomo, że statek w najbliższych dniach odpłynie z Polski, a ładunek trafi do spółki Orlenu na Litwie, gdzie zostanie przerobiony. Najprawdopodobniej za pomocą zmieszania tej ropy z surowcem niezanieczyszczonym w odpowiednich proporcjach.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu