Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Orlen reaguje na teksty o zanieczyszczonej ropie i odszkodowaniu

e-petrol.pl
2019-06-12 / 09:57
Orlen reaguje na teksty o zanieczyszczonej ropie i odszkodowaniu

Wtorkowa „Gazeta Wyborcza” podała, że kosztem kilkudziesięciu milionów dolarów Orlen kupił tankowiec rosyjskiej ropy, wiedząc, iż jest drastycznie zanieczyszczona. W opublikowanych oświadczeniach koncern zaprzecza, jakoby wiedział o zanieczyszczeniu ropy i odnosi się do poruszonych przez dziennik kwestii wysokości odszkodowania za dostarczony surowiec.

Po publikacji w gazecie Orlen zareagował na artykuł dotyczący zakupu tankowca z rosyjską ropą, która okazała się być zanieczyszczona.

„Cały artykuł zawiera spekulacje i wprowadza opinię publiczną i inwestorów w błąd” – napisano w oświadczeniu firmy. Koncern dodał, że wbrew sugestiom autora tekstu, rafineria, tak jak i większość odbiorców, nie posiadała wiedzy o zanieczyszczonej ropie.

Transakcja zakontraktowania tankowca Mendeleev Prospect odbyła się 5 kwietnia 2019 r., czyli na kilka tygodni przed poinformowaniem przez PERN o zamknięciu rurociągu „Przyjaźń”. Orlen dodał, że nie jest prawdą, że ropa na tankowcu Mendeleev Prospect nie spełnia normy GOST, bowiem  norma ta dotyczy wyłącznie jakości ropy dostarczanej rurociągami.

W oświadczeniu Orlen napisał, że problem jakości surowca dotyczy wszystkich firm, które zakontraktowały i odebrały w kwietniu br. ropę od Rosjan. Tankowców z zanieczyszczoną ropą było kilkanaście. PKN oświadczył także, że nie dopuści do generowania jakichkolwiek strat w związku z ropą na tankowcu Mendeleev Prospect.

W kolejnym komunikacie Orlen odniósł się też tekstu opublikowanego w serwisie wyborcza.pl pt. „Orlen chce groszowych odszkodowań za brudną ropę z Rosji”. Zdaniem koncernu artykuł zawiera spekulacje i wprowadza opinię publiczną oraz inwestorów w błąd. PKN oświadczył, że obecnie analizuje i szacuje koszty i potencjalne straty wynikające z sytuacji zamknięcia rurociągu „Przyjaźń” przez PERN w dniu 24 kwietnia 2019 r. Po zamknięciu bilansu kosztów i strat koncern przedłoży do dostawców konkretną wartość odszkodowań czy rekompensat za dostawy zanieczyszczonej ropy.   
Sprawdź ofertę franczyzową SHELL

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu