Live Chat Software

W Europie przybędzie ładowarek

e-petrol.pl
2017-11-10 / 09:37
W Europie przybędzie ładowarek

Konsorcjum NEXT-E, w skład którego wchodzi m.in. MOL, zbuduje sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej - podał MOL w komunikacie prasowym.

W materiale napisano, że powstaną 222 szybkie (50kW) oraz 30 ultra-szybkich (150-300 kW) stacji ładowania wzdłuż najważniejszych szlaków drogowych transeuropejskiej sieci transportowej. Sieć NEXT-E ma być kompatybilna w ramach współpracujących krajów, ale też z sieciami funkcjonującymi w krajach Europy Zachodniej. Sieć NEXT-E obejmie swoim zasięgiem Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię, Chorwację i Rumunię. Pierwsze szybkie stacje ładowania pojawią się przy wschodnioeuropejskich trasach w 2018 r.

W skład konsorcjum, poza grupą MOL, wchodzą: E.ON Group (poprzez swoje spółki na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech oraz w Rumunii), Hrvatska elektroprivreda w Chorwacji oraz PETROL (w Słowenii i Chorwacji), a także koncerny samochodowe Nissan i BMW.

Ładowarek przybędzie też w Europie Zachodniej. Niemiecki koncern energetyczny EON i duński Clever zbudują sieć stacji szybkiego ładowania aut elektrycznych wzdłuż europejskich autostrad. Projekt przewiduje budowę początkowo 180 stacji między Norwegią i Włochami. Pierwsze mają zostać otwarte jeszcze przed latem przyszłego roku w Niemczech i Danii. Kolejne będą budowane w odległości co najmniej 180 km od siebie i mają pozwalać na przejechanie kontynentu.

Niedawno Volkswagen, BMW i Daimler, właściciel Mercedes-Benz, połączyły siły i zapowiedziały budowę sieci ok. 400 stacji ładowania aut elektrycznych do końca dekady.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.