Forum Paliw Gazowych 26-27 kwietnia 2023 r.

UNIMOT GAZ pozyskał środki na inwestycje gazowe

W ostatnich dniach UNIMOT GAZ pozyskał kapitał w wysokości 6,5 mln zł. Środki pozyskane od jednego z akcjonariuszy Spółka przeznaczy na kolejne inwestycje związane z tworzeniem i rozbudową sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego.

UNIMOT GAZ pozyskał środki na inwestycje gazowe
- W świetle zamierzeń utworzenia na bazie Spółki Celowej sprawnie działającego przedsiębiorstwa gazowniczego, o szerokim profilu, jest to bardzo pożądane działanie – komentuje Bogusław Satława, Prezes Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – Dodatkowe finansowanie ułatwi Spółce dokonywanie następnych inwestycji, co z kolei przełoży się na szybszą realizację ww. celu.

Istotą realizowanego przez UNIMOT GAZ S.A. projektu jest intensyfikacja sprzedaży gazu ziemnego przez obrót i dystrybucję paliwa gazowego dzięki akwizycji, budowie i rozbudowie własnych sieci dystrybucyjnych na niezgazyfikowanych terenach. Projekt ten zakłada akwizycję gazociągu średniego ciśnienia, zaopatrywanego z sieci przesyłowej, zlokalizowanego w jednej z gmin województwa mazowieckiego, a następnie jego dalszą rozbudowę.

W nieodległej przyszłości przewidywany jest zakup i rozbudowa lokalnej sieci dystrybucyjnej, dedykowanej dla gazu wysokometanowego, zlokalizowanej w tym samym regionie. Pozyskane właśnie środki, wraz z wkładem własnym, pozwolą na rozbudowę tejże sieci do docelowej długości ok. 120 km. W ramach prac przygotowawczych zaprojektowano już ponad 87 km gazociągu dosyłowego, z czego na 84 km uzyskano prawomocne pozwolenia na budowę. Pozostałe części projektu (ok. 33 km) są obecnie na etapie projektowania, uzgodnień, uzyskiwania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz aktualizacji map geodezyjnych do celów projektowych. Szacuje się, że prace przygotowawcze powinny zostać zakończone do końca br.

- Połączenie naszych sił z partnerem biznesowym pozwala na rozpoczęcie robót budowlanych na zaprojektowanych już odcinkach i sukcesywne oddawanie ich do użytku – wyjaśnia Bogusław Satława. – Planujemy zakończyć projekt z końcem przyszłego roku, co oznacza konieczność wybudowania i uruchomienia całej docelowej sieci oraz rozpoczęcie sprzedaży paliwa gazowego dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw oraz obiektów użyteczności publicznej.

Nasze przedsięwzięcie wpisuje się w szeroko rozumianą politykę proekologiczną, pozwalając na zastąpienie tradycyjnych paliw kopalnych tzw. błękitnym paliwem, o zerowej emisji siarki i cząstek stałych – dodaje Prezes Satława.

Pozyskane przez Spółkę środki, wraz z wkładem własnym w postaci istniejących już aktywów, jak również wcześniej podjęte działania, polegające na budowie instalacji skraplania gazu ziemnego, pozwolą na osiągnięcie docelowej sprzedaży gazu wysokometanowego na poziomie co najmniej 12 mln m3 - nie licząc gazu zużytego do produkcji LNG.
Pozostałe aktualności
Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

PKN Orlen w czwartek na Twitterze podał, że w Trewirze uruchomiono już dziesiątą w Niemczech stację paliw z szyldem Orlen.

Rekord eksportu ropy z Iranu

Rekord eksportu ropy z Iranu

Eksport ropy z Iranu wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat, przekraczając w zeszłym miesiącu 1,3 miliona baryłek dziennie. Poinformował o tym irański minister gospodarki i finansów Ehsan Khanduzi.

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Stanom Zjednoczonym potrzebne będzie kilka lat, aby uzupełnić strategiczne rezerwy ropy naftowej, które uległy zmniejszeniu w wyniku interwencji surowcowych — powiedziała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

Akcja protestacyjna, która zakłóciła pracę francuskich rafinerii, spowodowała, że niektórym stacjom benzynowym brakuje paliwa. Protesty uderzyły także w terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), dostawy energii i konserwację reaktorów jądrowych. Francuskie lotniska także już zaczynają obawiać się o zapasy paliwa lotniczego.

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

PKN Orlen podał w komunikacie, że jego spółka Orlen Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy pierwszych małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce.

Pełne magazyny diesla w Azji

Pełne magazyny diesla w Azji

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły zapasy azjatyckiego oleju napędowego, ponieważ tamtejsze rafinerie nie są w stanie eksportować go na rynki położone na wschód od Suezu, dodatkowo mają też mniejsze możliwości eksportu paliwa do Afryki, bowiem muszą tam konkurować z dostawami z Rosji.