Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Warter Aviation uruchamia kolejną, jedenastą stację paliw na lotnisku

Na lotnisku w Krośnie będą dostępne trzy rodzaje paliw: benzyna lotnicza Avgas 100LL, benzyna lotnicza AKI93 i paliwo lotnicze JET A-1. Tankowanie jest możliwe w systemie 24/7 dla osób mających karty flotowe Warter Aviation (współpracują z tankomatami), ale w ofercie znajduje się także zakup paliwa online.

– Systematycznie staramy się rozwijać naszą sieć sprzedaży, tak aby w perspektywie kolejnych lat sieć naszych stacji zdecydowanie mocniej i szerzej pokryła polskie lotniska i lądowiska. Być może – choć to odległa perspektywa – pojawimy się także poza Polską, już nie tylko jako dostawca paliw, ale także operator – wyjaśnia Wojciech Okine z zarządu spółki Warter Fuels SA.

Warto zauważyć, że według najnowszych danych w pierwszej połowie tego roku w naszym kraju zarejestrowanych było już 575 samolotów ultralekkich, 1338 samolotów o napędzie śmigłowym/turbośmigłowym (z wyłączeniem tych przeznaczonych do regularnego transportu lotniczego) oraz 319 śmigłowców. 

– To więcej niż rok wcześniej, chociaż nadal są to dane niepełne, ponieważ sporo naszych pilotów ma samoloty zarejestrowane w innych krajach. Przy czym te maszyny również lądują w naszym kraju i wtedy część z nich na pewno korzysta w możliwości tankowania – zauważa Wojciech Okine.

Tankomaty i dystrybutory umożliwiające tankowanie benzyny lotniczej Avgas 100LL znajdują się już na 11 lotniskach: Aeroklubu Elbląskiego, Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, Aeroklubu Lubelskiego, Aeroklubu Radomskiego, Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, Aeroklubu Zagłębia Miedziowego, Aeroklubu Nowy Targ, Aeroklubu Wrocławskiego, Suwalskiej Szkoły Lotniczej  a teraz także na lotnisku w Krośnie.

 – Od wielu lat dostarczamy najwyższej jakości benzyny lotnicze do odbiorców na całym świecie. To paliwa przeznaczone do najpopularniejszych silników tłokowych, jakie używane są w lotnictwie turystycznym, sportowym i biznesowym. Jednocześnie systematycznie rozwijamy technologie produkcji paliw, tak aby dostosowywać je do zmieniających się oczekiwań pilotów i wymagań ochrony środowiska – podkreśla Wojciech Okine.

Odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania pilotów było wprowadzenie do sprzedaży benzyny lotniczej AKI93. Paliwo to nie zawiera ołowiu ani związków tlenowych, tj. alkoholi, eterów. Zostało opracowane jako alternatywa dla tradycyjnych benzyn silnikowych, w których występują związki tlenowe. Ponadto cechuje się korzystną relacją jakości do ceny. Jest w pełni przystosowane do napędu samolotów ultralekkich, a ze względu na bardzo niską zawartość olefin – odporne na utlenianie, co gwarantuje długi okres magazynowania.

-  Warto również dodać, że kupując benzynę lotniczą AKI 93, mamy możliwość nabycia jej bez akcyzy, a to robi dużą różnicę w cenie – przypomina – stwierdził Jacek Wensławowski, dyrektor ds. operacyjnych w Warter Fuels SA. Krótko wyjaśniając: tzw. paliwo bezakcyzowe mogą kupić podmioty świadczące usługi z użyciem statków powietrznych na potrzeby lotów szkoleniowych według certyfikatu ATO/DTO, przewozu osób i mienia w ramach AOC oraz wszelkich lotów specjalnych, włączając w to loty lotnictwa państwowego.

Widzimy potencjał rynku, zauważamy rosnącą liczbę maszyn i dostosowujemy do tego swoje rynkowe zamierzenia. Na Krośnie i 11 stacjach nie kończą się nasze plany – dodaje Jacek Wensławowski. – Szukamy nowych możliwości rozwoju i prowadzimy intensywne rozmowy z zarządami kolejnych lotnisk. W grę wchodzą różne rozwiązania, nie tylko budowa i prowadzenie własnych stacji paliw. Dodam też, że nasze plany nie ograniczają się tylko do Polski – podsumował.

Warto dodać, że benzyny Avgas, oferowane przez Warter Fuels, mają certyfikaty wydane przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i są produkowane zgodnie z międzynarodowymi normami ASTM oraz Def Stan.


Więcej w kategorii

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

W dniach 19-20 marca w Warszawie odbędzie się Kongres Paliwowy 2025 – jedno z najważniejszych wydarzeń branży paliwowo-energetycznej w Europie. Organizowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zgromadzi liderów branży, decydentów politycznych oraz ekspertów, którzy i odpowiedzą na pytanie: czy Zielony

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe
Pozostałe aktualności
Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Producent biopaliw Neste spodziewa się ograniczonego wpływu ceł

Producent biopaliw Neste spodziewa się ograniczonego wpływu ceł

Amerykańskie cła będą miały jedynie ograniczony wpływ na działalność Neste - podała spółka w komunikacie. Ostrzegła jednak przed ciągłą nadpodażą paliw odnawialnych i zmiennością rynku.

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Armatorzy z Grecji powracają na rosyjski rynek ropy Urals, gdyż ceny na nim spadają poniżej pułapu cenowego wynoszącego 60 USD za baryłkę. Dzięki temu mogą oni świadczyć usługi transportowe i ubezpieczeniowe, przestrzegając jednocześnie sankcji, podała agencja Reutera, powołując się na trzy źródła handlowe.

Orlen szuka doradców do pozyskiwania funduszy z programów Komisji Europejskiej

Orlen szuka doradców do pozyskiwania funduszy z programów Komisji Europejskiej

Orlen ogłosił postępowanie na wybór doradców, którzy będą wspierać koncern i jego spółki w pozyskiwaniu bezzwrotnego i zwrotnego finansowania z programów Komisji Europejskiej. Oferty można składać do 12 maja 2025 roku.

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje w obliczu spadających cen surowca oraz rosnących kosztów operacyjnych.