Czy Bruksela skaże silniki spalinowe na śmierć?
2021-07-13 09:57 | POPiHN/SDCMKomisja Europejska ogłosi 14 lipca nowe limity emisji CO2 dla pojazdów. Według kuluarowych plotek rozważany jest radykalny scenariusz przewidujący redukcję o 60 proc. dla nowych samochodów do 2030 roku i o 100 proc. do 2035. Byłby to wyrok śmierci wydany na silniki spalinowe, a koszty społeczne tej decyzji będą gigantyczne – ostrzega Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).
Przemysł nie jest gotowy
Jak to wszystko ma się odbyć, jakie będą konsekwencje gospodarcze i społeczne takiej decyzji – oto pytania, na które nikt jeszcze nie udzielił odpowiedzi. Z całą pewnością wiadomo, że byłoby to prawdziwe trzęsienie ziemi, a straty choć trudne do oszacowania, będą z pewnością olbrzymie. Przestawienie przemysłu w całości na tory elektromobilności kosztować będzie kolosalne pieniądze, jakimi przedsiębiorstwa nie dysponują. A im mniej czasu dostaną na przeprowadzenie takiej transformacji, tym koszty będą wyższe.
– Wprowadzenie w życie najbardziej radykalnego z rozpatrywanych scenariuszy byłoby prawdziwą katastrofą dla całego europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, w tym również polskich fabryk. W Polsce produkowane są zarówno kompletne jednostki napędowe, ale również szereg komponentów: tłoki, tuleje cylindrowe, zawory, panewki itd. Cała ta produkcja, która ma często kilkudziesięcioletnie tradycje i reprezentuje najwyższy światowy poziom, musiałaby ulec likwidacji. Przestawienie zakładów w tak krótkim czasie na produkcję związaną z technologią elektromobilności jest zwyczajnie niemożliwe. Trzeba więc powiedzieć jasno: ludzie stracą pracę i to zarówno ci, którzy pracowali bezpośrednio przy produkcji, jak również pracownicy firm działających w gospodarczym ekosystemie, który stworzył się wokół zakładów produkcyjnych – tłumaczy Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający SDCM.
Europejski Instytut Związków Zawodowych ETUI podaje dane, które pokazują możliwe konsekwencje zaostrzenia norm w najostrzejszym wariancie. Transformacja energetyczna i całkowite odejście od węgla, które uznawane jest za krok niezbędny, ale bardzo kosztowny, dotknie 0,015 proc. miejsc pracy w Europie. Tymczasem branża motoryzacyjna zatrudnia aż 6 proc. europejskich pracowników. Spośród 3,9 mln osób zatrudnionych w sektorze motoryzacyjnym blisko milion pracuje przy produkcji związanej z konwencjonalnymi układami napędowymi. Ludzie ci będą musieli się przekwalifikować, uzyskać zupełnie nowe umiejętności, co wymaga nie tylko znacznych nakładów finansowych, ale i czasu.
Infrastruktura dopiero w planach
Komunikacyjnie wykluczeni
Następną ważną kwestią, której jak się wydaje, nie bierze pod uwagę Komisja Europejska, jest siła nabywcza społeczeństw poszczególnych państw członkowskich. O ile można sobie wyobrazić szybkie upowszechnienie elektromobilności w najzamożniejszych krajach, o tyle w tych, które są na dorobku jest to zupełnie nierealne.
Więcej w kategorii
XIII konferencja Krajowej Izby Biopaliw "Biopaliwa transportowe"
Szerokie spojrzenie na obszar paliw odnawialnych w transporcie z krajowej i europejskiej perspektywy - tak w skrócie można podsumować XIII edycję konferencji organizowanej przez Krajową Izbę Biopaliw, która odbyła się w dniach 25-26 września w Ostródzie.
2024-09-27 10:03 | Szkolenia i konferencje
Orlen przeznaczył 35 mln zł na walkę ze skutkami powodzi
Grupa Orlen uruchomiła specjalny program „Jesteśmy razem", na który dotąd przekazała 35 mln zł. Środki te m.in. finansują paliwo dla służb walczących z powodzią, pozwalają na usuwanie jej skutków oraz wsparcie poszkodowanych przez klęskę żywiołową.
2024-09-27 09:51 | Centrum Prasowe
Paliwa Warter Racing zastąpią benzyny Gulf
Przez ostatnie pięć lat polska spółka Warter Fuels była jedynym producentem i dystrybutorem paliw Gulf w Europie. Po sukcesie, jakim okazała się produkowana dla jednej z największych sieci stacji paliw benzyna 100-oktanowa, polski producent podjął decyzję o rozwijaniu własnej marki paliw rajdowych. Wkrótce do odbiorców z blisko 120
2024-09-02 08:55 | Centrum Prasowe
Polecamy
Zapasy obowiązkowe paliw trafiły na rynek
Problemy techniczne rafinerii w Płocku i zwiększony popyt na paliwa w kraju spowodowały, że w trzecim i czwartym kwartale 2023 r., aby zaspokoić potrzeby rynku, Orlen skorzystał z zapasów obowiązkowych.
2024-11-06 / 09:55 | Z kraju
Unimot szacuje wyniki za trzeci kwartał 2024 r.
Grupa Unimot opublikowała skonsolidowane szacunki wyników finansowych za III kwartał 2024 roku, które wskazują na znaczący wzrost rentowności i stabilność finansową firmy.
2024-11-06 / 09:37 | Z kraju
Port Gdańsk przeładuje więcej paliw
Choć po trzech kwartałach 2024 r. przeładunki w gdańskich terminalach nieco spadły, to władze Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) spodziewają się wzrostu, szczególnie w segmencie paliw płynnych oraz kontenerów.
2024-11-05 / 09:44 | Z kraju
Pozostałe aktualności
Rosyjskia ropa trafia do Europy
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych - OLAF, wszczął dochodzenie w sprawie luki prawnej pozwalającej takim krajom jak Turcja eksportować do UE objętą sankcjami rosyjską ropę naftową pod inną nazwą, twierdzą dwie osoby zaznajomione ze sprawą.
2024-11-06 / 09:53 | Ze świata
Pożar w rafinerii naftowej Tupras
Pożar, który wybuchł na terenie największej tureckiej rafinerii Tupras w północno-zachodniej części kraju, spowodował lekkie obrażenia u 12 osób, poinformowała firma we wtorek.
2024-11-06 / 09:51 | Ze świata
Shell przekształca niemiecką rafinerię
Shell szykuje się do reorganizacji w swojej największej niemieckiej rafinerii - Rheinland, przestawiając skoncentrowany na przerobie ropy naftowej zakład Wesseling w fabrykę olejów bazowych.
2024-11-06 / 09:49 | Ze świata
Rosja zmniejszyła eksport ropy w ciągu tygodnia
W ubiegłym tygodniu eksport ropy z Federacji Rosyjskiej wyraźnie spadł. Porty w Murmańsku i Noworosyjsku wstrzymały wysyłanie ropy na eksport, a rafinerie w Rosji przechodzą remonty
2024-11-06 / 09:46 | Ze Wschodu
Trwa strajk w rafinerii American Marathon Oil w Detroit
Już drugi miesiąc Marathon nie może osiągnąć porozumienia z kierowcami w swojej rafinerii w Detroit.
2024-11-06 / 09:44 | Ze świata
Wielka Brytania stawia na transparentność cen paliw
Rząd Wielkiej Brytanii planuje wprowadzenie otwartego systemu danych dotyczących cen paliw drogowych, wymagającego od operatorów stacji benzynowych udostępniania szczegółów wszelkich zmian cen, niemal w czasie rzeczywistym.
2024-11-06 / 09:42 | Ze świata