MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Branża paliwowa – sytuacja w czasie kryzysu epidemicznego

Branża paliwowa odczuwa skutki epidemii i wprowadzonych obostrzeń. Po początkowych spadkach sprzedaży sytuacja sektora się ustabilizowała. Wstępny plan odmrażania gospodarki pozwala spoglądać w przyszłość z optymizmem.

Branża paliwowa – sytuacja w czasie kryzysu epidemicznego
Komentarz rynkowy Anwim S.A., którego udzielił Filip Puchalski, dyrektor ds. operacyjnych Moya, członek zarządu Anwim S.A.

- Jako branża nauczyliśmy się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Działamy, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa zarówno na stacjach, jak i w pracy administracyjnej. Spodziewamy się, że pomimo systematycznego zmniejszania obostrzeń, część z obecnych zasad bezpieczeństwa zostanie z nami na dłużej. Cały sektor paliwowy w Polsce działa solidarnie. Wzajemnie wspieramy się, wymieniamy doświadczenia, staramy wprowadzić na stacjach najlepsze praktyki. Jesteśmy świadomi, jak istotna z punktu widzenia całej gospodarki jest sprzedaż paliw.

W wyniku wprowadzonych obostrzeń średnie spadki sprzedaży paliw, według danych GUS za marzec, wynoszą 12,5% r/r. Widzimy wyraźne rozróżnienie między stacjami miejskimi, a tymi położonymi w mniejszych miejscowościach. Większe spadki zwykle zdarzają się w dużych ośrodkach, czyli tam, gdzie bardziej popularna i przede wszystkim możliwa jest praca zdalna. To z pewnością jeden z powodów, w wyniku którego ludzie zdecydowanie mniej poruszają się po miastach. Weszliśmy też w okres większej aktywności pracowników sektora rolnego, co zauważamy na stacjach paliw zlokalizowanych poza dużymi ośrodkami.
Jeżeli chodzi o produkty pozapaliwowe, w ramach branży odczuliśmy spadki w sprzedaży gastronomii. Wynika to przede wszystkim z tego, że ludzie mniej się przemieszczają, a będąc na stacji paliw, starają się jak najszybciej zrealizować płatność za paliwo, by nie przebywać w obiekcie dłużej, niż jest to absolutnie konieczne. Widzimy, że asortyment produktów gastronomicznych na stacjach większości sieci w Polsce został znacznie zredukowany.

Co ciekawe, w przypadku sprzedaży sklepowej zanotowaliśmy spory, bo aż 20 proc. wzrost r/r. Jest to związane m.in. z wprowadzeniem do oferty na większości stacji asortymentu środków ochronnych, czyli płynów, żeli odkażających, maseczek higienicznych czy jednorazowych rękawiczek. Drugim czynnikiem generującym naszym zdaniem wzrosty może być ładna pogoda, która sprzyja kupowaniu przez klientów choćby napojów.

Niskie ceny paliw nie pobudzają wolumenów, ponieważ ograniczenia w poruszaniu są wciąż obowiązujące, a ludzie praktykują pracę zdalną. Obserwujemy, że popyt na paliwa wciąż jest niski. Natomiast korzystne ceny hurtowe pozwalają poszczególnym stacjom nieco zrekompensować straty wynikające z niskich obrotów.

Spodziewamy się, że plan odmrażania gospodarki z czasem będzie pobudzał sprzedaż na stacjach paliw. Jesteśmy świadomi, że sytuacja jest dynamiczna i wiele może się zmienić, ale obecnie jesteśmy świadkami stabilizacji. Od ok. dwóch tygodni obroty są na stałym poziomie. Wierzymy, że w okolicach lipca zaczniemy odbudowywać sprzedaż. Jeśli jesienią nie będzie silnego nawrotu epidemii w kraju, do końca roku spodziewamy się wrócić do punktu wyjściowego. Sądzimy także, że w nadchodzące wakacje znacznie mniej osób zdecyduje się na wyjazdy zagraniczne, spędzając swoje urlopy w kraju. Ten fakt może być dodatkowym czynnikiem poprawiającym wyniki sprzedaży.

Dziś jesteśmy pełni optymizmu. Jako Anwim S.A. realizujemy swoją długoterminową strategię rozwoju, działamy zgodnie z przyjętymi planami.
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!
Pozostałe aktualności
Miliarderzy inwestują w ropę

Miliarderzy inwestują w ropę

Miliarder Carlos Slim kupuje udziały w dużym polu naftowym Zama w Meksyku od amerykańskiej firmy Talos Energy Inc., która była w konflikcie z narodową firmą Pemex.

Seul ponownie kupuje rosyjską benzynę

Seul ponownie kupuje rosyjską benzynę

Odradza się eksport rosyjskiej benzyny do Korei Południowej: dane firmy Kpler pokazują, że w maju Seulowi udało się sprowadzić bezpośrednio z Rosji 160 tys. ton paliwa, podaje agencja Bloomberg.

W Andrychowie powstaje nowa stacja paliw z myjnią

W Andrychowie powstaje nowa stacja paliw z myjnią

Pod koniec ub. roku przy centrum handlowym w Andrychowie przy ul. Biała Droga otwarta została nowa stacja Orlen, ale w mieście konkurencja paliwowa ma się jeszcze zwiększyć.

Aker BP odkrywa duże pole naftowe u wybrzeży Norwegii

Aker BP odkrywa duże pole naftowe u wybrzeży Norwegii

Wyniki wiercenia otworu poszukiwawczego Ost Frigg Beta/Epsilon na Morzu Północnym przerosły oczekiwania geologów spółki. Według wstępnych szacunków odkryte złoże zawiera od 40 do 90 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Rosja będzie przestrzegać decyzji podjętych w ramach OPEC+

Rosja będzie przestrzegać decyzji podjętych w ramach OPEC+

Przed zaplanowanym na 4 czerwca spotkaniem OPEC+ wicepremier Aleksander Nowak stara się jak najdobitniej wyrazić stanowisko Rosji.

Rosja straciła europejski rynek diesla

Rosja straciła europejski rynek diesla

Unia była w stanie z łatwością zastąpić dostawy oleju napędowego z Rosji paliwem od innych dostawców – czytamy w tekście dziennika „Rzeczpospolita”.