Artykuł sponsorowany

Latvijas Propana Gaze - "polski port" w Rydze: strategiczny hub dostaw amerykańskiego LPG

Terminal Latvijas Propana Gaze stał się strategicznym węzłem logistycznym, zapewniającym dostawy amerykańskiego LPG do UE. Firma co miesiąc dostarcza drogą morską z USA do 33 tys. ton propanu na swój terminal w Rydze, który po gruntownej modernizacji jest w stanie przyjmować statki klasy Medium Gas Carriers (MGC) o ładowności 22 tys. ton LPG, załadowywać 2400 ton LPG na dobę i zapewniać stabilną obsługę załadunkową przez cały rok. Wolumen dostaw w 2026 roku wyniesie 400 tysięcy ton LPG. Główne rynki zbytu to kraje bałtyckie, Polska i Ukraina.

Z terminalu w Rydze LPG sprzedawany jest na bazie FCA Riga z załadunkiem na transport samochodowy kupującego. Dobowa wydajność terminalu w Rydze wynosi 120 cystern na dobę w trybie 24/7. Terminal jest maksymalnie zautomatyzowany, posiada 8 stanowisk nalewczych, elektroniczny system zgłoszeń, a załadunek jednego samochodu trwa około 60 minut.

Dla polskich partnerów, zwłaszcza w północno-wschodnich regionach kraju, terminal w Rydze stał się pełnoprawną alternatywą dla krajowych portów. Odległości i koszty transportu samochodowego z Rygi są w pełni porównywalne z logistyką z tych portów.


Ryga Pomorze Różnica
Sokółka ≈ 500 km ≈ 490 km 10 km
Narewka ≈ 580 km ≈ 510 km 70 km
Małaszewicze ≈ 700 km ≈ 560 km 140 km
Warszawa ≈ 675 km ≈ 360 km 315 km

Logistyka

Latvijas Propāna Gāze oferuje obecnie dwa modele współpracy:

  • kontrakty spotowe: sprzedaż po aktualnej cenie rynkowej;
  • kontrakty terminowe: długoterminowe umowy z gwarantowanym wolumenem i ceną na określony okres.

Mechanizm cenowy: notowanie CIF ARA LARGE + premia. Możliwa sprzedaż po cenie FIX.

Cennik Latvijas Propāna Gāze Ryga jest ogólnodostępny w sekcji Notowania LPG.
Notowania LPG
W styczniu 2026 roku dział handlowy objął Ivan Buian – ekspert w dziedzinie tradingu LPG i logistyki, prelegent na polskich konferencjach branżowych i autor publikacji.
Ivan Buian
Dane kontaktowe
Ivan Buian
Dyrektor ds. Sprzedaży, Polska i Ukraina
📞 +48 789 711 843
📱 +380 99 099 0909 (WA, TG, VB)
📱 +371 22 138 085 
🔗 LinkedIn

Latvijas Propana Gaze dokłada wszelkich starań, by zapewnić bezproblemową komunikację i operacyjne wsparcie polskich klientów: powstał dedykowany zespół operacyjny władający językiem polskim i doskonale znający specyfikę dokumentacji wymaganej w obrocie z Polską. Od momentu przyjścia pierwszego statku z propanem firma zdołała zbudować stabilne relacje partnerskie z polskimi kontrahentami, dopracowując wszystkie procesy i tworząc stały strumień dostaw LPG na rynek polski.

Firma odnotowuje wyraźne rosnące zainteresowanie ze strony rynku: coraz więcej polskich i ukraińskich klientów znajduje w Rydze niezawodnego partnera, zdolnego zapewnić stabilne, gwarantowane dostawy – w związku z czym rośnie liczba zapytań i kontraktów z nowymi uczestnikami rynku różnej skali.

Statek w porcie Ryga

Na tle obecnej niespokojnej sytuacji na świecie, kluczową przewagą konkurencyjną Rygi jest fakt, że dostawy nie są uzależnione od rozwoju konfliktu na Bliskim Wschodzie, ponieważ Latvijas Propana Gaze posiada kontrakt terminowy na 18 gwarantowanych statków rocznie po 22 tys. ton każdy. Statki płyną bezpośrednio z USA, co gwarantuje klientom dostępność surowca i stabilność dostaw.

Część surowca jest już sprzedana w ramach długoterminowych kontraktów partnerom z różnych krajów. Klienci podkreślają, że niejednokrotnie w tym trudnym okresie kontrakty te stały się dla nich kołem ratunkowym – gwarancją dostępności surowca i stabilnej ceny. W warunkach, gdy dostawy LPG z Bliskiego Wschodu były znacznie ograniczone, a traderzy sprzedawali produkt zamiast do UE na bardziej marżowe rynki Indii i Chin – doprowadziło to do znacznego wzrostu premii na dostawach spot na rynku polskim, a kontrakty terminowe z gwarantowanym wolumenem i gwarantowaną ceną zapewniał gaz po stabilnej cenie.

Firma zaprasza uczestników rynku do zawierania kontraktów terminowych.
Rok 2025 był dla Latvijas Propāna Gāze okresem gruntownej transformacji: szereg kluczowych modernizacji technologicznych, strukturalnych i organizacyjnych pozwolił podnieść współpracę z ukraińskimi i polskimi partnerami na jakościowo nowy, strategiczny poziom:

  • Modernizacja terminalu i infrastruktury nadbrzeżnej umożliwiła przyjmowanie statków fully refrigerated klasy MGC o ładowności 22 000 ton;
  • Rozbudowa parku zbiornikowego do 12 tys. ton zapewnia nieprzerwaną i rytmiczną wysyłkę produktu przez cały rok;
  • Oprócz wysokiej jakości amerykańskiego propanu, firma w najbliższym czasie zdywersyfikuje swoją ofertę, wprowadzając na rynek butan i mieszanki (LPG mix), co pozwoli partnerom zaspokoić pełne spektrum zapotrzebowania na surowiec z jednego źródła.

Informacje dodatkowe

Właścicielem 100% Latvijas Propana Gaze SIA są spółki B2G Grupp oraz Trafigura.

  • B2G Grupp – wiodący estoński wielobranżowy holding energetyczny działający w sektorach ropy naftowej, gazu, energii elektrycznej, wodoru i odnawialnych źródeł energii. Firma zarządza siecią ponad 100 stacji paliw pod marką Alexela w Estonii.
  • Trafigura – jedna z największych niezależnych firm tradingowych na świecie, działająca w ponad 150 krajach. Zajmuje się globalnym handlem ropą, LPG, gazem ziemnym i metalami.
Pozostałe aktualności
Jest szansa na nową saomobsługową stację paliw w Bielsku-Białej

Jest szansa na nową saomobsługową stację paliw w Bielsku-Białej

Bielscy radni mają podjąć uchwałę, która otworzy drogę do uruchomienia samoobsługowej stacji paliw przy skrzyżowaniu ul. Partyzantów i Michałowicza - podał serwis internetowy radiobielsko.pl.

Biały Dom naciska na obniżenie biopaliwowych wymagań

Biały Dom naciska na obniżenie biopaliwowych wymagań

Biały Dom zwrócił się do Agencji Ochrony Środowiska USA (EPA) o zgodę na obniżenie wymaganej dla małych rafinerii ilości biopaliw mieszanych z benzyną i olejem napędowym – poinformowało dwóch urzędników administracji, cytowanych przez agencję Reutera. Ten krok ma pomóc obniżyć ceny paliw na stacjach.

Egipt planuje podwojenie wydobycia ropy naftowej

Egipt planuje podwojenie wydobycia ropy naftowej

Egipt zamierza podwoić wydobycie ropy naftowej i kondensatu w ramach nowej pięcioletniej strategii energetycznej, realizując jednocześnie sześć projektów rafineryjnych o wartości inwestycji przekraczającej 4 mld USD – podał serwis zawya.com

SOMO oferuje iracką ropę Basra z pominięciem cieśniny Ormuz

SOMO oferuje iracką ropę Basra z pominięciem cieśniny Ormuz

Iracki państwowy pośrednik w handlu ropą SOMO ogłosił w tym tygodniu drugi już przetarg, oferując sprzedaż ropy Basra z załadunkiem we wrześniu poza cieśniną Ormuz – wynika z dokumentu, do którego dotarła agencja Reutera.

Aramco kieruje więcej ropy do Chin z pominięciem cieśniny Ormuz

Aramco kieruje więcej ropy do Chin z pominięciem cieśniny Ormuz

Saudyjski koncern Aramco zaoferował w tym miesiącu więcej ropy do załadunku na wrzesień z pominięciem cieśniny Ormuz – poinformowały w środę cztery źródła zaznajomione ze sprawą, cytowane przez agencję Reutera.