Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Wiadomość dnia
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Opłata emisyjna - nowy podatek paliwowy?

e-petrol.pl
2018-03-06 / 13:21
Opłata emisyjna - nowy podatek paliwowy?

Wpływy z opłaty mają trafiać przede wszystkim do tworzonego właśnie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Jego celem będzie wsparcie rozwoju transportu wodorowego i elektrycznego.

Najnowsza wersja projektu ustawy o biopaliwach, którego wnioskodawcą jest Ministerstwo Energii, zakłada wprowadzenie opłaty emisyjnej w wysokości 80 zł na 1000 litrów benzyny lub oleju napędowego. Wpływy z opłaty mają wspomóc budowę infrastruktury paliw alternatywnych w transporcie, m.in. energii elektrycznej, CNG, LNG, wodoru.

Resort zakłada, że dodatkowy podatek miałby płacić producent, importer paliw silnikowych lub podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego. W środę projektem ma się zająć Komisja Prawnicza.

Z projektem można zapoznać się tutaj >>

Skutki wprowadzenia nowej opłaty emisyjnej na detaliczny rynek paliw komentuje dr Jakub Bogucki - analityk rynku paliw e-petrol.pl

Proponowana zmiana przypomina zamieszanie sprzed kilku miesięcy, kiedy próbowano pozyskać finansowanie dróg samorządowych w analogiczny sposób. Szczęśliwie dla kierowców z pomysłu szybko się wycofano, pod naciskiem opinii publicznej. Zaproponowane w projekcie dot. opłaty emisyjnej rozwiązanie może niestety odbić się na kieszeni tankujących.

Wprawdzie obowiązek uiszczenia opłaty dotyczy producentów i importerów paliw, ale koszt ponoszony nie będzie musiał być przez nich finansowany i ostatecznie może wiązać się podwyższeniem ceny dla odbiorcy ostatecznego, czyli kierowcy.

Co prawda koszt jednostkowy nie jest tutaj duży (ok. 10 gr brutto na litrze) – jednak biorąc pod uwagę całą wielkość obciążeń podatkowych paliw w Polsce, które istotnie przekracza 50 proc. jego ceny stacyjnej, mamy do czynienia ze zmianą, którą trudno oceniać pozytywnie z konsumenckiego punktu widzenia.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu